Monika Borzym sięga po wiersze Anny Świrszczyńskiej

Płyta ukaże się z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Monika Borzym (foto: Maksym Rudnik/materiały prasowe)

Muzeum Powstania Warszawskiego podejmuje temat wydarzeń sierpnia i września 1944 roku poprzez wartościowe i ambitne działania artystyczne. Realizowany co roku cykl projektów muzycznych pod hasłem „Pamiętamy ’44” tworzy przestrzeń dla artystycznych wypowiedzi na temat historii Powstania Warszawskiego. W tym roku w ramach cyklu ukaże się album „Jestem przestrzeń”, na którym znajdzie się dwanaście kompozycji do poruszających wierszy Anny Świrszczyńskiej w wykonaniu Moniki Borzym – cenionej wokalistki jazzowej młodego pokolenia.

Anna Świrszczyńska to poetka m.in. okresu Powstania Warszawskiego, jako artystka jest niewątpliwie uznawana za ważny głos tamtej epoki. Wybrane z myślą o płycie teksty pokazują, jak „przestrzenną” była osobowością – czujną na otaczającą ją rzeczywistość, wrażliwą, empatyczną, a jednocześnie świadomą swojego losu i czasu, w jakim dane było jej żyć. Wyboru wierszy dokonała reżyserka Agnieszka Glińska. – Wiersze z płyty układają się w opowieść o przestrzeni wolności w człowieku i o samostanowieniu. I to było dla nas bardzo pociągające. Wierzę głęboko, że taki projekt jak ten otworzy w odbiorcach pokłady wrażliwości, których na co dzień nie używają, i nazwie myśli, których sami nie potrafią nazwać – mówi Glińska.

Muzykę z myślą o tym projekcie skomponował pianista Mariusz Obijalski. Warto dodać, że w jej nagraniu wzięli udział goście specjalni: John Scofield, czyli jeden z najwybitniejszych gitarzystów w historii jazzu, Wojciech Waglewski (lider zespołu Voo Voo, którego będzie można usłyszeć w wokalnym duecie z Moniką Borzym) oraz Mitchell Long – „czarodziej gitary”, amerykański muzyk, specjalista od jazzu, bluesa i world music, członek zespołu Melody Gardot. Muzyk towarzyszył wokalistce podczas jej ostatniej trasy po Polsce (sprawdź relację z koncertu w Tarnowie).

Premiera albumu „Jestem przestrzeń” zaplanowana została na 28 lipca. Tego samego dnia w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego Monika Borzym wraz z towarzyszącym jej zespołem wykona materiał oparty o wiersze Świrszczyńskiej. Bilety w cenie 20 złotych nabyć można on-line, a także w kasie Muzeum bezpośrednio przed koncertem. (MAK/materiały prasowe)

*** REKLAMA ***

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.