Gold Song #367: „Revolution Blues”

Depresja na plaży.

Embed from Getty Images

Jeśli ktoś zapytałby mnie, jaką płytę uznaję za najbardziej przepełnioną żółcią, album Neila Younga z 1974 roku z pewnością byłby przeze mnie brany pod uwagę. „On The Beach” to osiem autorskich utworów urodzonego w Toronto muzyka. Young swoją dyskografię dość mocno naznaczył ponurymi obrazami życia codziennego i przemyśleniami na jego temat, które jednoznacznie prowadziły do ostatecznego wniosku, jakim okazywało się rozczarowanie wszystkim, co go otacza. Depresja? Jeśli tak, to wersji hard. Na „On The Beach” wątki te zaakcentowane są jeszcze wyraźniej, a sam Kanadyjczyk kładzie szczególny nacisk na rozliczenie się z kwestiami, które sprawiały mu wówczas szczególny egzystencjalny ból, np. kryzys w związku z gwiazd(k)ą kina Carrie Snodgress (numer „Motion Picture”).

Najbardziej wyrazistym i przejmującym utworem na piątym solowym studyjnym albumie Younga wydaje się być jednak „Revolution Blues”. Artysta zarysowuje w nim przepaść dzielącą mieszkańców Los Angeles – tych z dobrych dzielnic (typu Laurel Canyon) i zamieszkujących obrzeża metropolii. Bohater piosenki, który nie mieszka w ani przytulnym bliźniaku, ani willi z basenem („Well, we live in a trailer at the edge of town”), nie pała sympatią do lepiej sytuowanej części społeczeństwa. Jego celem jest wzniecenie rewolucji i zwrócenie uwagi na środowisko, z którego się wywodzi. Young na „On The Beach” jest mroczny, chce nawet strzelać do ludzi („Well, I hear that Laurel Canyon is full of famous stars / But I hate them worse than lepers / and I’ll kill them in their cars”), czuje rozczarowanie okresem hippisowskim, którego hasło przewodnie głoszące pokój nie sprawdziło się na dłuższą metę. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.