Druga odsłona cyklu Pianokrąg. Piosenki Radiohead w aranżacji Bartka Wąsika

Koncert z cyklu Pianokrąg odbędzie się w najbliższą niedzielę 19 lipca w warszawskiej Królikarni.

Bartek Wąsik (foto: Ksawery Zamoyski, materiały prasowe)

Bartek Wąsik to pianista, kompozytor, aranżer i członek zespołu Kwadrofonik, z którym w 2014 roku otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii Muzyka Poważna i Fryderyka za płytę „Lutosławski Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” (album nagrany został wspólnie z wokalistką Dorotą Miśkiewicz). Jak sam przyznaje, jego marzeniem było stworzenie cyklu koncertów, który warszawskiemu odbiorcy zaoferuje spójność pomiędzy prezentowaną muzyką a miejscem, w którym ona wybrzmiewa. Chodzi o wykreowanie bezpiecznej przestrzeni, w której publiczność w niezobowiązujący sposób, skupiona wokół jednego instrumentu, będzie mogła wysłuchać zaproponowanych czterech różnych spojrzeń na muzykę fortepianową. Takim projektem jest Pianokrąg – cykl koncertów zainaugurowany końcem czerwca tego roku w warszawskiej Królikarni. W najbliższą niedzielę, 19 lipca, odbędzie się jego kolejna odsłona.

Inspirując się mową noblowską Olgi Tokarczuk, Bartek Wąsik w swoich nowych działaniach artystycznych chce odwołać się do czułej narracji i wykreować rodzaj wspólnoty, której często brakuje w wielkich salach koncertowych. Poprzez sposób opowiadania – a w tym przypadku gry na jednym instrumencie – wykonawca ma stać się „czułym narratorem”.

Okazją do tego, aby przekonać się o słuszności tej tezy, będzie występ, w ramach którego polski pianista zaprezentuje autorskie aranżacje piosenek zespołu Radiohead. Artysta, dokonując selekcji utworów z myślą o niedzielnym koncercie, zdecydował się postawić na kompozycje najbliższe jego wrażliwości oraz te, które swoim charakterem będą wpisywały się w kontemplacyjny charakter letniego cyklu koncertów w Królikarni.

Początek wydarzenia o godzinie 18. Dla wszystkich, którzy nie będą mogli wziąć w nim udziału osobiście, organizator przygotował internetową transmisję na żywo. Będzie można ją śledzić na facebookowym profilu Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Kolejne koncerty w ramach cyklu Pianokrąg zaplanowano na 16 sierpnia i 13 września. Początek wszystkich wydarzeń o godzinie 18. Ich tematyką będą kolejno kompozycje Philipa Glassa i premierowe solowe nagrania samego Wąsika. Wydarzenia te towarzyszą wystawie medytacyjnego malarstwa Urszuli Broll. Ich wspólnym mianownikiem jest kontemplacja rozciągnięta na przestrzeni letnich miesięcy. (MAK, materiały prasowe)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

https://www.instagram.com/p/CCgdrV0pXok/

Jedna uwaga do wpisu “Druga odsłona cyklu Pianokrąg. Piosenki Radiohead w aranżacji Bartka Wąsika

  1. Dzięki za te informacje – lubię to miejsce i bywałam tam – pójdę na ten koncert dla Bartka – to świetny Artysta.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.