Jazzowa Jesień, czyli sześciodniowe muzyczne święto w Bielsku-Białej

Będzie to piętnasta edycja festiwalu.

Tomasz Stańko (foto: L. Cykarski/materiały prasowe)

Piętnaście lat Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej to półtorej dekady podróży w towarzystwie najznakomitszych muzycznych przewodników. To historia wyjątkowych spotkań z ikonami muzycznej improwizacji, których, niczym świętych, wystarczy wspominać tylko z imienia: Cecil, Pharoah, Ornette, Wadada, Roscoe czy Chick. To wreszcie piętnaście lat wyjątkowych, premierowych projektów dyrektora artystycznego festiwalu, jakim jest Tomasz Stańko. Muzyka na granicy: gatunków, kultur, języków, kompozycji i improwizacji, jawy i snu.

Wszystko to znajdzie się także w programie tegorocznej edycji Jazzowej Jesieni, która wystartuje już 14 listopada i potrwa kilka kolejnych dni.

Już na otwarcie 15. Jazzowej Jesieni muzyczny most połączy norweskie Mysen (skąd pochodzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych mistrzów saksofonu, Jan Garbarek) z indyjskim Mumbajem wirtuoza instrumentów perkusyjnych Triloka Gurtu. Ich drogi przecięły się przeszło trzy dekady temu, na nagranej dla ECM płycie „Song For Everyone”. Od tego czasu muzycy orbitują wokół siebie, wielokrotnie dzieląc razem scenę najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata.

Drugi dzień festiwalu to dwa tria. Najpierw skład skandynawski, pod wodzą pochodzącego z Finlandii pianisty Alexiego Tuomarili, oraz zespół gitarzysty Kurta Rosenwinkela, który w tym roku zaprezentował autorski projekt pod tytułem „Caipi”.

Pianista David Viralles – jedna z gwiazd 15. Jazzowej Jesieni (foto: materiały prasowe)

Szczególną uwagę w tegorocznym programie warto zwrócić na dwóch młodych pianistów: urodzonego w ormiańskim Giumri Tigrana Hamasyana i pochodzącego z Kuby, dobrze już znanego w Polsce za sprawą gry w nowojorskim kwartecie Tomasza Stańki, Davida Virellesa. Hamasyan w ramach festiwalu zaprezentuje się 16 listopada, natomiast Virellasa zobaczyć i usłyszeć będzie można dwukrotnie: najpierw 17 listopada w recitalu solowym z materiałem z płyty „Gnosis”, a następnie w duecie z dyrektorem imprezy.

Publiczność Jazzowej Jesieni będzie miała także okazję obcować z takimi gwiazdami, jak Dave Holland i Chris Potter, który w Bielsku wystąpi ze swoim triem. Do tego Tarkovsky Quartet, czyli czwórka wirtuozów, zafascynowana twórczością reżysera „Andrieja Rublowa”, „Solaris” czy „Zwierciadła”; The Buck Clayton Legacy Band (muzyczny hołd złożony mistrzowi swingowej trąbki lat 30. Buckowi Claytonowi).

Poniżej pełny harmonogram tegorocznej edycji festiwalu.

14 listopada – Jan Garbarek Group feat. Trilok Gurtu
15 listopada – Alexi Tuomarila Trio
15 listopada – Kurt Rosenwinkel Standards Trio
16 listopada – Tigran Hamasyan (solo)
16 listopada – Dave Holland Trio feat. Kevin Eubanks & Obed Calvaire
17 listopada – Chris Potter Trio feat. Reuben Rogers & Eric Harland
17 listopada – David Virelles presents Gnosis
18 listopada – Tarkovsky Quartet
18 listopada – Tomasz Stańko & David Virelles oraz Tomasz Stańko Band feat. Adam Pierończyk
19 listopada – The Buck Clayton Legacy Band

Szczegółowe informacja na temat koncertów w ramach tegorocznej edycji festiwalu Jazzowa Jesień dostępne są na stronie jazzowajesien.pl. Rezerwacji biletów dokonywać można pod numerem telefonu (0-33) 82-816-45 oraz pod adresem mailowym bck@bck.bielsko.pl. (MAK/materiały prasowe)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.