Gold Song #497: „Plateau”

Myślisz „MTV Unplugged”, mówisz Nirvana.

Kurt Cobain, lider zespołu Nirvana

Bez względu na to czy jesteś fanką/fanem zespołu Nirvana, czy też nie darzysz sympatią dorobku tego amerykańskiego zespołu (vide autor tej strony), trudno będzie ci podważyć tezę, wedle której album nagrany przez grupę Kurta Cobaina jest najbardziej rozpoznawalnym tytułem z całej serii koncertów bez prądu, jakie ukazały się pod szyldem MTV. Wspominam o tym nieprzypadkowo, ponieważ dokładnie dwadzieścia sześć lat temu, 16 grudnia 1993 roku, koncert, który zarejestrowano z myślą o płycie live, został wyemitowany pierwszy raz publicznie. Premiera miała miejsce oczywiście w paśmie amerykańskiej telewizji muzycznej MTV, która była organizatorem całego przedsięwzięcia.

Sam koncert, który następnie posłużył jako materiał wydany na płycie, nagrano 18 listopada 1993 roku w nowojorskim studio należącym do Sony Music. Zespół Nirvana w setliście, oprócz piosenek z trzech dotychczas wydanych albumów („Bleach”, „Nevermind” i „In Utero”), zawarł również aż sześć coverów, co stanowiło ewenement jeśli chodzi o tę serię. Wybór padł na utwory Davida Bowiego, Leada Belly’ego i grup Vaselines oraz Meat Puppets. W wykonaniu trzech numerów z repertuaru tej ostatniej formacji – w tym „Plateau”, które w oryginalnej wersji w ogóle nie zyskało popularności – Cobaina i kolegów wsparli bracia Kirkwoodowie, założyciele Meat Puppets. Krążek trafił do sprzedaży 1 listopada 1994 roku i był pierwszym materiałem Nirvany, jaki ukazał się po śmierci lidera zespołu. Sam nie wiem jak w świetle tych wydarzeń odczytywać pogrzebowe dekoracje widoczne na scenie oraz fakt, że atmosfera samego koncertu była bardzo spokojna, co mocno odbiegało od typowego grania na żywo, jakie prezentował zespół z Aberdeen.

Jako ciekawostkę dodam, że pierwszym polskim wykonawcą (a w zasadzie wykonawczynią), uczestniczącym (uczestniczącą) w oficjalnym nagraniu MTV Unplugged w Polsce, była Kayah. Koncert z myślą o albumie został zarejestrowany 28 listopada 2006 roku w Łodzi. W trakcie występu wokalistka zaśpiewała czternaście piosenek. Pełny zapis udostępniony został w wersji CD+DVD, wersja audio okrojona została o dwa utwory. Materiał ukazał się w marcu 2007 roku. (MAK)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.