„Lubię śledzić nowe prądy w sztuce”. Kwadrans z… Jakubem Kinsnerem

Dzisiaj gościem cyklu Kwadrans z… jest perkusista kojarzony przede wszystkim z zespołów Vavamuffin i Pablopavo & Ludzik.

Jakub Kinsner (foto: Bartek Muracki)

Jakub Kinsner – perkusista i perkusjonalista, absolwent Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie. W studio nagraniowym oraz na koncertach współpracował z czołowymi wykonawcami rodzimej sceny, m.in. Noviką, Tede, Mariką, zespołami East West Rockers, Jamal, Żywiołak, Vavamuffin i Pablopavo & Ludzik. Laureat nagrody British Reggae Industry Awards 2013 (z grupą Vavamuffin), nauczyciel w warszawskiej Akademii Rocka.

*** *** *** *** ***

1. Zajmuję się grą na perkusji, ponieważ mój tata był perkusistą. Zaszczepił we mnie miłość do muzyki i tego instrumentu. Był moim pierwszym nauczycielem. W domu rodzinnym zawsze było dużo dobrej muzyki. Pierwsze kasety i płyty brałem z półki rodziców.

2. W procesie twórczym najbardziej inspiruje mnie poszukiwanie i odkrywanie. Sprawdzanie nowych rozwiązań, dopasowywanie i porównywanie, samorozwój pod kątem nowych środków wyrazu. Lubię mieć czas na analizę nowych rozwiązań, „przespanie się z czymś”, weryfikację.

3. … a najbardziej przeszkadza brak czasu.

4. Płyta, jaka w ostatnim czasie zrobiła na mnie największe wrażenie, to „Blackstar” Davida Bowiego. Nigdy nie byłem wielkim znawcą Bowiego. Kupiłem ten album ze względu na udział w nagraniach Marka Guiliany, genialnego perkusisty sesyjnego, i okazało się (chociaż nie od pierwszego odsłuchu), że materiał jest tak bezkompromisowy, tak dobrze skomponowany, tak spójny wbrew pozorom, że mogę go słuchać nawet kilka razy z rzędu, co nie zdarza mi się zbyt często. Za każdym kolejnych odsłuchem odkrywam coś nowego, ukrytego „między wierszami”. Majstersztyk! Oraz „Blue Note Re:imagined” – kompilacja z 2020 roku Blue Note Records, na której znajdują się klasyki wytwórni nagrane na nowo przez bardzo ciekawych współczesnych artystów. Genialny album przekrojowy.

5. Książka, jaka w ostatnim czasie zrobiła na mnie największe wrażenie, to „Monk. Geniusz inny niż inni” Robina D. G. Kelleya. Pomijając sam wątek biograficzny artysty, ta książka to świetny rys kulturowo-polityczny ówczesnych czasów, głównie USA, ale również Europy i Azji, gdzie Monk koncertował.

6. Film, jaki w ostatnim czasie zrobił na mnie największe wrażenie, to netflixowy „Abstract: Sztuka designu”. Co prawda to seria filmów dokumentalnych, ale zafascynowało mnie to, w jak wielu dziedzinach możemy spotkać sztukę i niesamowitych twórców, którzy włożyli całe swoje serce w rzeczy na pozór dla nas zwyczajne i codzienne – od butów i czcionki po budynki i sztuki teatralne.

7. Młodzi twórcy i ich wizja sztuki to dla mnie nieodzowny aspekt kulturotwórczy. Lubię śledzić nowe prądy w sztuce.

8. Gdybym przez jeden dzień mógł być wybraną postacią literacką lub filmową, mój wybór padłby na Bilbo Bagginsa z powieści J. R. Tolkiena „Hobbit” i to nie ze względu na wyjątkowe przygody, jakie miał podczas swej wędrówki, ale na miejsce, w jakim mieszkał i się wychowywał. Wyobrażałem sobie to sielskie miejsce, domki hobbitów, codzienny spokój i rutynę ich mieszkańców.

9. Utwór muzyczny idealny na początek piątkowego wieczoru to „The Nod” Fat Freddy’s Drop.

10. Utwór muzyczny idealny na początek leniwej niedzieli to „Nobody” Maca DeMarco.

11. Najbardziej w moim zawodzie irytuje mnie – obecnie – brak stabilizacji zawodowej.

12. Mając jednorazową możliwość zmiany czegokolwiek na świecie, zmieniłbym stosunek ludzi do środowiska naturalnego.

13. Za swój największy sukces uznaję to, że wciąż i konsekwentnie robię to, co kocham i nie porzucam tej drogi.

14. Za swoją największa porażkę uznaję kilkuletnie zachłystnięcie się sukcesem i przyhamowanie z samorozwojem oraz pracą nad sobą.

15. „Żadna praca nie hańbi”, ale wolałbym nie pracować jako pilot.

Kwadrans z… to cykl krótkich wywiadów w formie kwestionariusza osobowego zawierającego piętnaście pytań. Zapoznanie się z odpowiedziami nie powinno zająć czytelnikowi dłużej niż rzeczony kwadrans. W rolę przepytywanych wcielają się osoby związane mniej lub bardziej bezpośrednio z szeroko pojętą sztuką – muzycy, fotografowie, artyści plastycy, ale też dziennikarze, blogerzy i promotorzy.

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.