Young Arts Festival po raz drugi. Wystąpią Leszek Możdżer i Adam Bałdych

W dniach 1-9 lipca w Krośnie odbędzie się druga edycja Young Arts Festivalu.

Adam Bałdych będzie jedną z gwiazd krośnieńskiej imprezy (foto: materiały prasowe)

W ramach drugiej edycji festiwalu odbędzie się sześć koncertów, które zagrają muzycy nie tylko z Polski, ale również z całej Europy. Koncerty rozlokowane będą na terenie całego Krosna, m.in. w kościele Farny, Pałacu Polanka, Centrum Dziedzictwa Szkła oraz industrialnym hangarze krośnieńskiego lotniska. Niesamowita akustyka tych miejsc z pewnością dostarczy słuchaczom wielu niezapomnianych doznań.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Young Arts Festivalu jest „Improwizualizacja” – połączenie świata muzyki klasycznej i improwizowanej. Na wydarzeniu nie może więc zabraknąć prawdziwych gwiazd improwizacji: skrzypka jazzowego Adama Bałdycha oraz Leszka Możdżera – jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich pianistów.

Pierwszy festiwalowy koncert odbędzie się w parku historycznego Pałacu Polanka. Na koncercie plenerowym zostaną przedstawione dzieła epoki Ignacego Łukasiewicza. Na terenie kościoła Farnego pod wezwaniem Trójcy Świętej zabrzmi natomiast muzyka barokowa zestawiona z improwizacjami wybitnego skrzypka Adama Bałdycha.

Mnóstwo klasycznych dźwięków usłyszeć będzie można także w Centrum Dziedzictwa Szkła, w którym zabrzmią arcydzieła muzyki polskiej. Organizatorzy drugiej edycji festiwalu nie zapomnieli również o najmłodszych słuchaczach, dla których zaplanowano warsztaty muzyczne w Ogródku Jordanowskim. – W tym roku pragniemy odkrywać nowe odcienie muzyki poważnej, pokazać, jak blisko siebie leży świat klasyki i improwizacji. Chcemy przybliżyć publiczności dialog między tymi dwoma muzycznymi krainami, by mogli poczuć energię, która powstaje z ich konfrontacji i kooperacji – mówi Bartłomiej Tełewiak, współpomysłodawca i organizator Young Arts Festivalu.

Spore zainteresowanie ze względu na lokalizację wzbudzi niewątpliwie koncert kameralny pt. „Pod dzwonkami” na Wieży Farnej, ufundowanej w XVII wieku przez Wojciecha Portiusa, skąd codziennie w samo południe rozbrzmiewa hejnał. Równie ciekawą propozycją jest koncert pt. „Sky improvisations” w wykonaniu Leszka Możdżera, który odbędzie się w hangarze krośnieńskiego lotniska.

Wszystkim występom towarzyszyć będą kursy mistrzowskie Young Arts Master Class z udziałem znakomitych pedagogów i wirtuozów muzyki poważnej, m.in. Szymona Krzeszowieca, Łukasza Błaszczyka, Piero Massa, Roberto Traininiego, Michała Francuza, a także Michała Sadzikowskiego. Wydarzenie zakończy się występem Orkiestry Young Arts pod batutą Sebastiana Perłowskiego, dyrygenta młodego pokolenia. Udział w Festiwalu jest bezpłatny.

Szczegóły imprezy oraz dokładny program festiwalu dostępne są na stronie youngarts.pl. (MAK/materiały prasowe)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

*** REKLAMA ***

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.