Gold Song #506: „Falling”

Trzydzieści lat temu, w nocy z 23 na 24 lutego 1990 roku, zabito Laurę Palmer.

Okładka singla „Falling” (foto: discogs.com)

Fani serialu „Miasteczko Twin Peaks”, dzieła Davida Lyncha i Marka Frosta, doskonale wiedzą, że ten dzień jest ważny. W serialowej rzeczywistości trzydzieści lat temu ktoś popełnił zbrodnię, której zagadka do dzisiaj elektryzuje kolejne pokolenia. Sam tytuł doczekał się trzech sezonów (ostatni premierę miał dwadzieścia siedem lat po ukazaniu się pierwszej odsłony) oraz filmu.

Jak każdy wybitny przykład kultury popularnej, tak samo „Miasteczko Twin Peaks” ma swoją piosenkę, która zapisała się na kartach historii muzyki rozrywkowej. Chociaż z tą dosłowną rozrywką aż tak bardzo bym nie szalał, ponieważ „Falling” wykonywane przez Julee Cruise nie jest przecież tanecznym numerem lub kompozycją, która rozpalałaby radiowe listy przebojów – przynajmniej dzisiaj. Kiedyś było jednak zupełnie inaczej. W okresie od fizycznego wydania singla, które połączone było z premierą serialu, aż do 1992 roku, utwór wspiął się na czołowe miejsca notowań różnych list przebojów niemal na całym świecie – od Australii, gdzie był niekwestionowanym numerem jeden, przez kraje europejskie (najlepsze wyniki osiągając w Szwecji i Finlandii – drugie lokaty) i Wielką Brytanię (7. miejsce), aż po amerykańskie zestawienie Billboard Alternative Songs, na którym był jedenasty.

Ciekawostką jest to, że „Falling” trafiło na debiutancką płytę Julee Cruise zatytułowaną „Floating Into The Night”, która ukazała się we wrześniu 1989 roku. Piosenka nie była więc zupełną nowością, ale prawda jest taka, że przed premierą serialu niewiele osób o niej wiedziało. W gronie tych, którzy mieli okazję ją usłyszeć, był David Lynch. Można wręcz rzec, że reżyser dość mocno upodobał sobie twórczość urodzonej w stanie Iowa wokalistki, ponieważ w swoich kinowych projektach z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wykorzystał aż trzy utwory, jakie ostatecznie zawarte zostały na pierwszym krążku Cruise. Mowa o piosenkach „Mysteries Of Love” (film „Blue Velvet”, 1986), „Rockin’ Back Inside My Heart” (musical „Industrial Symphony No. 1”, 1990) oraz wspomnianej już „Falling” z serialu „Twin Peaks”. (MAK)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.