„Wiele osób boi się być wrażliwymi na sztukę”. Kwadrans z… Kurkiewiczem

Gościem cyklu Kwadrans z… jest dzisiaj autor płyty „The Very Moon”.

Kurkiewicz (właściwie Hubert Kurkiewicz) – pomorski muzyk, który na co dzień mieszka w Danii. Jako autor tekstów i kompozytor muzyki spogląda przede wszystkim na lata osiemdziesiąte, zespoły The Cure, New Order, Depeche Mode i Talking Heads, czerpiąc przy tym pomysły dla swojej twórczości. Prowadzi autorską audycję o muzyce eksperymentalnej w Radiu Kapitał. W listopadzie ukazała się jego nowa płyta zatytułowana „The Very Moon”.

*** *** *** *** ***

1. Zajmuję się muzyką, ponieważ to moja ulubiona czynność w życiu. Jest to też po prostu to, co robię. Chyba każdy powinien sobie znaleźć taką rzecz (może nie, nie wiem).

2. W procesie twórczym najbardziej inspiruje mnie nieprzewidywalność. Łapiąc gitarę czy syntezator, nigdy nie wiesz czy za dwadzieścia minut nie będziesz miał nagle wielkiego hitu. Kolejną rzeczą jest to, jak bardzo muzyka jest integralną częścią mnie. Przeplatanie się światów codziennego i muzycznego jest dla mnie czymś wyjątkowym. Z niczym innym tak nie mam. Jest to też jedna z niewielu rzeczy, w których sens wierzę.

3. … a najbardziej przeszkadza… zazwyczaj sam sobie przeszkadzam brakiem sumienności, zbyt krytyczną postawą wobec swojej twórczości itd.

4. Płyta, jaka w ostatnim czasie zrobiła na mnie największe wrażenie, to… mam taki problem, że w ogóle to raczej mało słucham muzyki. Ostatnie dwie płyty, które mną bardzo poruszyły na różnych płaszczyznach, to „A Hero’s Death” Fontaines D.C. oraz „Dwunasty Dom” Enchanted Hunters. Obie pod względem muzycznym i aranżacyjnym genialne, obie bardzo inspirujące.

5. Książka, jaka w ostatnim czasie zrobiła na mnie największe wrażenie, to to „Bieguni” Olgi Tokarczuk. Do tego dostała Nobla i wszyscy o niej mówią, a ja wcześniej nie czytałem żadnej z jej książek.

6. Film, jaki w ostatnim czasie zrobił na mnie największe wrażenie, to „Buffalo 66” w reżyserii Vincenta Gallo. Oprócz fabuły, która oczywiście jest genialna i ma sprytne, nieprzewidywalne twisty, najbardziej spodobał mi się montaż – dość eksperymentalny, oparty w dużej mierze na skojarzeniach.

7. Młodzi twórcy i ich wizja sztuki to dla mnie domyślne towarzystwo. Mimo wszystko większość moich znajomych twórców to ludzie poniżej, powiedzmy, trzydziestego piątego roku życia, więc to z ich wizją sztuki zazwyczaj się personalnie mierzę (w momentach, w których bezpośrednio mogę skonfrontować swoje poglądy). Z drugiej strony, patrząc na młodszych ode mnie (a wielu się znajdzie, mam dwadzieścia trzy lata), widzę, jak rozwój technologii pozwala na jeszcze większy dostęp do kursów online, tańszego sprzętu, nowych możliwości. Nie wszystko oczywiście kupuję, ale staram się być w tym ostrożny, by niezbyt łatwo zgnuśnieć.

8. Gdybym przez jeden dzień mógł być wybraną postacią z gry komputerowej, mój wybór padłby na Kangurka Kao.

9. Utwór muzyczny idealny na początek piątkowego wieczoru to „How Deep Is Your Love” The Rapture.

10. Utwór muzyczny idealny na początek leniwej niedzieli to „Supernature” Marca Cerrone, bo niedziela nie musi być w końcu aż tak leniwa.

11. Najbardziej w moim zawodzie irytuje mnie to, że nie wiem w co włożyć w ręce i czym się zająć na nieco dłuższą metę. Czasem zrobię jakiś utwór kompletnie odklejony od tego, co akurat wydaję (powiedzmy house z lat osiemdziesiątych albo akustyczną balladę) i nie mam zupełnie pomysłu na to, w jaki sposób to opublikować.

12. Mając jednorazową możliwość zmiany czegokolwiek na świecie, zmieniłbym wrażliwość ludzi. Czasem mam wrażenie, że wiele osób boi się być bardziej wrażliwymi na sztukę czy też ogólnie piękno. Sam rozumiem jak zaskakujące czy wręcz niebezpieczne może to mieć skutki, mimo wszystko wierzę, że warto.

13. Za swój największy sukces uznaję mój każdy koncert, który poszedł po mojej myśli.

14. Za swoją największa porażkę uznaję mój każdy koncert, który nie poszedł po mojej myśli.

15. „Żadna praca nie hańbi”, ale wolałbym nie pracować jako magazynier. Pracowałem za granicą w różnych magazynach i nie chciałbym tego robić dłużej, szczególnie na cały etat, każdego dnia.

Kwadrans z… to cykl krótkich wywiadów w formie kwestionariusza osobowego zawierającego piętnaście pytań. Zapoznanie się z odpowiedziami nie powinno zająć czytelnikowi dłużej niż rzeczony kwadrans. W rolę przepytywanych wcielają się osoby związane mniej lub bardziej bezpośrednio z szeroko pojętą sztuką – muzycy, fotografowie, artyści plastycy, ale też dziennikarze, blogerzy i promotorzy.

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.