Wideo: Tołhaje „Dała ty nia”

Premiera klipu w dniu premiery płyty.

Zespół Tołhaje (foto: materiały prasowe)

„Mama Warhola” to tytuł czwartej płyty zespołu Tołhaje. Album, który ma właśnie swoją premierę, to zbiór pieśni ludowych wykonywanych pierwotnie przez Julię Warholę, matkę Andy’ego Warhola. Na płycie znajduje się także bonus w postaci utworu „All Tomorrow’s Parties” z płyty „The Velvet Underground & Nico”.

Sama płyta, jak zapewniają jej twórcy, jest wielokierunkowa, tak jak sztuka pop-artu, której twórcą był Andy Warhol. Zarówno w warstwie instrumentalnej, jak i stylistycznej cechuje ją wielopłaszczyznowość. Trzon stanowią utwory, w których można usłyszeć wyjątkową konwersację dwóch artystek – Julii Warholi, matki Andy’ego Warhola i Marii Jurczyszyn-Kulik, wokalistki zespołu Tołhaje. W ten sposób powstało międzypokoleniowe i ponadczasowe porozumienie, które wywodzi się ze wspólnych, kulturowych korzeni. Zespół postanowił zachować dialekt, którym posługiwali się Warholowie. Na płycie znajduje się siedem pieśni z oryginalnej płyty Julii Warholi. Utwory nie zostały zmienione, zespół jedynie dodał więcej improwizowanych dźwięków i głosów.

– Największą siłą albumu „Mama Warhola” są archiwalne nagrania głosu Julii Warholi, śpiewającej rusińskie pieśni ludowe. Chcemy pokazać je światu, gdyż mało kto wie, że mama Andy’ego była utalentowaną osobą – tłumaczy wokalistka zespołu Tołhaje. – Ta płyta jest przykładem wielorakich możliwości czerpania z bogatego dziedzictwa kulturowego Karpat, które nas nieustannie fascynuje i staje się podstawą do kreatywnego poszukiwania nowych brzmień poprzez twórczą interpretację. Te niezwykłe melodie przepełnia nostalgia, tęsknota i miłość do rodzinnych stron, wyrażona w artystycznej syntezie, która nas najbardziej ujęła.

„Dała ty nia” (tłum. „Dałaś ty mnie”), czyli kolejny singiel promujący materiał, to pieśń mówiąca o relacji matki z córką, która została wydana za starego kawalera. Julia Warhola była z natury buntowniczką, sama chciała decydować z kim się zwiąże na całe życie. Zapewne identyfikowała się z bohaterką pieśni, która w ostatniej zwrotce obiecała matce, że nawet jeśli ją wyda daleko za las, za góry, to znajdzie drogę powrotną i wróci do matki.

Poniżej prezentuję klip zrealizowany z myślą o utworze „Dała ty nia”.

Warto dodać, że trzy utwory z płyty „Mama Wrahola” znalazły się na ścieżce dźwiękowej do drugiego sezonu serialu HBO „Wataha”: „Oj, pid lisom”, „Pod dubynoju” i „Czerwena róża”. Album zespołu Tołhaje ukazał się dzisiaj, tj. 18 kwietnia, nakładem wydawnictwa Mystic. (MAK/materiały prasowe)

*** *** *** ***

*** REKLAMA ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.
Polub blog na Facebooku oraz obserwuj autora na Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.