Krótka piłka #376: „Manekin EP”, „Where Do I Begin?”, „Invocation”

Londyn, Chicago, Warszawa – co gra w duszy wykonawców z tych miast?

Ms. Obsession „Manekin EP”
(2017; wydanie własne)
Ms. Obsession poznałem dzięki utworowi SOTEI „Wyobraźnia”. Numer był (w zasadzie ciągle jest) na tyle dobry, że ksywkę młodej warszawskiej wokalistki postanowiłem zapisać w kajecie na stronie z nazwiskami tych wykonawców, których ruchy warto obserwować. W ubiegłym miesiącu Ms. Obsession udostępniła swoją debiutancką epkę zatytułowaną „Manekin”. Materiał składa się z trzech numerów utrzymanych w mocno elektronicznej stylistyce z elementami popu, a także trapu. Płytę otwiera kawałek zwiastujący ją jeszcze przed premierą, „Ze mną”. Utwór, za produkcję którego odpowiada En2ak, to swoisty młodzieżowy protest song na miarę XXI wieku, ważny dla tych, którzy czują się zagubieni w świecie, który prezentuje monopol na prawdę, której tak właściwie nikt nie jest pewny. Pozostałe dwa tytuły to stuprocentowa twórczość autorstwa Ms. Obsession, która nie tylko napisała do nich teksty, ale stworzyła także muzykę. „Tabu” idzie popowo-klubową ścieżką, a jedyny anglojęzyczny numer, „Help Me”, sporo czerpie ze stylistyki muzyki house i eksperymentalnej elektroniki. Godne polecenia.

Profusion „Where Do I Begin?”
(2017; First Word Records)
Londyński duet Profusion (czyli producent Kieron Ifil aka K15 i wokalista Emeson) nagrał dobrą płytę, ale nie pójdę drogą kilku zagranicznych recenzentów i peanów na jej temat raczej nie napiszę. Chociażby dlatego, że historia muzyki zna przykłady o wiele lepszych soulowych wokalistów, których nazwiska lub pseudonimy także i wy z dużą łatwością potrafilibyście wymienić jednym tchem w ilości, powiedzmy, pięciu-ośmiu. Emeson niby posiada ten miękki, czarny soulowy wokal, ale w zestawieniu z Maxwellem lub D’Angelo wymięka już na starcie. W przypadku Anglika słuchacza nie przeszyje żaden dreszcz emocji. Uspokajam jednak i zachęcam, aby mimo wszystko dać tej płycie szansę. Chociażby dla warstwy brzmieniowej. K15 ma w dorobku projekty o szerokim wachlarzu stylistycznym – od hip-hopu, przez techno, house, aż po rzeczy około jazzowe. Na „Where Do I Begin?” serwuje melodie, do których najlepiej pasuje termin soulful music łamane przez urban music. Składnikami tej mikstury są elektroniczne naleciałości zaczerpnięte z trip-hopu i drum’n’bassu oraz neo-soul, jazz i hip-hop w stylu The Streets (na marginesie: czy nie wydaje się wam, że muzyka Mike’a Skinnera w ostatnich latach została nieco zapomniana?). Być może czasami wszystko jest trochę za bardzo rozciągnięte i rozwlekłe, przez co w pewnym momencie zaczyna się ciągnąć niczym klasyczne cukierki mordoklejki, ale pomimo tego daję tej płycie kredyt zaufania. Robię to, ponieważ podejrzewam, że w okolicznościach jesiennego wieczoru zabrzmi ona o wiele lepiej.

Mako Sica „Invocation”
(2017; Instant Classic/Feeding Tube Records)
Amerykańsko-polskie trio z Chicago oddało do dyspozycji słuchaczy kolejną płytę. Tym razem mamy do czynienia z zestawem trzech ponad dziesięciominutowych improwizowanych utworów muzycznie odwołujących się do post-jazzu, korzennych afrykańskich dźwięków (plus wokalne „zawodzenie” w szamańskim stylu), transowej elektroniki, bluesowej rytmiki i desert rocka (zamykający wszystko numer „Potomac Blues”) oraz dłużących się post-rockowych gitarowych partii. A wszystko to spojone przestrzennością, jaka nie jest dość często spotykana w najnowszych produkcjach. Aha! Wydana przez krakowski label Instant Classic wersja CD wygląda naprawdę pięknie – klik klik. (MAK)

*** REKLAMA ***

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.