Gold Song #553: „Too Much Too Young”

Długość utworu jako osobna kategoria w historii list przebojów.

Okładka „The Special A.K.A. Live E.P”

Czterdzieści jeden lat temu grupa The Specials cieszyła się z pierwszego miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Na szczyt notowania dotarło wówczas „The Special A.K.A. Live E.P”, czyli wydawnictwo znane również pod tytułem „Too Much Too Young EP”. Materiał swoją premierę miał 11 stycznia i te niespełna trzy tygodnie wystarczyły, aby tytułowy utwór zaskarbił sobie serca słuchaczy i radiowych didżejów w Anglii.

Siłą grupy The Specials były przede wszystkim występy na żywo (tak czytałem i słyszałem, nigdy nie doświadczyłem tego samemu). Nic więc dziwnego, że na wydaną w styczniu 1980 roku epkę złożyło się pięć utworów zarejestrowanych w wersji na żywo. Oprócz wspomnianego już numeru „Too Much Too Young” były to także: uzupełniający stronę A kawałek „Guns of Navarone” oraz zawarta na stronie B (zatytułowanej „Skinhead Symphony”) „Long Shot Kick De Bucket”, „The Liquidator” i „Skinhead Moonstomp”.

„Too Much Too Young” pozostało numerem jeden w Wielkiej Brytanii jeszcze tylko przez tydzień. Wynik może nie spektakularny, ale ważny z zupełnie innego powodu. Pamiętać trzeba, że formalnie w notowaniu widniała nie jedna piosenka, ale epka. Historycznie było to drugie tego typu wydawnictwo, jakie osiągnęło szczyt UK Singles Chart (w 1976 roku dokonał tego Demis Roussos z materiałem „The Roussos Phenomenon EP”), oraz pierwsze nagranie live, które znalazło się na szczycie listy od czasu „My Ding-a-Ling” Chucka Berry’ego z 1972 roku.

Za ciekawostkę można uznać także fakt, że „Too Much Too Young” jest najkrótszą piosenką, jaka osiągnęła pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów w latach osiemdziesiątych XX wieku. Utwór oficjalnie trwa dwie minut i cztery sekundy. Jak numer autorstwa The Specials wypada w tej kategorii na tak zwanym historycznym tle? Jeśli chodzi o najkrótszą piosenkę, która dotarła na szczyt UK Singles Chart, od 1959 roku prym wiedzie kompozycja „What Do You Want?” Adama Faitha długa na minutę i trzydzieści pięć sekund. Najdłuższym singlem docenionym „jedynką” przez Brytyjczyków jest natomiast „All Around the World” zespołu Oasis. Utwór z 1998 roku trwa aż dziewięć minut i trzydzieści osiem sekund. (MAK)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.