„Nie radzę sobie z szybko uciekającym czasem”. Kwadrans z… Dawidem Mikiem

Bohaterem kolejnego odcinka cyklu Kwadrans z… jest Dawid Mik.

Dawid Mik(foto: Artur Wzorek, facebook.com/NajmniejszaScenaSwiat)

Dawid Mik – wokalista, wykonawca piosenki poetyckiej, członek duetu Szpetni, założyciel i prezes Fundacji Impuls Rozwoju, której celem jest działanie na rzecz rozwoju młodzieży, kultury i nauki. Współtwórca tarnowskiej Najmniejszej Sceny Świata. W przeszłości Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie oraz członek kilku organizacji pozarządowych. Nagradzany wyróżnieniami artystycznymi, naukowymi oraz za pracę na rzecz innych, m.in. Wolontariusz Roku 2015, Honorowy Ambasadora Transplantologii oraz Amicus Hominum – Nagroda Samorządu Województwa Małopolskiego dla osób działających na rzecz dobra innych.

*** *** *** *** ***

1. Jestem wokalistą, ponieważ kocham śpiewać, a mam szczęście wykonywać dobre i piękne teksty do niezwykłej muzyki. Cenię wartościowe utwory, które mogą zmieniać rzeczywistość, a na pewno wpływają na świadomość i wyobraźnię widzów. Piosenka poetycka daje nieograniczone możliwości interpretacyjne.

2. W procesie twórczym najbardziej inspiruje mnie natłok myśli i nieprzewidywalność efektu końcowego.

3. … a najbardziej przeszkadza mój perfekcjonizm i nieustanne poprawianie wszystkiego.

4. Płyta, jaka w ostatnim czasie zrobiła na mnie największe wrażenie to „Płyta z zadrą w sercu” duetu Młynarski-Masecki, która jest niezwykłą podróżą w czasie do lat 30. i 40. XX wielu. Niezwykła przygoda!

5. Książka, jaka w ostatnim czasie zrobiła na mnie największe wrażenie to „Dom dzienny, dom nocny”. Wcześniej czytałem kilka innych książek Tokarczuk, ale ta była szczególna. To bardzo ciepła i refleksyjna książka, w której rozważania nad snem, podwójnym życiem i wewnętrznym spokojem to tylko część podjętych przez autorkę tematów. Do takich dzieł chce się wracać.

6. Film, jaki w ostatnim czasie zrobił na mnie największe wrażenie to „Kafarnaum” w reżyserii Nadine Labaki. Nie mogłem wstać z fotela. Poruszony, rozerwany i zmotywowany do działania.

https://www.instagram.com/p/Bc79zeKHp_9/

7. Młodzi twórcy i ich wizja sztuki to dla mnie nieograniczona, dwubiegunowa przestrzeń pełna abstrakcji, labilna i nieukształtowana.

8. Pierwszą płytą, jaką kupiłem za własne pieniądze, była „Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego”. Pamiętam, że bardzo chciałem mieć tę płytę, choć zdobycie jej ponad czterdzieści lat po premierze nie było łatwe. Ale było warto. Interpretacja, teksty i muzyka zapisana na tym krążku oddziałują na mnie do dzisiaj.

9. Artysta, którego podziwiam najbardziej to… wybór jednego jest niezwykle trudny, ale jako pierwsza przyszła mi do głowy Ewa Lipska. Jej tomik mam zawsze przy sobie. To chyba najlepszy argument, że jest dla mnie ważna.

10. Utwór muzyczny idealny na początek piątkowego wieczoru to „Pewność” z muzyką Marka Grechuty i tekstem Ewy Lipskiej.

11. Utwór muzyczny idealny na początek leniwej niedzieli to „W Weronie” w wykonaniu Wandy Warskiej z muzyką Andrzeja Kurylewicza i tekstem Norwida.

12. Najbardziej w moim zawodzie irytuje mnie czas, nad którym nie mam kontroli.

13. Jeśli mógłbym wybrać epokę do życia, mój wybór padłby na tu i teraz. Ten wybór daje możliwość czerpać z każdej epoki to, co wartościowe i piękne. A ile jeszcze przed nami!

14. „Żadna praca nie hańbi”, ale wolałbym nie pracować jako zegarmistrz. Nie radzę sobie z szybko uciekającym czasem.

15. Gdybym nie był tym, kim jestem, zapewne zostałbym marzycielem.

Kwadrans z… to cykl krótkich wywiadów w formie kwestionariusza osobowego zawierającego piętnaście pytań. Zapoznanie się z odpowiedziami nie powinno zająć czytelnikowi dłużej niż rzeczony kwadrans. W rolę przepytywanych wcielają się osoby związane mniej lub bardziej bezpośrednio z szeroko pojętą sztuką – muzycy, fotografowie, artyści plastycy, ale też dziennikarze, blogerzy i promotorzy.

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

2 uwagi do wpisu “„Nie radzę sobie z szybko uciekającym czasem”. Kwadrans z… Dawidem Mikiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.