Muzyczna Misja Dyplomatyczna, czyli polscy artyści zaprezentują się w czeskiej Pradze

W stolicy naszych południowych sąsiadów już w ten piątek wystąpią trzy polskie projekty muzyczne.

Polsko-angolski duet Lua Preta (foto: Gosia Mikołajczyk, materiały prasowe)

Muzyczna Misja Dyplomatyczna: Praga 2019 to projekt artystyczny Fundacji Planet promujący kulturę polską za granicą. Zadanie uświetni setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską.

Pierwsza część projektu odbędzie się już 26 lipca w toku czwartej odsłony prestiżowej, cyklicznej, interdyscyplinarnej imprezy Cross Festival, odbywającej się na szeregu scen rozlokowanych w praskiej dzielnicy Holešovice (w przestrzeni publicznej i w instytucjach kultury). W 2018 roku w ciągu trzech dni na pięciu festiwalowych scenach zaprezentowało się ponad trzystu awangardowych artystów różnych dziedzin z kilkunastu krajów, a wydarzenie odwiedziło ponad pięć tysięcy widzów.

Organizatorzy projektu Muzyczna Misja Dyplomatyczna: Praga 2019 w ramach festiwalu zostali kuratorami sceny Cross Club Basement x Tropico World. W najbliższy piątek, 26 lipca, odbędą się na niej trzy występy znakomitych polskich artystów, którzy zagrają w następującej konfiguracji: Dreadsquad & Kasia Malenda, Lua Preta i Global Diggers (kolektyw, którego członkiem jest m.in. Duże Pe). Zestaw wykonawców na tej samej scenie uzupełnią ponadto cenione zagraniczne postaci: Loic Deniro (Francja) oraz Tris Kayo (Wielka Brytania). Impreza z ich udziałem odbędzie się w popularnym praskim lokalu Cross Club.

O szczegółach lipcowego wydarzenia dowiedzieć można się więcej z Facebooka lub oficjalnej strony projektu.

Fundacja Planet to pozarządowa organizacja non-profit z Warszawy. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat zrealizowała ponad trzydzieści wydarzeń artystycznych zorientowanych na promocję kultury polskiej za granicą (m.in. w Turcji, Indiach, Japonii i Korei), pozyskując na ten cel dofinansowania chociażby z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza i Funduszy Wyszehradzkich. Jej założycielka i prezes, Sylwia Kowalska, ma blisko piętnastoletnie doświadczenie w działaniach w sferze kultury – zrealizowała ponad pięćset wydarzeń artystycznych w kilkudziesięciu krajach, w tym ponad sto międzynarodowych projektów kulturalnych wysokiej rangi – podczas pracy w Stołecznej Estradzie, a następnie działając w charakterze „wolnego strzelca” i w ramach Fundacji Planet.

Organizatorem wydarzenia Cross Festival jest OS Paradox – uznana organizacja pozarządowa założona w 2007 roku, której głównym celem jest promowanie i kreowanie alternatywnej kultury w Pradze (wernisaże, muzyka, teatr, wykłady, kino, warsztaty). OS Paradox jest strategicznym partnerem zadania Muzyczna Misja Dyplomatyczna: Praga 2019 z Republiki Czeskiej. Organizacja ta zarządza też niezależnym centrum kultury Cross Club w Pradze, które cieszy się międzynarodową estymą oraz wysoką medialnością – i w ostatnich dziesięciu latach zorganizowała w tej lokalizacji setki (a może i tysiące) międzynarodowych projektów kulturalnych o istotnej skali.

Już dzisiaj warto dodać, że wydarzenia z udziałem polskich artystów, zaplanowane w ramach projektu, odbędą się w czeskiej Pradze także 2 listopada tego roku. Muzyczna Misja Dyplomatyczna: Praga 2019 to niekomercyjny projekt artystyczny Fundacji Planet promujący kulturę polską za granicą, sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”. Zadanie uświetni setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską. Swoim patronatem zadanie objął Instytut Polski w Pradze. Piątkową imprezę z polskiej strony patronatem medialnym objęło AxunArts. (MAK, materiały prasowe)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.