33. Tarnowska Nagroda Filmowa, czyli festiwal dla fanów polskiego kina i melomanów

Przedsprzedaż biletów na projekcje filmowe wystartuje już jutro.

(foto: materiały prasowe)

Tarnowska Nagroda Filmowa, czyli festiwal wybranych polskich filmów fabularnych, jest imprezą, którą Tarnów może i powinien się chwalić. To najstarsza – po festiwalu filmowym w Gdyni – wydarzenie związane z krajową kinematografią może poszczycić się Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z 2011 roku oraz niesłabnącą popularnością wśród publiczności.

Trzydziesta trzeci edycja festiwalu odbędzie się w terminie od 1 do 8 czerwca w jednym z najstarszych działających kin w Polsce, w tarnowskim Marzeniu. Do konkursu, jak co roku, wybranych zostało dwanaście tytułów, wśród których znalazły się m.in. przeboje ostatnich dwunastu miesięcy, takie jak „7 uczuć” Marka Koterskiego i „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, nominowana do Oscara „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, a także najnowszy obraz Łukasza Borcucha „Słodki koniec dnia”.

Tegoroczny konkurs oceni i nagrodzi Maszkaronem oraz Nagrodą Specjalną TV Kino Polska Jury 33. TNF pod wodzą Andrzeja Jakimowskiego – reżysera, laureata TNF sprzed sześciu lat. Tradycyjnie swe nagrody przyzna Jury Młodzieżowe (Kamerzysta) oraz festiwalowa publiczność (Publika). Podobnie jak w latach poprzednich festiwalowi towarzyszyć będzie obszerna sekcja dziecięca. W cyklu Filmy Młodego Widza konkurs filmów animowanych dla dzieci (trzynaście bajek) oceni Jury Dziecięce, a zaprzyjaźniony poznański festiwal Wędrujące Ale Kino! przedstawi w Tarnowie najnowszy film dla dzieci i młodzieży „Dzień czekolady” Jacka Piotra Bławuta.

Jurorskie werdykty poznane zostaną 8 czerwca podczas Gali Wręczenia Nagród w Amfiteatrze Letnim. W tym dniu Krzysztof Zanussi – reżyser, scenarzysta, producent, pedagog – wyróżniony zostanie nagrodą za tzw. całokształt. W poprzednich latach podobnymi laurami uhonorowani zostali m.in. Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Tadeusz Konwicki, Danuta Szaflarska i Agnieszka Holland. Nagroda dla Zanussiego to również okazja, by widzom w festiwalowym Prologu (27-31 maja) przypomnieć sześć wybranych filmów laureata.

Tarnowska Nagroda Filmowa to nie tylko projekcje w kinowej sali i spotkania w klubie festiwalowym. Program uzupełni szereg projekcji, które rozegrają się w plenerze oraz przestrzeniach Biura Wystaw Artystycznych i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Nie można zapominać także o akcentach muzycznych. Koncertowa inauguracja festiwalu odbędzie się w Amfiteatrze Letnim, gdzie 1 czerwca wystąpi zespół Electric-Acoustic Beat Seassion (EABS). Grupa wykona materiał z albumu „Repetitions. Letters to Krzysztof Komeda”, w całości poświęconego twórczości pianisty i kompozytora, tym samym wpisując się w obchody 50. rocznicy śmierci tego genialnego muzyka. Płyta w ubiegłym roku zyskała sporo pochlebnych recenzji (także poza granicami naszego kraju), niejednokrotnie przez wielu dziennikarzy otrzymując wyróżnienie za najlepszy tytuł ostatnich dwunastu miesięcy.

Dzień później organizatorzy przygotowali propozycję dla najmłodszych, nieco starszych i ich opiekunów oraz miłośników muzyki, czyli występ żeńskiego kwartetu smyczkowego Con Affetto. Grupa zagra znane muzyczne melodie z bajek i filmów, wciągając do zabawy dzieci. Czwartego czerwca – w 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów – artyści Piwnicy Pod Baranami przedstawią muzyczny spektakl nawiązujący do bogatych tradycji krakowskich kabaretów i nie tylko, z odważną kpiną i surrealną dadaistyczną zabawą, ale także z poetycką zadumą i muzyką wybitnych piwnicznych kompozytorów. Występ poprzedzi projekcja filmu dokumentalnego Pawła Kędzierskiego „Wybory’89”.

Siódmego i ósmego czerwca na amfiteatralnej scenie pojawią się z kolei duety: Szułakiewicz & Migała oraz Smolik/Kev Fox. Występ tych drugich uświetni Galę Wręczenia Nagród. Wstęp na wszystkie koncerty – z wyjątkiem galowego – będzie darmowy.

Przedsprzedaż biletów na projekcje filmowe uruchomiona zostanie 22 maja o godzinie 14. w kasie kina Marzenie oraz online. Wstęp na pokazy konkursowe równać będzie się z wydatkiem 12 złotych. Wejściówki na galę dostępne są w przedziale cenowym 35-50 złotych i nabyć można je w biurze TCK lub online.

Pełny program oraz szczegółowe informacje na temat 33. edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej dostępne są na oficjalnej stronie festiwalu. (MAK/materiały prasowe)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.