Piosenki o radzeniu sobie z własnymi lękami. Pragma debiutuje

Premiera pierwszego studyjnego krążka stołecznego zespołu.

Okładka płyty „Mały pokoik” (foto: materiały prasowe)

Chwalili ich w popularnym muzycznym talent show, a w jednym z konkursów organizowanych przez radiową Trójkę (kiedy rozgłośnia ta była marką i coś znaczyła) zajęli wysokie miejsce. Być może słyszeliście o nich, być może nie – to w zasadzie teraz nie ma znaczenia, ponieważ premiera płyty zawsze jest pewnym początkiem i końcem jednocześnie (początkiem, ponieważ otwiera nowe możliwości; końcem, gdyż zamyka określony etap w życiu twórczym). A o premierę właśnie dzisiaj się rozchodzi. Premierę i to nie byle jaką, bo debiutancką. Ukazał się bowiem pierwszy album zespołu Pragma.

Materiał zatytułowany „Mały pokoik” wpisuje się w nurt tak zwanych albumów koncepcyjnych. W przypadku warszawskiej grupy pomysł zbudowany został wokół tematyki prób radzenia sobie z własnymi lękami i tęsknotą za bezpowrotnie straconym dzieciństwem. Dwanaście piosenek, jakie znalazły się na płycie, zagranych zostało w szeroko pojętej stylistyce akustycznego indie-popu. Warto dodać, że krążek ukazał się również dzięki wsparciu słuchaczy, którzy zdecydowali się wspomóc artystów finansowo w ramach zbiórki w serwisie Odpal Projekt (celem było zebranie funduszy na wyprodukowanie płyty).

Pragma to kwartet, którego liderką jest wokalistka Dorota Jarząbek-Rogaczyk. Raper Ten Typ Mes, który zasiadał w jury jednego z programów, w których zespół miał okazję wziąć udział, porównał ją do początkującej Kory, nie kryjąc przy tym zachwytów nad jakością wykonania i energią w niego włożoną. Grupę tworzą również Piotr Czechowski (cajon, perkusjonalia), Tomasz Deryło (gitara, teksty) i Michał Sepioło (kontrabas elektryczny). Jak sami twierdzą: ładna dziewczyna i nieogoleni panowie. Wspólnie udało im się zdobyć wyróżnienie na Orawskim Festiwalu Artystycznym (2019), zająć piąte miejsce w programie Start naGranie w radiowej Trójce (2018) i być tuż za zwycięzcą konkursu CZASZKI w Kaliszu (2017).

Teraz Pragma debiutuje materiałem, który jeszcze w grudniu ubiegłego roku zapowiadał singiel zatytułowany „Uciekinier cz. 2”. Do piosenki zrealizowany został również teledysk, z którym można zapoznać się poniżej.

Płyta „Mały pokoik”, która swoją premierę ma właśnie dzisiaj, tj. drugiego lutego, została objęta przez AxunArts patronatem medialnym. (MAK; zdjęcie w nagłówku: zespół Pragma, foto: Stabińscy Fotografuja)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.