Muzyczny zwiastun nowej płyty zespołu Noże

Do utworu zespół dołączył też manifest.

Zespół Noże (foto: Sandra Sýgur, facebook.com/nozenozenoze)

Autorzy jednej z najlepszych polskich płyt 2019 roku, zespół Noże zaprezentował nowy singiel. Piosenka zatytułowana „Higiena/Dieta” zwiastuje drugi studyjny materiał grupy. Utwór jest bezpośrednim stanowiskiem artystów wobec nadchodzących kryzysów społecznych i katastrofy klimatycznej, a jego premiera połączona została z publikacją manifestu. Z treścią przesłania można zapoznać się poniżej.

W środkach masowego przekazu nie ma miejsca dla innego życia, niż to wtłoczone w system utowarowienia i wyzysku. Garść sentymentów i szkolenie z konsumpcji to nie jest kultura, tylko forma zniewolenia.
Marnowaliśmy swoje zdolności i siły na system, który nie bierze nas pod uwagę.
Gdy na biegunach stopnieją lodowce, znacznie szybciej niż w jeszcze niedawnych scenariuszach, a oceany przekroczą dawne linie brzegowe, świat oparty na eksploatacji zasobów osiągnie swój moment kryzysowy.
Co uda się uratować z tej nierównej gry? Chwile błysku, poczucie zrozumienia w oczach drugiej osoby? Ignorancja władzy idzie o krok przed wielkim krachem.
Jeśli istnieje perspektywa zmiany, nadzieja w tym wszystkim – musi istnieć ona poza dotychczas nagradzanym w ramach systemu modelami życia.
W szczelinach świata.
W otwarciu na spotkanie.
W mierzeniu wartości społeczeństw tym, jak traktują ono słabszych i mniejszości, a nie w zbiorowym śnieniu i wyparciu.

Zespół Noże to laureat Trójkowej Szczoty za Debiut Roku 2019 oraz Jarocińskich Rytmów Młodych. Formacja spotkała się z pozytywnym przyjęciem, występując jako support przed takimi gwiazdami jak The Jesus and Mary Chain, The Underground Youth oraz Muchy. W ubiegłym roku związała się z wytwórnią Fonobo Label i wydał debiutancką płytę zatytułowaną „Gniew”, która zebrała dobre oceny zarówno u słuchaczy, jak i recenzentów. (MAK, materiały prasowe)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

View this post on Instagram

116 lat temu (4 sierpnia 1904 roku) we wsi Małoszyce (dzisiaj woj. świętokrzyskie) urodził się Witold Gombrowicz. Z tej okazji zachęcam do sięgnięcia po dwutomową, bardzo obszerną (każda książka liczy ponad 500 stron) biografię pisarza autorstwa Klementyny Suchanow pt. „Ja geniusz”. Historia człowieka, który od początku odstawał od rówieśników, nie utożsamiał się z nimi, a to wyobcowanie doprowadziło go do zainteresowania sztuką i rozpoczęcia życia-gry wedle własnych zasad. Świetne jest to, że praca nad biografią Gombrowicza, doprowadziła do napisania przez Suchanow jeszcze dwóch interesujących książek (może nawet lepszych od „Ja geniusz”?): reportażu z Kuby, gdzie autorka szukała korespondencji polskiego pisarza („Królowa Karaibów”), oraz tegorocznej pozycji „To jest wojna” o współczesnych religijnych fundamentalistach, którzy za cel obrali sobie m.in. kobiety i ich ciała. 📗 Klementyna Suchanow "Gombrowicz. Ja geniusz" (tomy I, II), @wydawnictwoczarne #literatura #literature #witoldgombrowicz #klementynasuchanow #jageniusz #literaturapolska #ksiazki #ksiazka #book #bookporn #bookstagrampl #bookstagram #booksbooksbooks #booklover #bookcomunity #booknerd #ksiazkanadzis #ksiazkoholizm #ksiazkowelove #mateuszkolodziej

A post shared by Mateusz Kołodziej (@axunarts) on

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.