Rzeszów pamięta o swoim mistrzu. Tomasz Stańko bohaterem specjalnego koncertu

W koncercie udział wezmą muzycy w przeszłości współpracujący z trębaczem.

Plakat promujący wydarzenie (foto: materiały prasowe)

Tomasz Stańko zmarł w lipcu tego roku. W chwili śmierci miał 76 lat. Odejście jazzmana to jedna z najbardziej tragicznych informacji dotyczących krajowej sceny, jakie docierały do nas na przestrzeni ostatnich miesięcy. Stratę kompozytora mocno przeżyli nie tylko jego fani, ale także artyści, którzy na co dzień z nim współpracowali. Właśnie ci drudzy uczczą pamięć o mistrzu specjalnym koncertem, jaki odbędzie się 12 listopada w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

W pierwszej części koncertu zaprezentowany zostanie premierowy utwór autorstwa Zbigniewa Jakubka, będący m.in. wariacją na temat rzeszowskiego hejnału, którego Stańko jest autorem. Zabrzmią również utwory trębacza wyselekcjonowane przez wirtuoza kontrabasu Vitolda Reka – wieloletniego członka zespołów Stańki (Freelectronic, C.O.C.X.) i współautora takich płyt, jak „Music 81”, „Witkacy: Peyotl”, „Lady Go” czy „Switzerland”. W pierwszej części na scenie pojawią się: pianista Dominik Wania, saksofonista Adam Pierończyk, perkusista Cezary Konrad oraz trębacze: Tomasz Dąbrowski, Dominik Mietła i Tomasz Nowak.

Drugą część wypełni występ projektu Marcin Wasilewski Trio – zespołu, który był najdłużej grającym i nagrywającym bandem z Tomaszem Stańko. Gościem tria będzie saksofonista Adam Pierończyk.

Równocześnie z koncertem w foyer Filharmonii Podkarpackiej odbywać będzie się wystawa kolażu unikalnych zdjęć autorstwa jednego z najlepszych polskich fotografów Andrzeja Tyszki, prywatnie wieloletniego przyjaciela Stańki, który fotografował go przez większość kariery.

Bezpłatne zaproszenia na „Koncert pamięci Tomasza Stańki” będzie można odbierać od 5 listopada w siedzibie Estrady Rzeszowskiej. Koncert realizowany jest na zlecenie i ze środków Miasta Rzeszowa. Autorem koncepcji koncertu jest Bartłomiej „Eskaubei” Skubisz, a realizacją i produkcją zajmuje się Estrada Rzeszowska. AxunArts jest patronem medialnym wydarzenia.

Dzień wcześniej (tj. 11 listopada) w Niezła Sztuka Caffe (1 piętro rzeszowskiego BWA) odbędzie się otwarte spotkanie wspomnieniowe, podczas którego uczestnicy koncertu podzielą się swoimi refleksjami ze współpracy i znajomości z Tomaszem Stańko. (MAK/materiały prasowe)

Koncert pamięci Tomasza Stańki
12 listopada 2018 r.
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego (ul. Chopina 30, Rzeszów)
Start: godz. 18:00
Bilety: bezpłatne wejściówki do odebrania w siedzibie Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) od 5 listopada od godz. 9:00

*** *** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.
Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.