„Zmieniłbym system edukacji w Polsce”. Kwadrans z… Cyprianem Baszyńskim

Polski trębacz zmierzył się z piętnastoma kwestiami w ramach cyklu Kwadrans z…

Cyprian Baszyński (foto: amuz.lodz.pl)

Cyprian Baszyński – muzyk, kompozytor i trębacz, współtwórca grupy NSI Quartet, z którą wydał dwa albumy studyjne. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Współczesnej w Krakowskiej Akademii Muzycznej, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi. Stypendysta i laureat wielu konkursów – w tym prestiżowych imprez Jazz Nad Odrą i Jazz Juniors. Współpracuje z kwintetem Wojtka Mazolewskiego, współtworzy projekty Cracow Jazz Collective i Tribute to Miles Orchestra. Wyróżniony nominacją do projektu Twarze Przyszłości, w ramach którego z okazji 800-lecia Częstochowy zaprezentowane zostały sylwetki młodych osób związanych z tym miastem.

*** *** *** *** ***

1. Zajmuję się muzyką, ponieważ chcę robić to, co kocham. Muzyka pozwala mi przenieść się do zupełnie innego wymiaru, potrafi oddziaływać na prawie wszystkie elementy odczuwania zarówno na poziomie fizycznym, jak i metafizycznym.

2. W procesie twórczym najbardziej inspiruje mnie poszukiwanie nowych kolorów, podejmowanie wyzwań, wybieranie innej drogi niż dotychczas przy jednoczesnym zachowaniu najważniejszych elementów swojego stylu, który cały czas staram się rozwijać.

3. … a najbardziej przeszkadza popadanie w utarte schematy i natłok obowiązków, który mocno sprowadza na ziemię.

4. Płyta, jaka w ostatnim czasie zrobiła na mnie największe wrażenie, to „The Art of Travel” Arve Henriksen/Terje Isungset. Piękna, ciekawa płyta. Muzycznie bije od niej skandynawskim chłodem i industrialnymi noise’ami. Pełna indywidualizmu, urzeka przestrzenią. Elektronika, fletowe brzmienie trąbki Henriksena, instrumenty perkusyjne i do tego specjalista od lodowych instrumentów – Terje Isungset. Polecam.

5. Książka, jaka w ostatnim czasie zrobiła na mnie największe wrażenie, to „Ostatni wiejscy muzykanci” Andrzeja Bieńkowskiego. Skarbnica wiedzy o polskiej rdzennej muzyce ludowej, a także zbiór ciekawych anegdot z etnograficznego i socjologicznego punktu widzenia. W dzisiejszych czasach polski folklor jest komercjalizowany, stylizowany i instytucjonalizowany. Warto się temu przyjrzeć i szukać prawdy w muzyce w swej pierwotnej formie, która niestety staje się coraz bardziej zapomniana.

6. Serial, jaki w ostatnim czasie zrobił na mnie największe wrażenie, to „Kalifat” Wilhelma Behrmana. Bardzo dobrze zrealizowany szwedzki serial głównie traktujący o pozycji kobiety wobec radykalnego islamu w nowoczesnym, liberalnym szwedzkim społeczeństwie. Prawdziwy, surowy, przerażający i trzymający w napięciu.

7. Starsi i doświadczeni twórcy i ich wizja sztuki to dla mnie dziedzictwo i ważny punkt odniesienia w moim procesie tworzenia.

8. Gdybym przez jeden dzień mógł być wybraną postacią literacką lub filmową, mój wybór padłby na… Nigdy nie chciałem być kimś innym i wątpię, żeby się to zmieniło, dlatego myślenie o tym jest dla mnie zupełnie abstrakcyjne. Mógłbym być jedynie lepszą wersją samego siebie, co w zasadzie nie byłoby takie trudne gdyby między innymi wyeliminować mój nawyk robienia rzeczy na ostatnią chwilę. Chociaż z drugiej strony lubię działanie pod presją czasu. Motywuje mnie to. Tu pojawia się paradoks.

9. Utwór muzyczny idealny na początek piątkowego wieczoru to „Theme De Yoyo” Art Ensemble Of Chicago.

10. Utwór muzyczny idealny na początek leniwej niedzieli to „The Cry Of My People” Archie’ego Sheppa.

11. Najbardziej w moim zawodzie irytuje mnie brak terminowości w przelewach.

12. Mając jednorazową możliwość zmiany czegokolwiek na świecie zmieniłbym system edukacji w Polsce. Jest zły na wielu różnych płaszczyznach, między innymi dlatego, że kształci ludzi zupełnie niewrażliwych na sztukę, o braku zdolności do dostrzegania i rozumienia piękna, a także braku zdolności do samodzielnego myślenia.

13. Za swój największy sukces uznaję… Miarą sukcesu dla mnie jest to, że jeszcze się nie poddałem wykonując zawód muzyka w tym kraju.

14. Za swoją największa porażkę uznaję… Porażki bardziej widzę jako niepowodzenia, z których wyciągam wnioski na przyszłość, a przynajmniej się staram. Dlatego trudno mi wskazać konkretną sytuację. Czasem dla pewności popełniam dwa razy ten sam błąd, ale przynajmniej ze świadomością.

15. „Żadna praca nie hańbi”, ale wolałbym nie pracować jako polityk.

Kwadrans z… to cykl krótkich wywiadów w formie kwestionariusza osobowego zawierającego piętnaście pytań. Zapoznanie się z odpowiedziami nie powinno zająć czytelnikowi dłużej niż rzeczony kwadrans. W rolę przepytywanych wcielają się osoby związane mniej lub bardziej bezpośrednio z szeroko pojętą sztuką – muzycy, fotografowie, artyści plastycy, ale też dziennikarze, blogerzy i promotorzy.

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.