„Zmieniłabym nienawiść w tolerancję”. Kwadrans z… Justyną Bednarską

Kiedyś współpracowała z duetem Palmer Eldritch, teraz jest wokalistką zespołu The Morning Wine, ale dzisiaj gości na AxunArts.

Justyna Bednarska (foto: Marek Krempa)

Justyna Bednarska – wokalistka i autorka tekstów w zespole The Morning Wine, którego debiutancki materiał jest aktualnie w fazie miksów. Ponadto poetka, antropolożka kultury, dawniej również modelka. Jako Justyna Sylwia współpracowała z duetem Palmer Eldritch, z którym nagrała dwie płyty („Black To White”, „Night and Day”). W 2019 roku wzięła udział w projekcie Dirty Kitchen.

*** *** *** *** ***

1. Zajmuję się muzyką, ponieważ mogę w ten sposób wyrazić siebie. Moją pasją jest pisanie tekstów. Uwielbiam być w studio i obserwować oraz uczestniczyć w powstawaniu nowych piosenek. Być świadkiem tego, jak połączenie talentów różnych ludzi, w moim przypadku członków The Morning Wine, owocuje nową całością – płytą lub utworem.

2. W procesie twórczym najbardziej inspirują mnie moje przeżycia i odczucia, ale też inni ludzie, których punkt widzenia może się różnić od mojego. To nauka i największa inspiracja. Ponadto moi idole – artyści, których twórczość świadomie lub nie ma na mnie wpływ.

3. … a najbardziej przeszkadzają schematy, ograniczenia, niekonstruktywna krytyka.

4. Płyta, jaka w ostatnim czasie zrobiła na mnie największe wrażenie, to „Ghosteen” Nicka Cave’a i The Bad Seeds. Miałam przyjemność być w Melbourne w trakcie premiery płyty i razem z innymi fanami odsłuchiwać live streaming w księgarni Readings. To było przeżycie prawie religijne. To płyta pełna czułości i pogodzenia ze stratą.

5. Książka, jaka w ostatnim czasie zrobiła na mnie największe wrażenie, to „Opowiadania wszystkie” Clarice Lispector. Ta brazylijska pisarka, mało znana w naszym kraju, miała niezwykłą właściwość wnikania w zakamarki kobiecej duszy. Czuję, jakbym czytała teksty kogoś, kto zna mnie lepiej niż ja sama.

6. Film, jaki w ostatnim czasie zrobił na mnie największe wrażenie, to „Wierność” Żuławskiego. To jeden z moich ulubionych reżyserów, ale do tego filmu zabrałam się dopiero niedawno. Doceniam w nim próbę zrozumienia kobiecej psychiki, grę aktorską Sophie Marceau, trudne piękno ukryte w każdym kadrze oraz artyzm, erotyzm i niedopowiedzenie, który przenika cały film.

7. Starsi i doświadczeni twórcy i ich wizja sztuki to dla mnie inspiracja oraz możliwość poszerzenia własnych horyzontów lub – w przypadku, gdy nie czuję ich wizji – możliwość dookreślenia samej siebie.

8. Gdybym przez jeden dzień mogła być wybraną postacią literacką, mój wybór padłby na Sabinę z „Nieznośnej lekkości bytu”. Odkąd przeczytałam tę książkę w liceum wiedziałam, że chciałabym być taką kobietą. Teraz, po czasie, myślę, że jeden dzień pozwoliłby mi ocenić, czy droga, którą wybrała Sabina, jest dla mnie, czy może bliżej mi do Teresy…

9. Utwór muzyczny idealny na początek piątkowego wieczoru to „From Her to Eternity” Nicka Cave’a i Bad Seedsów.

10. Utwór muzyczny idealny na początek leniwej niedzieli to „You” Ten Sharp. Mam wielki sentyment do lat dziewięćdziesiątych, a zwłaszcza do tej piosenki.

11. Najbardziej w moim zawodzie irytuje mnie to, że wciąż szukam swojej ścieżki. Ale to irytujące i stymulujące jednocześnie.

12. Mając jednorazową możliwość zmiany czegokolwiek na świecie, zmieniłabym nienawiść w radykalną tolerancję, czyli po prostu normalność.

13. Za swój największy sukces uznaję współudział przy powstaniu The Morning Wine, z którym to zespołem właśnie kończymy miksować debiutancką płytę.

14. Za swoją największa porażkę uznaję to, że rzuciłam szkołę muzyczną na drugim roku, bo w The Morning Wine mogłabym teraz być i wokalistką i klawiszowcem.

15. „Żadna praca nie hańbi”, ale wolałabym nie pracować jako… trudne zagadnienie. W swoim życiu wykonywałam różne zawody, ale bardzo nie lubię zmywać naczyń, więc pewnie poległabym na zmywaku.

Kwadrans z… to cykl krótkich wywiadów w formie kwestionariusza osobowego zawierającego piętnaście pytań. Zapoznanie się z odpowiedziami nie powinno zająć czytelnikowi dłużej niż rzeczony kwadrans. W rolę przepytywanych wcielają się osoby związane mniej lub bardziej bezpośrednio z szeroko pojętą sztuką – muzycy, fotografowie, artyści plastycy, ale też dziennikarze, blogerzy i promotorzy.

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.