Startuje Festiwal Sztuki ArtFest!

W tym roku impreza odbędzie się głównie w przestrzeni internetowej.

Jazz, dizajn, piosenka francuska, zdrowie, fotografia, szkło, ceramika, architektura, sztuka cukiernictwa, Mały ArtFest, obrazy na ulicach, słowa na ulicach – to w skrócie wachlarz tematyczny tegorocznego Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza. Jego siedemnasta edycja rozpocznie się w piątek 20 listopada i potrwa równy miesiąc.

W związku z epidemią i obostrzeniami nałożonymi przez rząd m.in. na instytucje kultury, impreza rozgrywać będzie się tym razem przede wszystkim w internecie. Nie zabraknie jednak wydarzeń „w realu”. Zły czas mija, sztuka pozostaje! – pełne nadziei tegoroczne hasło festiwalu podkreśla wagę sztuki, która w każdych czasach pomagała przetrwać trudne momenty. Tak samo będzie i tym razem.

Bogusław Wojtowicz (foto: materiały prasowe)

W programie siedemnastej edycji festiwalu znajdziemy m.in. koncerty z piosenką francuską i jazzową, wernisaże i promocje wydawnictw książkowych oraz warsztaty architektoniczne. Dla wielu osób najistotniejszym punktem programu będzie jednak premiera filmu ze wspomnieniami o patronie festiwalu – Bogusławie Wojtowiczu. Ma to związek z przypadającą na grudzień tego roku dziesiątą rocznicą śmierci pomysłodawcy ArtFestu, który zmarł w wyniku choroby nowotworowej. – W tegorocznej edycji chcemy połączyć święto sztuki z ważnym tematem profilaktyki zdrowotnej. Pomimo niesprzyjającego festiwalom pandemicznego roku, organizujemy siedemnastą edycję ArtFestu, by wspominać wyjątkową postać charyzmatycznego animatora kultury, jakim był Bogusław Wojtowicz i choć na chwilę oderwać myśli tarnowian od tego, co dookoła – mówi Ewa Łączyńska-Widz, dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, które wspólnie z Tarnowskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych jest organizatorem imprezy.

Poniżej program siedemnastej edycji ArtFestu.

 • 20 listopada – Wieczór z piosenką francuską; koncert duetu Szpetni (Dawid Mik, Filip Kot), godz. 18:00 / online*
  22 listopada – Koncert do obrazzów; koncert jazzowy Marek Batorski Band na tle wystawy Marka Batorskiego „Harmoniczna struktura natury”, godz. 17:00 / online*
 • 26 listopada – PomacajSię – portrety kobiet doświadczonych rakiem piersi (wernisaż z udziałem Lidii Dyndor – jednej z bohaterek kampanii społecznej), godz. 18:30 / online*
  Wystawie towarzyszy pokaz materiałów filmowych i edukacyjnych zrealizowanych przez Centrum Zdrowia Tuchów w ramach projektu „Zrób to mammo!” (wystawa czynna do 24.01.2021 r, – BWA, Pałacyk Strzelecki)
 • 3 grudnia – „Elementarz polskiej kultury” – wernisaż wystawy i promocja książki z udziałem kuratorów Ewy Solarz, Małgorzaty Miśkowiec i Karola Szafrańca, godz. 18:30 / BWA, dworze PKP** (wystawa czynna do 21.02.2021 r.)
 • 4 grudnia – „Elementarz polskiego dizajnu” – wernisaż wystawy i promocja książki z udziałem kuratorki Ewy Solarz, gdz. 18:30 / BWA, Pałacyk Strzelecki** (wystawa czynna do 24.01.2021 r.)
 • 5 grudnia – Pokaż mi Olesno – warsztaty architektoniczne, prowadzenie: Bartłomiej i Sonia Pochopień, godz. 11:00 / Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie**
 • 5 grudnia – Siedem książek, które musisz zobaczyć! – wernisaż wystawy Andrzeja Baziaka, kuratorka: Ewa Łączyńska-Widz, gość z Łysej Góry: Natalia Kopytko, godz. 17:00 / Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie** (wystawa czynna do 31.01.2021 r.)
 • Książka „Gdzie są architektki?” (foto: Peter Łyczkowski, facebook.com/centrumarchitektury)

 • 6 grudnia – Mały ArtFest – prowadzenie: Agata Dymańska i Aleksandra Kubisztal, godz. 15:00 / BWA, Pałacyk Strzelecki**
 • 10 grudnia – „Gdzie są architektki?” – promocja książki Despiny Stratigakos, spotkanie z tłumaczką Agnieszką Rasmus-Zgorzelską, prowadzenie: Marek Karpiński, godz. 18:00 / BWA, Pałacyk Strzelecki**
 • 12 grudnia – Wyczesane – wernisaż wystawy szkła artystycznego Marty Wojciechowskiej, godz. 19:00 / Galeria Bema20 (wystawa czynna do 31.01.2021 r.)
 • 13 grudnia – WMM Trio (Weronika Kukla, Michał Kołodziej, Miłosz Potoczny) – koncert jazzowy, godz. 17:00 / BWA, Pałacyk Strzelecki**
 • 20 grudnia – Wyczesane – oprowadzanie autorskie po wystawie, godz. 15:00 / Galeria Bema20
 • 20 grudnia – „To nie jest koniec” – premiera filmu ze wspomnieniami o patronie festiwalu Bogusławie Wojtowiczu, godz. 18:00 / online*

W programie przewidziano ponadto: akcje w przestrzeni miejskiej („Obrazy na ulicach”, „Słowa na ulicach”) i „Cycuszki ArtFestowe”, czyli wyjątkowe ciasteczka dostępne w ofercie Ana Belle Patisserie (Pl. Kazimierza Wielkiego 4) w czasie trwania Festiwalu. Każdy, kto zdecyduje się na zakup słodkości w kształcie piersi, wspomoże walkę z nowotworem.

* Relacje online dostępne na kanałach: YouTube BWA Tarnów, Facebooku BWA Tarnów, Starnowa.TV i telewizji kablowej Multimedia Polska (kanał 226).
** Z uwagi na zmieniające się wytyczne epidemiczne o możliwości bezpośredniego udziału w wydarzeniach ArtFestu organizator będzie informował na stronie bwa.tarnow.pl. (MAK, materiały prasowe)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.