Gold Song #535: „Hurry My Love”

Sukces, o którym nagle dowiedziało się pół Polski.

Beata Kozidrak po zwycięstwie na Midnight Sun Song Festivalu w 1989 roku (foto: Poher / Wikimedia Commons; fragment oryginalnego zdjęcia; licencja CC BY-SA 4.0)

Żyję na świecie trzydzieści trzy lata i ciągle pojawiają się sytuację, w których coś mnie zadziwia. To chyba dobrze, bo dzięki temu rozwijam się i przyswajam nową wiedzę. Są jednak sytuacje, kiedy moje zdziwienie dotyczy czegoś oczywistego – przynajmniej w moim przeświadczeniu. Przykładowo, cały czas uważałem, że w Polsce gwiazdy typu Kora, Ewa Demarczyk, Maryla Rodowicz lub Beata Kozidrak to wokalistki na tyle rozpoznawalne przez rodzimych słuchaczy, że ich kariery i dokonania są raczej powszechnie znane. Tymczasem okazało się, że tak nie jest. Doskonałym przykładem jest wywiad z wokalistką zespołu Bajm, jaki końcem sierpnia ukazał się w internecie. W trakcie rozmowy Kozidrak wspomniała o festiwalu w Lahti, który zwyciężyła w 1989 roku. Nagle, niemalże z dnia na dzień, ludzie na Facebooku (mam na myśli sporą część moich znajomych) zaczęli udostępniać wideo z tego wydarzenia, a pod archiwalnym nagraniem prezentującym piosenkę „Hurry My Love” nastąpił wysyp komentarzy typu „Ja od Paciorka”. Zdziwiło mnie to, ponieważ uważałem, że triumf Kozidrak (na festiwalu przedstawionej jako „Beata from Poland”) jest faktem tak oczywistym, jak zdobycie tytułu Miss Świata przez Anetę Kręglicką (co miało zresztą miejsce też w 1989 roku) lub drugie miejsce Edyty Górniak na Eurowizji w 1994 roku. Rozumiem, że festiwal w Lahti nie jest tak prestiżowy, jak ogólnoeuropejski konkurs piosenki i wybory najpiękniejszej kobiety świata, jednak sukces naszej rodaczki – tym bardziej w okresie przełomowym w historii Polski – powinien zostać zapamiętany. Cóż, zwyczajnie się przeliczyłem.

W 1989 roku Beata Kozidrak była już postacią znaną na krajowej scenie muzycznej. Jako wokalistka zespołu Bajm miała na koncie cztery albumy studyjne i przeboje typu „Józek, nie daruję Ci tej nocy”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Królu, mój królu”, „Diament i sól”, „Nagie skały”. Wymieniać dalej? Niemniej, jak każda osoba pełniąca rolę lidera grupy, planowała również karierę solową. W Polsce zawsze byłaby (i jest – nie oszukujmy się) Beatą z Bajmu i jej autorskie dokonania słuchacze zestawialiby z dorobkiem zespołu. Stąd pomysł, aby zaprezentować się poza granicami naszego kraju – tam, gdzie nazwisko Kozidrak będzie bardziej anonimowe. Plan wypalił i już przy pierwszej tego typu okazji – na festiwalu Knokke-cup w Belgii w 1986 roku – artystka wspólnie z Edytą Geppert i Hanną Banaszak zdobyła trzecią lokatę, co w tamtym czasie należało uznać za wielki sukces. Kozidrak poszła za ciosem i jeszcze w tym samym roku pojawiła się na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w szwedzkim Karlshamn. Wykonała tam utwór z repertuaru zespołu Bajm „Diament i sól”, czym zdobyła serca publiczności oraz sędziów, otrzymując oczywiście pierwszą nagrodę Grand Prix (w latach osiemdziesiątych reprezentanci Polski wygrywali ten konkurs aż sześciokrotnie) oraz złotą kolię, o której wspomniała również w przywołanym wyżej wywiadzie z sierpnia.

Piosenka „Hurry My Love”, jaką Kozidrak zaśpiewała w Lahti w 1989 roku, była zwiastunem jej debiutanckiej solowej płyty. Płyty, która w tamtym okresie nigdy nie powstała (przypominam, że pierwszy album sygnowany jedynie nazwiskiem wokalistki trafił do sprzedaży dopiero w 1998 roku). W ramach Midnight Sun Song Festivalu anglojęzyczny utwór pokochali Skandynawowie, w kraju nad Wisłą przeszedł on jednak zupełnie bez echa. Być może stąd odłożenie decyzji o zrealizowaniu nagrań z myślą o krążku autorskim i kolejny materiał z Bajmem (tym razem z nieśmiertelną „Białą armią” na trackliście)? (MAK)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.