Szkło jako źródło dźwięku. W piątek premiera nowego materiału autorstwa Jędrzeja Siwka

To drugi w tym roku projekt muzyczny Jędrzeja Siwka.

Kaseta „Music for Glass” (foto: mfg.jedrzejsiwek.com)

Już w najbliższy piątek swoją premierę mieć będzie materiał „Music for Glass” autorstwa Jędrzeja Siwka. Siedem nowych kompozycji nagranych zostało przy użyciu szkła i instrumentów oraz elektroniki występującej tutaj w postaci swoistego spoiwa. Całość (trwająca około czterdziestu minut) jest wynikiem eksperymentu i pracy nad dźwiękiem przedmiotów, które wykorzystane zostały w nieprzewidzianym przez producenta i właściciela kontekście.

Rodzinne sztućce, zastawy stołowe, kolekcje porcelanowych filiżanek i szklane zestaw kieliszków, literatek i szklanek – to przedmioty, często archaiczne, których kształty mienią się nam we wspomnieniach z dzieciństwa. Używane tylko w trakcie ważnych uroczystości, świąt lub z okazji innych niż codzienne spotkania. Dzisiaj często znajdują swoje miejsce na śmietniku – tym dosłownym lub historii. Dla pokolenia urodzonego przed drugą wojną światową, przedmioty te, często w obawie przed uszkodzeniem, spełniały funkcję ozdobną, rzadko użytkową. – Takie doświadczenie wyniosłem z domu, pamiętając o tym, że za życia mojej babci jej szklane skarby pozostawały niedostępne dla domowników – zdradza Jędrzej Siwek, kreśląc genezę powstania „Music for Glass”. – Tym samym ich pierwotna funkcja nigdy nie została w pełni wykorzystana. Dopiero po śmierci Stefanii Tekli Siwek, z domu Tomala, zbiory szkła stołowego od pięciu dekad pieczołowicie przechowywane trafiły w moje, nieodpowiedzialne ręce – puentuje z lekką ironią muzyk.

Twórca postanowił więc połączyć dźwięk wydobywany ze szklanych naczyń zarówno z instrumentami (np. fletem), jak i przedmiotami, których w pierwszej kolejności nie zaliczylibyśmy do tej grupy (chociażby drewniany młotek, którym kompozytor sprawnie wystukuje odpowiedni rytm). Nie zabrakło także wody, a więc cieszy, czyli czegoś, co wydaje się być najbliższą towarzyszką szkła.

„Music for Glass”, podobnie jak wcześniejszy materiał autorstwa Siwka „La Mer”, zostanie wydane na żółtej kasecie magnetofonowej wraz z książeczką, kodem do pobrania wersji cyfrowej oraz fragmentami potłuczonego w trakcie sesji nagraniowej szkła. Przewidziany nakład to pięćdziesiąt ręczenie numerowanych egzemplarzy. Premiera odbędzie się 6 listopada.

Jędrzej Siwek to ceniona postać w kręgach kulturowych. Współprowadzi wydawnictwo literacko-muzyczne Out of Stock oraz dwie księgarnie kameralne na terenie Śląska. Tworzy muzykę elektroniczną, którą podpisuje pseudonimem 7w5. Swoimi uwagami i inspiracjami dzieli się ze słuchaczami w ramach audycji w rozgłośni Radio Kapitał. Zajmuje się ponadto tworzeniem identyfikacji wizualnych, wideo oraz malarstwem abstrakcyjnym. (MAK, materiały prasowe)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.