Finał koncertowego cyklu Pianokrąg

Wydarzenie odbędzie się już jutro w warszawskiej Królikarni.

Bartek Wąsik (foto: Ksawery Zamoyski, materiały prasowe)

W najbliższą niedzielę, 13 września, w warszawskiej Królikarni odbędzie się czwarty koncert zamykający cykl Pianokrąg, którego pomysłodawcą jest polski pianista Bartek Wąsik. Wydarzenie będzie naturalną konsekwencją założenia programowego wcześniejszych koncertów i wyborów repertuarowych artysty prezentowanych podczas letnich miesięcy. Odbiorcy, którym udało się usłyszeć trzy wcześniejsze koncerty, właśnie w trakcie występu finałowego najpełniej poczują spójność całego cyklu.

Niedzielny koncert wypełni kompozycja „Pianokrąg”, której geneza sięga różnych źródeł: zarejestrowanych na dyktafonie przelotnych dźwięków otoczenia, fragmentów melodii lub kilku akordów zapisanych kiedyś, nawet ponad dwadzieścia lat temu, na pięciolinii, zarejestrowanych improwizacji, usłyszanych zdań lub myśli. Słowa pojawią się, ale w formie dodatkowej ścieżki, jako komentarz, bądź pomost pomiędzy poszczególnymi utworami. Dodatkowe dźwięki będą pochodziły z zapisanych na dyktafonie przez Bartka Wąsika nagrań terenowych, m.in. głosów żurawi, skrzypiących ruchomych schodów warszawskiego metra i stukotu kół w pociągu kolei transsyberyjskiej. Forma koncertu, która będzie czasami przypominała słuchowisko, skupi się na przekazywaniu wrażeń, interpretowaniu dźwięków natury jako znaków, znaczeń, przepowiedni. Całość będzie spojona powracającym co jakiś czas tematem, powtarzanym w różnych wariantach na fortepianie, niczym motto.

Bartek Wąsik tworzy swoje kompozycje i aranżacje, które od lat zwracają uwagę publiczności i krytyków. Jest odpowiedzialny za docenione projekty jak m.in. „Nowa Warszawa” ze Stanisławą Celińską i Royal String Quartet, „Requiem ludowe” z Adamem Strugiem i kwartetem Kwadrofonik, którego jest współzałożycielem i członkiem. Jego ostatni projekt – „Astronomia poety. Baczyński” – to efekt współpracy z Melą Koteluk, który w całości powstał w czasie ogólnoświatowej pandemii. Autorska kompozycja „Pianokrąg”, którą przedstawi podczas ostatniego koncertu swojego cyklu, będzie miała w Królikarni swoje prawykonanie.

Koncertu, który rozpocznie się o godzinie 18:00, będzie można słuchać na żywo (wstęp wolny) i w internecie. Transmisja online odbędzie się na profilu FINA Wałbrzyska 3/5. (MAK, materiały prasowe)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.