Gold Song #425: „Stakes Is High”

Rocznica wydania przełomowej płyty w dorobku De La Soul.

De La Soul (foto: Mika-photography [CC BY-SA 3.0], źródło: Wikimedia Commons

Dwadzieścia dwa lata temu poznaliśmy nowe De La Soul. Nowojorska grupa, publikując 2 lipca 1996 roku swój czwarty studyjny album, oficjalnie zakończyła ścisłą współpracę z producentem trzech poprzednich płyt Prince’em Paulem, stawiając na autorskie pomysły oraz talent niemającego wówczas dużej popularności, nieżyjącego już dzisiaj J Dilli.

Materiał „Stakes Is High” nie został zbyt dobrze przyjęty przez odbiorców. Zapatrzeni w stylistykę dominującą w rapie w tamtym okresie słuchacze i recenzenci w większości nie zrozumieli przesłania towarzyszącego płycie. De La Soul wydanym ponad dwie dekady temu albumem zwrócili uwagę na powolny upadek reprezentowanej przez nich kultury. Posdnous, Trugoy the Dove i Maseo mieli dość komercjalizacji hip-hopu, jego powolnego rozmieniania się na drobne oraz odchodzenia od tego, co miało być wspólnym mianownikiem dla wszystkich jego odłamów: współdziałania czarnoskórych. Swego rodzaju manifestem okazał się utwór tytułowy, w którym grupa przedstawiła swój pogląd na całą sytuację. Numer wyprodukowany przez wspomnianego wcześniej Dillę był pierwszym singlem promującym płytę.

Premiera „Stakes Is High” miała miejsce w gorącym okresie dla amerykańskiego rapu. W najlepsze trwała wojna pomiędzy wschodnim a zachodnim wybrzeżem, której punktem kulminacyjnym okazała się śmierć Tupaca Shakura (raper poniósł ją w wyniku strzelaniny we wrześniu 1996 roku). Hip-hop był postrzegany jako kontrowersyjny i zły, a karmione kolejnymi doniesieniami z frontu wewnętrznej walki pomiędzy raperami media tylko nakręcały nagonkę na coraz bardziej podzieloną scenę. De La Soul chcieli z tym wizerunkiem zerwać. Nie były dla nich ważne półnagie modelki i tancerki potrząsające w teledyskach pupami, nie chcieli być szufladkowani jako grupa, w narracji której przewijają się tylko tematy modnych ubrań, przemocy, szpanerskich okularów Versace i palonych blantów. (MAK)

*** REKLAMA ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.
Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.