Koncertowy lipiec w Tarnowie. Kto, co, gdzie i kiedy?

Pierwszy miesiąc wakacji w Tarnowie pod znakiem koncertów.

Izabela Trojanowska (foto: fragment okładki płyty „Na skos”)

Mamy wakacje. Część osób ucieka z miasta na wieś, nad morze lub w góry, część zostaje i spędza w nim lato. Dla tych mieszkańców Tarnowa, którzy w lipcu przebywać będą na terenie miasta, przygotowano szereg muzycznych atrakcji. Będą koncerty tych znanych bardziej i trochę mniej, tych, którzy grają rock, jazz, pop, folk i szeroko pojętą alternatywę. Słowem: nuda nie jest zaplanowana.

Po raz pierwszy w koncertowym kalendarzu dla miasta Tarnowa znalazła się festiwal „Tarnów Polskiej Piosenki”. Impreza odbędzie się w dniach 9-14 lipca, a na jej inaugurację zaplanowano koncert na dużej scenie, gdzie zaprezentują się: Tylko Ty (stypendyści Fundacji „Dzieło nowego tysiąclecia”), świętująca 45-lecie działalności obecnego składu i 50–lecie nazwy zespołu formacja Partita oraz Romuald Lipko Band. W ramach ostatniej części wieczoru największe przeboje polskiej piosenki wykonają m.in. Izabela Trojanowska, Felicjan Andrzejczak i Grzegorz Wilk. W kolejnych dniach dla tarnowian wystąpią: Bisquit, Manchester i Michał Sołtan.

Bartłomiej Witek – lider zespołu Bartłomiej Witek Quartet (foto: Marlena Faerber)

Pierwszy miesiąc wakacji to także finał Tarnowskiego Festiwalu Młodej Muzyki „DemoGraMY!”. W tym roku koncert odbędzie się 13 lipca, a w jego ramach (od godziny 16. na Rynku) wystąpią cztery zespoły z regionu: White Dust, Bartłomiej Witek Quartet, The Pajx i Broken Chair. Gwiazdą wieczoru będzie Ralph Kamiński, który na scenie pojawi się o godzinie 20.

Na sobotę 8 lipca – także na tarnowskim Rynku – zaplanowano duży koncert z okazji stulecia miejscowych Zakładów Mechanicznych. Muzyczny akcent będzie zwieńczeniem tygodniowych obchodów święta firmy, która od lata jest jednym z największych pracodawców w mieście. Organizatorzy imprezy postawili na rockowe klimaty. Największymi gwiazdami wydarzenia będą grupy Enej i Cugowscy (wspólny projekt Krzysztofa i synów tworzących zespół Bracia). Nie zabraknie lokalnych wykonawców, takich jak Mercurius i Sayes. Początek o godzinie 16.

Plenerowe koncerty festiwalu JAZZowy Rynek wieńczy zawsze tzw. parada nowoorleańska (zdjęcie z 2011 roku)

Lipiec to również czas, kiedy tarnowski Rynek opanowuje jazz – konkretnie ten w wydaniu tradycyjnym. Nie inaczej będzie w tym roku, kiedy to już po raz dziesiąty odbędzie się festiwal JAZZowy Rynek. Wzorem lat ubiegłych Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” zorganizowało cykl koncertów z udziałem wykonawców poruszających się na muzycznej płaszczyźnie czerpiącej z tzw. sceny nowoorleańskiej. Jak zawsze impreza podzielona została na część klubową (czwartki w restauracji Bombay Music) i plenerową (piątki na Rynku). W jej ramach zaprezentują się zespoły m.in. z Warszawy, Częstochowy oraz Tarnowa.

Swoja propozycję na ten miesiąc przygotowało także Centrum Sztuki Mościce. Instytucja kultury kolejny raz zaprasza na cykl koncertów Muzyczne Tarasy, który w tym roku odbywać będzie się we wszystkie czwartki lipca. Na główny motyw tej edycji wybrano niezwykle energetyczną, żywą i bogatą muzykę folkową, zakorzenioną w tradycji i kulturze ludowej różnych regionów Polski i świata. W ramach serii koncertów wystąpią kapele Krywań, Chudoba, PoPieronie i Future Folk. Bilety w cenie 30/35 złotych lub karnet w cenie 100 złotych nabywać można w kasie CSM lub na stronie csm.tarnow.pl.

Poniżej harmonogram wybranych lipcowych koncertów, jakie odbędą się w Tarnowie. Na większość wydarzeń obowiązywać będzie darmowy wstęp.

6 lipca – Muzyczne Tarasy: Krywań, Centrum Sztuki Mościce, godz. 20:30*
8 lipca – 100-lecie Zakładów Mechanicznych, Cugowscy + supporty, Rynek, godz. 16:00
9 lipca – Tarnów Polskiej Piosenki: Romuald Lipko + goście, Rynek, godz. 19:00
10 lipca – Tarnów Polskiej Piosenki: Bisquit, Rynek, godz. 20:00
11 lipca – Tarnów Polskiej Piosenki: Manchester, Rynek, godz. 20:00
12 lipca – Tarnów Polskiej Piosenki: Michał Sołtan, Rynek, godz. 20:00
13 lipca – DemoGraMY! + Ralph Kamiński, Rynek, godz. 16:00
13 lipca – Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny, Restauracja Bombay Music, godz. 20:00
13 lipca – Muzyczne Tarasy: Chudoba, Centrum Sztuki Mościce, godz.: 20:30*
14 lipca – JAZZowy Rynek: MONK, Old Boys Band, Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny, Rynek, godz.
20 lipca – Five o’Clock Orchestra, Restauracja Bombay Music, godz. 20:00
20 lipca – Muzyczne Tarasy: Kapel PoPieronie, Centrum Sztuki Mościce, godz.: 20:30*
21 lipca – JAZZowy Rynek: RB Dixie Five, Five o’Clock Orchestra, Big Band Rożnów, godz. 19:00
27 lipca – The Warsaw Dixielanders, Restauracja Bombay Music, godz. 20:00
27 lipca – Muzyczne Tarasy: Future Folk, Centrum Sztuki Mościce, godz. 20:30*
28 lipca – JAZZowy Rynek: Leliwa Jazz Band, The Warsaw Dixielanders, Big Contest Band, Rynek, godz. 19:00

* Impreza biletowana. (MAK/materiały prasowe)

*** REKLAMA ***

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.