Krótka piłka #455: „Hello Happiness”, „Radar”, „Bez cukru”

Sprawdzone nazwiska prezentują nowe płyty.

Chaka Khan „Hello Happiness”
(2019; Island Records)
Z takimi płytami mam największy problem (dobra, jeden z większych). Nagrane przez ikony, ich poziom jest dobry, ale do najlepszych krążków z tzw. lat świetności brakuje sporo. Tak samo jest z „Hello Happiness” – płytą wyczekiwaną przez fanów talentu Chaki Khan, zrobioną tak, że trudno się przyczepić (piosenki są rytmiczne, taneczne, posiadają potencjał), ale do kwintesencji tego, co do tej pory zwykliśmy nazywać „muzyką Chaki Khan”, jest trochę daleko. W zasadzie największym minusem krążka jest usilna próba połączenia korzeni wokalistki ze współczesnymi trendami w muzyce tanecznej i elektronicznej. Takie mezalianse zwykle kończą się kiepsko. Efekt końcowy jest taki, że albumu, owszem, da się słuchać, do jednej czy dwóch piosenek można nawet wrócić (w moim przypadku są to „Too Hot” i „Like Sugar”), ale sięgnięcie po solowe płyty Khan z drugiej połowy lat siedemdziesiątych i początku kolejnej dekady będzie niosło ze sobą więcej korzyści.

Fisz Emade Tworzywo „Radar”
(2019; Agora)
Być może jest coś ze mną nie tak, ale nowa płyta braci Waglewskich w dużej mierze kojarzy mi się z dotychczasowymi dokonaniami projektu Organek. Bardzo podobna poetyka tekstów (szczególnie „Meduzy” i „Odwilży”); do tego brzmienie utworów jak „Wolne dni” i „Dwa ognie” sprawiają, że w wielu momentach, słuchając „Radaru”, oczyma wyobraźni widzę byłego członka zespołu Sofa. To taka uwaga na marginesie, adnotacja, której „na szybko” często dokonujemy obok czytanego tekstu. Jednak najważniejsze, co w związku z tym albumem trzeba napisać, to fakt, że materiał jest kolejną odsłoną Fisza i Emade. Kiedyś związani z rapem, później próbowali swoich sił w muzyce oscylującej wokół rock (grupa Kim Nowak), by teraz sięgnąć po brzmienie oparte na syntezatorach, którego źródeł szukać należy przede wszystkim w elektropopie, retro popie i stylistyce new romantic, której z kolei blisko do nurtu disco z lat osiemdziesiątych.

Novika „Bez cukru”
(2019; Warner Music)
Mam wrażenie, że pisząc o nowej płycie Noviki, krytycy obierają jedną z dwóch dróg: jest dobrze, ale koniec końców „tak sobie” (co rozumieć należy jako brak chęci skrzywdzenia wokalistki, ale też dziennikarki, czyli koleżanki po fachu), albo z przewagą uwag o negatywnym kolorycie. Trochę mnie to dziwi, ponieważ z „Bez cukru” nie jest ani źle, ani nijak. To płyta przede wszystkim bardzo dojrzała (ale nie nudna), przemyślana (ale nie bez zaskoczeń) i stonowana (ale nie bez przebojowego zacięcia). Nowicka panuje tutaj zarówno nad brzmieniem (autorstwa m.in. duetu Sampler Orchestra, Bogdana Kondrackiego oraz lidera Nervów, Agima Dżeljilji), jak i śpiewanymi tekstami, doskonale odnajdując się w klimacie nieradiowego popu (singiel „Słabość” będący tak naprawdę najsłabszym ogniwem całości) i melodii balansujących na granicy elektropopu i brzmień klubowych (czasami transowych, jak „Box” i „Od dziecka”, innym razem akcentujących bardziej stronę wokalną, jak w utworze „Ella”). (MAK)

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera. Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Instagramie i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.