Mateusz Osiak w czasach kiedy jeszcze pisał, zamiast mówić, miał na swoim blogu cykl, w którym odkrywał przed czytelnikami zakamarki swojej płytowej kolekcji. Ten wpis jest trochę w takim stylu.

Soundtracki to prężnie działająca gałąź przemysłu fonograficznego i ta część muzyki, w którą od mniej więcej dwóch lat coraz mocniej się wkręcam jeśli chodzi o nabywanie fizycznych nośników. Można powiedzieć, że zbieranie tego typu albumów wydanych na winylu zacząłem od d… strony, bo od ścieżek dźwiękowych filmów erotycznych. Tak, moim mili, filmów erotycznych, ale nie żadnych siermiężnych produkcji rodem zza zachodniej granicy, które docierały do nas na przegrywanych po setki razy kasetach VHS. Chodzi o tytuły, powiedzmy, z wyższej półki, gdzie akcja nie ogranicza się wyłącznie do scen łóżkowych.
Zresztą pojęcie filmu erotycznego na przestrzeni dekad bardzo się zmieniło. Weźmy przykładowo tytuł „Boccaccio ‘70” – włoską produkcję z początku lat sześćdziesiątych, w której występowała m.in. Sophia Loren. Film, w którym jeden z wątków dotyczy sfrustrowanej hrabiny, która postanawia urozmaicić swoje życie poprzez pracę jako prostytutka. Jej pierwszym klientem okazuje się być… jej mąż. Jednak golizny i zgorszenia jest tutaj tyle, co kot napłakał, a erotyka pojawia się raczej w podtekstach i trzeba odczytywać ją między wierszami. Dzisiaj wyemitowaliby to po godzinie dwudziestej na Polsacie.
Podobnie rzecz ma się z „Le Altre” – włoskim filmem z 1969 roku, w którym fabuła zbudowana została wokół uczucia pomiędzy dwiema kobietami. Scen z golizną jest nieco więcej, ale nie są one wulgarne. Określiłbym to terminem „erotyka w ujęciu artystycznym”. Historii towarzyszy przyjemna muzyka oparta w głównej mierze na brzmieniu sekcji rytmicznej (bas, perkusja), instrumentów klawiszowych i saksofonu. Reedycja z ubiegłego roku, jaką posiadam, zawiera dodatkowo jeden niepublikowany wcześniej motyw muzyczny. Limitowana edycja do pięciuset sztuk.
Zostajemy przy klasyce gatunku, ale podążamy już bardziej w kierunku granicy oznaczonej charakterystycznym znakiem +18. Alain Goraguer to jeden z bardziej znanych francuskich pianistów jazzowych, członek zespołu towarzyszącego France Gall podczas Eurowizji w 1965 roku (wygranej zresztą przez tę wokalistkę), autor muzyki do wielu kinowych oraz telewizyjnych produkcji. Kompozytor ma na koncie także sporo utworów napisanych z myślą o filmach reprezentujących pornograficzny rodzaj kinematografii francuskiej lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wybrane kompozycje z tego dorobku opublikowano w 2018 roku na płycie zatytułowanej „Musique Classée X”. Wydanie zostało uzupełnione m.in. o książeczkę z… erotyczną wycinanką. Od strony muzycznej: osiem utworów utrzymanych w stylistyce rytmicznego funku i sensualnego soulu.
Ostatni z prezentowanych albumów to składanka o jednoznacznym tytule „XXX: Music From Thinking XXX” ze zdjęciem ubranej Jenny Jameson na okładce (napisałem o ubraniu, ponieważ wewnątrz sytuacja jest już zgoła odmienna, a użycie słowa zgoła to oczywiście swego rodzaju gra językowa). Dla niewtajemniczonych: pani Jameson to jedna z największych gwiazd branży pornograficznej ostatniej dekady XX wieku. Muzycznie rzecz zdecydowanie najsłabsza spośród tu wymienionych. Bez ładu i składu, trochę rocka, popu i elektroniki (m.in. Goldfrapp, Peaches, Rabbit In The Moon), ale bez wielkich ochów i achów (może poza The Velvet Underground, ale to akurat wyjątek potwierdzający regułę). Nie ma się jednak czemu dziwić. Kompilacja jest typowym materiałem dźwiękowym wydanym przy okazji publikacji filmu o branży porno. Z ciekawostek mogę dodać, że strona D ozdobiona została okolicznościowym grawerem powstałym na bazie zdjęcia topless wspomnianej wcześniej aktorki. Materiał ukazał się w pierwszej kolejności na płycie CD (2004 rok), a dwa lata temu trafił do sprzedaży w formie winylowej. (MAK; zdjęcie w nagłówku: fragment tylnej okładki płyty „Musique Classée X”)
![]()
Nino Rota & Armando Trovajoli & Piero Umiliani ”Boccaccio ’70” |
![]()
Piero Piccioni ”Le Altre (Original Motion Picture Soundtrack)” |
![]()
Alain Goraguer ”Musique Classée X” |
![]()
Składanka „XXX: Music From Thinking XXX” |
*** *** *** *** ***
Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.