Muzyczne akcenty 34. Tarnowskiej Nagrody Filmowej

Znamy program tarnowskiego święta kina. Wśród wydarzeń są również koncerty.

Tarnowska Nagroda Filmowa to festiwal wybranych polskich filmów fabularnych, zaliczany do najstarszych – po festiwalu filmowym w Gdyni – tego typu imprez związanych i poświęconych polskiej kinematografii. Festiwal od wielu lat, dzięki wsparciu instytucji państwowych oraz prywatnych, oferuje uczestnikom program oparty nie tylko na projekcjach filmowych. Stały punkt stanowią również koncerty, które będą jedną z atrakcji tegorocznej edycji imprezy. Potrwa ona od 5 do 12 września.

Festiwal, mający odbyć się pierwotnie w maju, zainaugurowany zostanie 5 września w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie koncertem NSP Trio. Dzień później Tego samego dnia w tym samym miejscu wystąpi projekt Jazzbaja (komunikat organizatora poniżej). Wydarzenie to skierowane będzie do najmłodszych, ale nie tylko, fanów tarnowskiego festiwalu. Muzycy wykonają bowiem przebojowe piosenki z polskich filmów animowanych. Zwieńczeniem programu będzie Gala Zakończenia TNF, która zaplanowana została na 12 września w Centrum Sztuki Mościce. W jej trakcie poznamy laureatów nagród w kilku kategoriach – w tym za najlepszy film fabularny. W trakcie uroczystości wręczone zostanie również wyróżnienie za całokształt twórczości i wkład w kinematografię dla Juliusza Machulskiego. Na finał na scenie pojawi się Leszek Możdżer, który uświetni wydarzenie specjalnym recitalem.

W ramach tegorocznej TNF w jednym z najstarszych działających kin w Polsce, w tarnowskim Marzeniu, wyświetlonych zostanie trzynaście filmów konkursowych, które ocenie podda jury profesjonalne (pod przewodnictwem reżyserki Kingi Dębskiej), młodzieżowe i publiczność. Ponadto w ramach festiwalu przyznane zostaną nagrody dla najlepszej bajki (Filmy Młodego Widza).

W ramach pozakonkursowych projekcji przedstawione zostaną dwa tytuły zrealizowane w coraz popularniejszej formule koprodukcji. Wśród nich nowy film Agnieszki Holland „Szarlatan”, który miał swoją światową premierę podczas ostatniego Berlinale, oraz nagrodzona na warszawskim festiwalu Kino Dzieci animacja „Jakub, Mimmi i gadające psy” Edmundsa Jansonsa. Dodatkowo, tarnowscy widzowie będą mogli obejrzeć premierowo film „Powroty” lokalnego twórcy Bogusława Kornasia. W ramach festiwalowego Prologu 4 września organizatorzy przypomną trzy filmy Juliusza Machulskiego: „Kingsajz”, „Kołysankę” i „Szwadron”.

Program uzupełni wystawa „Roman Kalarus. Plakaty – ekspozycja plakatów” autora artystycznego afisza 34. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Ekspozycję w dniach od 6 do 20 września będzie można podziwiać w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

Wszystkie imprezy w ramach TNF przeprowadzone zostaną z zachowaniem rygorów sanitarnych (dezynfekcja rąk, dystans społeczny, używanie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych). W Marzeniu, Amfiteatrze Letnim, Centrum Sztuki Mościce udostępnionych zostanie nie więcej niż 50% miejsc dla publiczności. Bilety na poszczególne wydarzenia dostępne są w przedsprzedaży na stronie tarnowskanagrodafilmowa.pl. (MAK, materiały prasowe)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.