„La Mer”, czyli jak połączyć współczesność z początkiem XX wieku

Wydawnictwo nawiązuje do dzieła symfonicznego z początku XX wieku.

Jak zmieniło się postrzeganie morza przez twórców muzycznych na przestrzeni XX i XXI wieku? Jeśli ktokolwiek zapragnąłby napisać rozprawę, w której odpowiedziałby na postawione pytanie, być może za umowne ramy uznałby premiery dwóch kompozycji opatrzonych tym samym tytułem – „La Mer”, czyli „Morze”. Chodzi konkretnie o dzieło francuskiego impresjonisty Claude’a Debussyego oraz tegoroczny materiał Jędrzeja Siwka.

– Podobnie jak Debussy postanowiłem użyć wyobraźni do opisania morza jakie mam w pamięci. Dzieło kompozytora jest mi na tyle bliskie, że skorzystałem z oryginalnych tytułów jego trzech szkiców symfonicznych – podkreśla polski twórca, dodając również, że chciał w ten sposób zbudować więź z oryginalną kompozycją, co ma swój celu w nakłonienie słuchaczy do sięgnięcia po morską muzykę w wersji orkiestrowej.

Reinterpretacji symfonii z początku XX wieku Siwek dokonał za pomocą syntezatora, rekordera oraz thereminu. Ponadto w nagraniach usłyszeć możemy również gitarę (gościnny udział Jaśka Szczepańczyka) oraz bohatera tytułowego, czyli samo morze. Użycie tych dźwięków było możliwe dzięki wykorzystaniu nagrań terenowych.

Jędrzej Siwek to ceniona postać w kręgach kulturowych. Współprowadzi wydawnictwo literacko-muzyczne Out of Stock oraz dwie księgarnie kameralne w Katowicach i Wrocławiu. Tworzy również muzykę elektroniczną, którą podpisuje pseudonimem 7w5. Jako didżej proponuje sety z pogranicza tak zwanej czarnej muzyki z elementami ambientu. Jego projekty Analogue Meditations (kwartalne spotkania ambientowe w Katowicach) i „PHONO” (magazyn poświęcony muzyce soul i jazz) mają aktualnie swoją kontynuację w formie audycji w rozgłośni Radio Kapitał. Oprócz muzycznych zainteresowań, zajmuje się tworzeniem identyfikacji wizualnych, wideo oraz malarstwem abstrakcyjnym.

Album „La Mer” dostępny jest cyfrowo na platformie Bandcamp już od maja (player poniżej), ale w wersji fizycznej ukażę się lada dzień – 15 czerwca. Siwek stawia na kasetę magnetofonową. Do nośnika dołączony zostanie dodatkowo esej na temat Debussyego oraz całego wydawnictwa. (MAK, materiały prasowe)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.