Gold Song #371: „Single Girl”

Czerwcowe daty urodzenia w cyklu Gold Song.

Okładka jednogo z wydań singla „Single Girl” (foto: discogs.com)

Dwunastego czerwca 1937 roku w LaGrange w stanie Georgia urodził się Lincoln Wayne „Chips” Moman – gitarzysta, autor piosenek, ale także producent i aranżer. Będąc szczerym, to większe zyski – artystyczne i finansowe – Monan czerpał raczej z pracy studyjnej dla innych wykonawców, dlatego też częściej pamięta się o nim jako producencie (m.in. utworów Elvisa Presleya i Bobby’ego Womacka) oraz współautorze wyróżnionego w 1976 roku nagrodą Grammy przeboju „(Hey Won’t You Play) Another Somebody Done Somebody Wrong Song” wykonywanego przez B.J. Thomasa. Najlepszy i najbardziej intensywny okres w jego producenckiej karierze przypada na przełom lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy przygotował ponad sto nagrań z gatunku pop, soul i country. Zmarł dzień po swoich siedemdziesiątych dziewiątych urodzinach – trzynastego czerwca 2016 roku.

Z kolei w najbliższą niedzielę, 18 czerwca, przypadnie rocznica siedemdziesiątych trzecich urodzin Sandry Lou Posey – pochodzącej z Alabamy wokalistki, która od ponad pięćdziesięciu lat znana jest fanom muzyki pop i country jako Sandy Posey (na zdjęciu powyżej).

Co łączy Momana i Posey? (Bo to, że pojawia się jakiś punkt styczny jest oczywiste, inaczej nie pisałbym o tym na blogu). Dwója ta spotkała się w studio nagraniowym w sierpniu 1966 roku podczas rejestracji utworu „Single Girl”, który znalazł się na noszącej taki sam tytuł i wydanej rok później płycie. Album nie powtórzył co prawda osiągnięcia fonograficznego debiutu wokalistki („Born A Woman”, 1966), jakim było miejsce w drugiej setce amerykańskiego notowania Billboard, ale praca nad nim zrodziła pierwszy międzynarodowy przebój w repertuarze Posey. Była nim wspomniana już piosenka wyprodukowana przez Momana.

„Single Girl” nazwałem pierwszym międzynarodowym przebojem Sandy Posey z premedytacją. Zrobiłem to pomimo tego, że singiel tytułowy, który promował debiutancki album „Born A Woman”, w samych tylko Stanach Zjednoczonych sprzedał się w ponad milionowym nakładzie (co przełożyło się na tzw. złotą płytę), docierając na dwunaste miejsce amerykańskiej listy przebojów oraz otrzymując dwie nominacje do Grammy Award. Warto w tym miejscu dodać, że producentem piosenki był – tak, dobrze przypuszczacie – Chips Moman.

Pomimo dobrego poziomu, „Born A Woman” został napisany z myślą o rodzimym rynku. Praca nad drugiem krążkiem – w tym także singlami – zbiegła się z pomysłem, aby z Sandy Posey zrobić gwiazdę formatu międzynarodowego. Można powiedzieć, że się udało. Co prawda kariera wokalistki nie przybrała nagle oszałamiającego rozmachu, ale sukces utworu „Single Girl” był już widoczny. Piosenka powtórzyła wyczyn poprzedniczki i ponownie uplasowała się na dwunastej pozycji Billboard Hot 100, dokładając do tego piętnaste miejsce w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, singiel powrócił do zestawienia najchętniej kupowanych singli na Wyspach w latach siedemdziesiątych, kiedy to dotarł do trzydziestego piątego miejsca. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.