Książka z duszą o ciele poruszającym się do rytmu. Dziesięć lat od premiery „Leksykonu muzyki r&b i soul”

Pozycja doczeka się niedługo wznowienia w formie e-booka.

Dziesięć lat temu do sprzedaży trafiła ważna książka. Nie napiszę, że moja ulubiona, której tematyką jest muzyka, ponieważ porównywanie pozycji „Dusza, rytm, ciało. Leksykon muzyki r&b i soul” z różnego rodzaju antologiami lub biografiami wykonawców na dłuższą metę nie ma przecież sensu. Napiszę natomiast, że to książka ważna nie tylko w wymiarze szerszym, ogólnopolskim (a może i w chwili premiery nawet światowym, bo w tamtym czasie nie było chyba tak szczegółowego wydawnictwa skupiającego się na współczesnej scenie r&b i soul), ale przede wszystkim w wymiarze personalnym – dla mnie, jako słuchacza, ale też człowieka hobbystycznie piszącego o muzyce (nie oszukujmy się – AxunArts to nieustannie tzw. zajęcie „po godzinach”). Jest tak z trzech powodów.

Raz, autorzy, którzy ponad piętnaście lat temu (w audycji „Czarny piątek” i magazynie „Ślizg”) zaczęli na nowo kształtować mój gust, pokazywali mi płyty i wykonawców, o których nie miałem pojęcia, często zmuszając do rewizji poglądów na niektóre rzeczy – i co istotniejsze, związane nie tylko z muzyką. Po drugie, źródło wiedzy i zwięzłość. Owszem, o wiele łatwiej jest wpisać nazwisko do wyszukiwarki Google, ale forma słownikowego hasła jest często tym, co w danej chwili potrzebujemy. Treść, treść i jeszcze raz treść (oczywiście bliżej daty premiery; dzisiaj większość notek wymaga uzupełnienia – wszak artyści wciąż żyją i nagrywają). Po trzecie, towarzyszące niektórym hasłom wstawki top5 utworów z repertuaru danego wykonawcy. Uwielbiam tworzenie i czytanie takich rankingów (jeśli oglądałaś/eś film „High Fidelity”, który w Polsce emitowany był pod tytułem „Przeboje i podboje”, to wiesz, o co chodzi i w czym tkwi sens tego typu zabawy), chociaż często się z nimi nie zgadzam i denerwuje mnie na przykład przedstawiona kolejność piosenek lub płyt. Jestem jednak na tyle rozgarnięty (brawo ja) i zdaję sobie sprawę, że niemal wszystkie listy zawierają przewagę subiektywnego pierwiastka i nigdy nie będą zaspokajały gustów i zachcianek każdego odbiorcy.

KONKURS: WYGRAJ DWUOSOBOWE ZAPROSZENIE NA KONCERT PATRYCJI MARKOWSKIEJ W TAURON ARENIE

„Leksykon…” z okazji dziesięciolecia premiery ukaże się niedługo w wersji elektronicznej. Podobno ma to nastąpić jeszcze przed świętami, czyli teoretycznie w tym tygodniu (z pewnością o tym poinformuję). Zaktualizowana wersja zawierać ma nowe hasła i rankingi (już zacieram ręce!) obejmujące ostatnią dekadę.

Natomiast dwunastego stycznia we wrocławskim klubie Nietota odbędzie się specjalna impreza, której celem będzie celebracja rocznicy premiery oraz promocja e-booka. O muzyczną selekcję zadbają autorzy „Leksykonu…” – Andrzej Cała, Radek Miszczak i Hirek Wrona. Taneczną część poprzedzi panel dyskusyjny, którego gospodarzem będzie Sebastian Jóźwiak, człowiek odpowiedzialny za jedną z najważniejszych niezależnych wytwórni w tym kraju, czyli Astigmatic Records. Szczegóły wydarzenia tutaj. (MAK)

Edycja 01.01.2019 r.: E-book dostępny do darmowego ściągnięcia.

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.
Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.