Gold Song #381: „Please Mr. Postman”

Numer jeden amerykańskiego zestawienia z… 11 grudnia 1961 roku.

Embed from Getty Images

W listopadzie 1961 roku do sprzedaży trafił debiutancki album żeńskiej grupy The Marvelettes zatytułowany „Please Mr. Postman”. Materiał nie był wybitnym dziełem muzycznym, co zauważyli zresztą ówcześni recenzenci, oceniając go w większości przypadków dość nisko. Na płycie znalazła się jednak piosenka tytułowa, dzięki której kariera zespołu nie zakończyła się już na starcie.

Numer „Please Mr. Postman” wydany został w formie singla dokładnie pięćdziesiąt sześć lat temu (21 sierpnia 1961 roku) i szybko zyskał popularność. Piosenka wykonywana głównie przez Gladys Horton oraz towarzyszące jej – jako chórek – Wandę Young, Georgeannę Tillman, Juanitę Cowart i Katherinę Anderson opowiada o dziewczynie wyczekującej na list od swojego chłopaka-żołnierza.

Utwór zapisał się w historii muzyki, jako pierwszy singiel wydany przez kultową wytwórnię Motown Records, który uplasował się na szczycie amerykańskiego notowania Billboard Hot 100. Stało się to 11 grudnia 1961 roku. Na sukces ten włodarzom labelu przyszło czekać prawie trzy lata (firma została powołana do życia 12 stycznia 1959 roku pod nazwą Tamla Records).

Jako ciekawostkę dodam, że całą debiutancką płytę żeńska formacja nagrywała w towarzystwie zespołu The Funk Brothers. W rejestrowaniu przypominanej dzisiaj piosenki brał udział m.in. Marvin Gaye. Legendarny czarnoskóry artysta, który znany jest przede wszystkim dzięki swej charakterystycznej barwie głosu, w latach 1961-62 jako perkusista współtworzył sekcję rytmiczną Funkowych Braci. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.