Relacja: Inauguracja Zdearzeń 2017. Koncert grupy Kajetan Borowski Trio (23.06.2017 r., Tarnów)

Koncertowa inauguracja Święta Miasta Tarnowa.

Kajetan Borowski Trio podczas koncertu w ramach Zdearzeń 2017

Rozpoczęły się Zdearzenia 2017, czyli trzydniowe święto Tarnowa obejmujące swym zasięgiem praktycznie teren całego miasta. Bogata oferta imprez towarzyszących z pewnością powinna zainteresować nie tylko mieszkańców, ale także osoby odwiedzające w ten weekend drugi co do wielkości ośrodek miejski w Małopolsce. Odświętna inauguracja Zdearzeń odbyła się w Teatrze im. Ludwika Solskiego. Towarzyszyły jej: wręczenie nagaród w dziedzinie kultury, przyznanie stypendiów artystycznych oraz tytułów Nauczyciel z Kulturą (lista wszystkich tegorocznych laureatów dostępna jest na stronie tarnow.pl). Na finał za sprawą grupy Kajetan Borowski Trio zabrzmiał jazz. Nie ukrywam, że ta część wieczoru interesowała mnie najbardziej.

Pomimo tego, że od premiery albumu „Totem” minął już praktycznie rok, tarnowski pianista nie miał wielu okazji, aby promować go w formie koncertów. Na przeszkodzie stawały głównie inne muzyczne zobowiązania, jak chociażby gra w zespołach kolegów z branży. Niemniej ubiegłoroczny stypendysta Miasta Tarnowa oraz posiadacz nominacji do muzycznej nagrody Fryderyk 2017 kiedy tylko może, występuje na scenie z autorskim repertuarem. Inauguracja Zdearzeń zdawała się być do tego wręcz idealna.

Piątkowy koncert był drugim występem tria Kajetana Borowskiego, na jakim miałem okazję być (pierwszy odbył się w 2015 roku, a więc jeszcze przed premierą płyty „Totem”). W obu przypadkach nie miałem szczęścia i nie zobaczyłem zespołu w pełnym składzie. Co ciekawe z oryginalnego zestawienia personalnego zawsze brakowało kontrabasisty, zresztą także tarnowianina Jakuba Dworaka. Dwa lata temu zastąpił go Marcin Jadach, wczoraj Mateusz Szewczyk. (Perkusista Grzegorz Masłowski może pochwalić się stuprocentową frekwencją). Nie mam pojęcia, jak koncert wyglądałby od strony muzycznej gdyby na scenie stanął Dworak, jednak obecność Szewczyka nie wpłynęła w negatywny sposób na brzmienie poszczególnych utworów. Dodatkowo odniosłem wrażenie, że w porównaniu z wersjami studyjnymi, prezentowane na żywo kompozycje kładą większy nacisk na linię basu. Kontrabas na albumie „Totem” jest słyszalny, ale w wielu momentach chowa się za dźwiękami fortepianu, który wyraźnie dominuje (podkreślałem to zresztą w recenzji). Koncert w teatrze pokazał natomiast, że partie grane na instrumencie strunowym potrafią w tym repertuarze górować nad resztą.

Mocnym punktem programu okazały się także fragmenty, w który sekcja rytmiczna stanowiła jedynie tło dla fortepianu. Lider tria z dużą lekkością prezentował główne melodie kolejnych utworów, raz po raz odwołując się do brzmienia współczesnego jazzu, nie zapominając przy tym o dźwiękowych barwach typowych dla tego regionu kontynentu – z romantycznym liryzmem na czele. Wszystko to podane zostało z wyczuciem, ale jednocześnie naznaczone o wiele intensywniejszym akcentowaniem poszczególnych elementów niż ma to miejsce w zapisie audio na CD.

Piątkowy wieczór w teatrze był przykład na to, że obcowanie z materiałem odtwarzanym z płyty to nie wszystko, a występy live są źródłem zupełnie nowych doznań. Dlatego też mam szczerą nadzieję, że zespół Kajetana Borowskiego już niedługo zagości także w innych polskich miastach, aby zaprezentować „Totem” wielu miłośnikom jazzu.

Zdearzenia 2017 potrwają do niedzieli 25 czerwca. Więcej o koncertowych atrakcjach przewidzianych w programie pisałem tutaj. (MAK)

*** REKLAMA ***

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.