Krótka piłka #495: „Warsaw Impromptu EP”, „Love Lockdown EP”, „Nayda!”

Coś na plus, coś na minus – w każdym razie do posłuchania.

Patryk Kraśniewski „Warsaw Impromptu EP”
(2020, Karrot Kommando)
Początkiem listopada nowy materiał zaprezentował Patryk Kraśniewski. Gospodarza króluje na nim niepodzielnie, odpowiadając zarówno za kompozycję, jak i wykonanie wszystkich utworów, które zagrane zostały na instrumentach klawiszowych. Trzy przejmujące utwory o ambientowym charakterze, sięgające głęboko w głąb słuchacza, chwytając przy tym za serce. Zabrzmiało trochę patetycznie, być może nawet mało realistycznie, jednak „Szczęśliwicki” wywołuje u mnie właśnie takie podniosłe emocje z romantycznym, lekko surrealistycznym i zmitologizowanym krajobrazem w tle. Świetnie brzmi otwierająca epkę kompozycja „Morskie oko”, gdzie partie pianina zostają połączone i zapętlone w kilka faktur, wprowadzając tym samym elektroniczno-chilloutową aurę. „Skaryszak”, który pojawia się dwukrotnie – w wersji instrumentalnej oraz z gościnnym udziałem Pablopavo – jest dowodem na muzyczny kunszt Kraśniewskiego, który wykorzystując tylko proste zabiegi i frazy potrafi wprowadzić człowieka w stan niemalże hipnotyczny. Strasznie dobry materiał.

Mabel „Love Lockdown EP”
(2020, UMG Recordings)
W 2019 roku Mabel udostępniła swój debiutancki album studyjny „High Expectations” (nawet go zrecenzowałem), rok po tym wydarzeniu fani otrzymali jego wersję „Stripped”, na której wokalistka zaproponowała te same piosenki, ale w formie spokojniejszej i pozbawionej elektronicznego spoiwa. W związku z tym nie jestem do końca przekonany, czemu właściwie ma służyć publikacja materiału „Love Lockdown EP”, na którym znajdziemy część z tamtym utworów oraz „Thinking of You” z japońskiej edycji „High Expectations”. Epka to pięć piosenek o miłości z dotychczasowego repertuaru Mabel, co do których sama artystka ma największą słabość, a które mają pomóc przetrwać czas lockdownu (w zamyśle Brytyjczykom, którzy niedawno ponownie zostali zamknięci w domach, ale kto wie, być może przydadzą się też Polakom). Idea jest bardzo okej, tylko wciąż nie rozumiem, dlaczego wydano to w formie jednolitego materiału. Gdyby pojawiły się tu premierowe kawałki – wszystko dobrze, jednak zebrać numery wydane na przestrzeni ostatnich lat można było w formie… playlisty na Spotify. Niepotrzebne zamieszanie.

Bab L’ Bluz „Nayda!”
(2020; Real World Records)
Fani world music powinni być w siódmym niebie. Marokańska muzyka tradycyjna została przefiltrowana przez bluesowe standardy oraz psychodeliczne inspiracje. Tak, biorąc pod uwagę tę stylistykę, jest to zestaw, z jakim mieliśmy do czynienia już wielokrotnie. Bogactwo brzmieniowe, jakie oferuje nam Afryka, jest jednak tak duże, że każda kolejna płytowa pozycja oparta na podobnym koncepcie ma w sobie coś czarującego i wciągającego. „Nayda!” urzeka fuzją współczesnego blues-rocka i funku oraz tradycyjnych subsaharyjskich muzycznych form, którym przodują niezwykle transowe odmiany gnawa i chaabi. Siłą tego materiału jest zarówno zręczne żonglowanie tymi melodiami, jak i wielość przekazywanych za pomocą muzyki emocji: od radości, przez nostalgiczne chwile, po złość, co osiągane jest przy pomocy różnego typu przesterów i gitarowych pogłosów, które – co ważne – wykorzystywane są w sposób na tyle bezinwazyjny, że nie wpływa to negatywnie na pozostałe instrumenty. Płyta z grupy tych „do zdarcia”. (MAK; zdjęcie w nagłówku: Patryk Kraśniewski, foto: Nick Rovske, facebook.com/patrykpiano)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.