Gold Song #383: „Pablo’s Story”

Pablo Escobar to w ostatnim czasie popularna postać, ale nie o niego tutaj chodzi.

W listopadzie 2015 roku Dave Liebman wystąpił w Tarnowskim Centrum Kultury jako gość zespołu Kołakowski:Wykpisz:Korelus

Urodzony 4 września 1946 roku na nowojorskim Brooklynie saksofonista jazzem zainteresował się w następstwie zobaczenia i usłyszenia na żywo samego Johna Coltrane’a. W trwającej już około pół wieku muzycznej podróży, Liebman miał okazję współpracować z największymi jazzowymi artystami, jak chociażby Miles Davis (pod koniec tzw. elektrycznego okresu w karierze trębacza; mowa o płytach „On The Corner” i „Dark Magus”), Chick Corea (wspólna trasa koncertowa pod koniec lat siedemdziesiątych), John Scofield (gitarzysta był członkiem zespołu Liebmana) i Elvin Jones (m.in. album „Mr. Jones” z kultową okładką). Dzięki zdobytemu doświadczeniu oraz niewątpliwemu talentowi, Amerykanin uznawany jest dzisiaj za jednego z najbardziej wpływowych przedstawicieli sceny jazzowej na świecie. A przecież początkowo muzyka miała być dla niego tylko odskocznią.

Liebman we wszelkiego rodzaju formularzach w rubryce wykształcenie wpisuje „historyk”. Takie papiery dały mu ukończone na nowojorskim uniwersytecie studia. Muzyka w życiu Davida była obecna od dziecka. Państwo Liebmanowie, jak wielu amerykańskich rodziców, zapisało swoją dziewięcioletnią pociechę na lekcje gry na fortepianie, później dokładając do tego zajęcia z saksofonu. Ten drugi instrument musiał młodemu Dave’owi przypaść do gustu, ponieważ już jako dorosły mężczyzna zapragnął odświeżyć umiejętność gry i zapisał się na lekcje. Grał coraz więcej – także publicznie – a muzyka powoli zaczynała wypierać pracę zawodową. Wreszcie, po propozycji od Elvina Jonesa, w latach siedemdziesiątych Liebman ostatecznie postawił na karierę artystyczną.

Oczywiście mógłbym prowadzić tę narrację dalej i wypisywać peany na część Liebmana grającego w zespołach dowodzonych przez wybitne postaci amerykańskiego jazzu, jednak w siedemdziesiątą pierwszą rocznicę urodzin saksofonisty pragnę zwrócić uwagę na wczesną twórczość Liebmana-lidera. Początek lat siedemdziesiątych w życiu muzyka to nie tylko dostąpienie zaszczytu partnerowania Milesowi Davisowi, ale także założenie własnych grup – Open Sky (akustyczne trio) i Lookout Farm (kwartet). Druga z wymienionych formacji dała także nazwę płycie wydanej w 1973 roku.

Album ukazał się nakładem wydawnictw ECM Records. Znalazły się na nim trzy ścieżki, ale cztery kompozycje. Jak to możliwe? Otóż pod numerem trzecim pojawił się łączony, ponad dwudziestominutowy track „M.D./Lookout Farm”. Jego pierwsza część, czyli „M.D.”, dedykowana była mentorowi Liebmana, autorowi „Tutu”, druga – amerykańskiemu malarzowi Eugene’owi Greganowi. Na płycie „Lookout Farm” pojawia się jeszcze jedna kompozycja, której dźwięki uznać należy jako dedykację lub inspirację twórczością innego artysty. Mowa o „Pablo’s Story” i wielkim hiszpańskim kubiście – Pablo Picasso. Ten utwór przypominam w dzisiejszej odsłonie cyklu Gold Song.

Z dzisiejszym wpisem wiąże się również jeszcze jedno wydarzenie. Dwudziestego drugiego sierpnia tego roku w Nowym Jorku zmarł John Abercrombie – gitarzysta, kompozytor, jeden z muzyków współtworzących płytę „Lookout Farm”. Miał siedemdziesiąt dwa lata. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.