„Każda nowa muzyczna znajomość przynosi coś nowego”. Kwadrans z… Mikołajem Pospieszalskim

Już w poniedziałek 6 stycznia zespół Dagadana podzieli się z nami nowym utworem. Tymczasem basista grupu Mikołaj Pospieszalski odpowiedział na piętnaście pytań w ramach cyklu Kwadrans z...

Mikołaj Pospieszalski (foto: Dominika Dyka Treti Pivni)

Mikołaj Pospieszalski – basista i skrzypek, przedstawiciel bogatej w muzyczne tradycje rodziny Pospieszalskich, z którą występował i nagrywał już jako dziecko (m.in. płyta „Kolęda Dobrych Ludzi Woli”). W przeszłości członek kultowej Arki Noego oraz zespołu Bester Quartet, aktualnie związany z polsko-ukraińską grupą Dagadana. Za płytę „Maleńka” zarejestrowaną w ramach jej działalności w 2011 roku otrzymał nagrodę Fryderyka.

*** *** *** *** ***

1. Jestem basistą, skrzypkiem i autorem muzyki, ponieważ w rodzinnym domu muzyka towarzyszyła mi od urodzenia. Była to dla mnie naturalna kolej rzeczy.

2. W procesie twórczym najbardziej inspirują mnie artyści, których spotykam. Każda nowa muzyczna znajomość przynosi coś nowego.

3 … a najbardziej przeszkadza mi nieregularność. Po długich i intensywnych wyjazdach nie łatwo jest szybko wrócić do twórczego myślenia.

4. Płyta, jaka w ostatnim czasie zrobiła na mnie największe wrażenie to Jan Sebastian Bach „Sonaty i Partity na skrzypce solo w wykonaniu Henryka Szerynga”. Piękno harmonii, która może wydobywać się z jednego instrumentu, jest wyjątkowe. W natłoku zbyt mocno skompresowanej i głośnej muzyki zapominamy o istnieniu dynamiki, przestrzeni i ciszy w dźwięku, o czym ta płyta mnie uświadomiła.

5. Książka, jaka w ostatnim czasie zrobiła na mnie największe wrażenie to „Słuch absolutny” Nicolasa Slonimsky’ego. Autobiografia geniusza muzycznego, który przez swoją twórczość stał się inspiracją dla wielu muzyków jazzowych, rockowych i klasycznych XX i XXI wieku.

6. Film, jaki w ostatnim czasie zrobił na mnie największe wrażenie to „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”. Jest to film o artyście, o niezwykle ciekawym i barwnym życiorysie. Zaskakujące jest to jak niewiele się o nim mówiło w kontekście współczesnych nam artystów i sztuki polskiej.

7. Młodzi twórcy i ich wizja sztuki to dla mnie etap poszukiwań, który prowadzi do wielu dokonań i nowych odkryć.

8. Pierwsza płyta, jaką kupiłem za własne pieniądze to „Jaco Pastorius” – płyta jednego z najwybitniejszych gitarzystów basowych, którego linie melodyczne są dla mnie wyzwaniem i elementem studiowania techniki gry na tym instrumencie.

9. Artysta, którego podziwiam najbardziej to mój Tata. Jest najbardziej wszechstronnym muzykiem jakiego spotkałem w swoim życiu. Ilość aranży, partytur, które napisał jest niepoliczalna, prócz tego jest jednym z najwybitniejszych polskich basistów, jakich miałem okazje słyszeć na żywo.

10. Utwór muzyczny idealny na początek piątkowego wieczoru to Stevie Wonder „Superstition”.

11. Utwór muzyczny idealny na początek leniwej niedzieli to „Wariacje Goldbergowskie” Bacha w wykonaniu orkiestry „Amadeus” Agnieszki Duczmal.

12. Najbardziej w moim zawodzie irytują mnie długie godziny spędzane w samochodzie.

13. Jeśli mógłbym wybrać epokę do życia, mój wybór padłby na lata życia Chrystusa – chciałbym być naocznym świadkiem tamtych wydarzeń.

14. „Żadna praca nie hańbi”, ale wolałbym nie pracować.

15. Gdybym nie był tym, kim jestem, zapewne zostałbym architektem.

Kwadrans z… to cykl krótkich wywiadów w formie kwestionariusza osobowego zawierającego piętnaście pytań. Zapoznanie się z odpowiedziami nie powinno zająć czytelnikowi dłużej niż rzeczony kwadrans. W rolę przepytywanych wcielają się osoby związane mniej lub bardziej bezpośrednio z szeroko pojętą sztuką – muzycy, fotografowie, artyści plastycy, ale też dziennikarze, blogerzy i promotorzy.

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Jedna uwaga do wpisu “„Każda nowa muzyczna znajomość przynosi coś nowego”. Kwadrans z… Mikołajem Pospieszalskim

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.