31. TNF: dwanaście projekcji konkursowych, dwa koncerty, wystawy i spektakle teatralne

Tarnowskie święto kina startuje już 21 kwietnia.

Konferencja prasowa 31. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Od lewej: Jerzy Armata (Dyrektor Artystyczny 31. TNF), Roman Ciepiela (Prezydent Miasta Tarnowa), Anna Grygiel (Dyrektor 31. TNF) i Tomasz Kapturkiewicz (Dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury) (foto: MAK)

Tarnowska Nagroda Filmowa to cieszący się coraz większą popularnością festiwal wybranych polskich filmów fabularnych. W tym roku odbędzie się trzydziesta pierwsza edycja imprezy, która zaliczana jest do najstarszych (po festiwalu w Gdyni) tego typu wydarzeń w Polsce. O tym, że ranga TNF z roku na rok rośnie, świadczyć może m.in. Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jaką w 2011 roku festiwal otrzymał za najlepsze krajowe wydarzenie filmowe roku.

W czwartek, 6 kwietnia, w siedzibie Tarnowskiego Centrum Kultury odbyła się konferencja prasowa, na której obecni byli przedstawiciele organizatora oraz władz miasta. Podczas spotkania z mediami przedstawiono szczegółowy program tegorocznego tarnowskiego święta kina. Nie zabrakło w nim miejsca dla wydarzeń muzycznych.

Jazzowa uczta razy dwa
W tym roku organizatorzy zaplanowali dwa koncerty – inauguracyjny oraz finałowy. Pierwszego dnia festiwalu, podczas jego otwarcia, na scenie Kina Marzenie wystąpi duet Marek Napiórkowski i Artur Lesicki. Muzycy zaprezentują zjawiskowe tematy z niezapomnianych obrazów filmowych, promując tym samym album „Celuloid” wydany w 2015 roku.

Galę rozdania nagród 31. TNF uświetni koncert zatytułowany „Henryk Wars Songs” w wykonaniu Jana Ptaszyna Wróblewskiego i jego sekstetu. Warto nadmienić, że pierwotnie koncert z tym materiałem odbył się jesienią 1997 roku w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury, a zarejestrowany materiał został wydany na płycie w następnym roku. Bilety na oba wydarzenia dostępne są w przedsprzedaży od końca marca. Ich pula jest już praktycznie wyczerpana. Więcej o samych koncertach pisałem tutaj.

Filmowa „dwunastka wspaniałych”
Podczas Tarnowskiej Nagrody Filmowej najważniejsze będą jednak filmy i konkurs główny. O nagrodę Maszkarona, którą przyzna jury pod przewodnictwem Feliksa Falka, rywalizować będzie dwanaście tytułów. O ich selekcji mówi Jerzy Armata, Dyrektor Artystyczny 31. TNF: – Polska kinematografia od kilku lat przeżywa fantastyczny okres. Powstające dobre filmy to dzieła zarówno uznanych mistrzów, reżyserów w wieku średnim, ale także debiutantów. Mieliśmy spory problem z wyborem dwunastu filmów spośród prawie trzydziestu tytułów, które wstępnie braliśmy pod uwagę. Ustaliliśmy jednak, że będzie to taka „dwunastka wspaniałych”. Są to głośne tytuły, które mamy obowiązek pokazać, jak „Wołyń” i „Zjednoczone Stany Miłości”. Będą także nowe filmy, które zaprezentujemy jeszcze przed gdyńską premierą. Mam na myśli „Pokot” Agnieszki Holland, „Amok” Kasi Adamik i „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego – informuje Armata.

Pełna lista filmów przystępujących do konkursu głównego prezentuje się następująco: „Amok” (reż. Kasia Adamik), „Fale” (reż. Grzegorz Zariczny), „Jestem mordercą” (reż. Maciej Pieprzyca), „Kamper” (reż. Łukasz Grzegorzek), „Ostatnia Rodzina” (reż. Jan P. Matuszyński), „Prosta historia o morderstwie” (reż. Arkadiusz Jakubik), „Pokot” (reż. Agnieszka Holland), „Szczęście świata (reż. Michał Rosa), „Wołyń” (reż. Wojtek Smarzowski), „Wspomnienie lata” (reż. Adam Guziński), „Zaćma” (reż. Ryszard Bugajski) i „Zjednoczone Stany Miłości” (reż. Tomasz Wasilewski).

– Jako symboliczną, pozytywną pieczęć tego konkursu, chciałbym przewołać fakt, że wśród wymienionej dwunastki są dwa filmy nagrodzone Srebrnymi Niedźwiedziami berlińskiego festiwalu („Pokot” i „Zjednoczone Stany Miłości” – przyp. MAK). Takiego roku na Tarnowskiego Nagrodzie Filmowej jeszcze nie było – z radością podkreśla Jerzy Armata.

W programie festiwalu nie zabrakło także miejsca dla filmów młodego widza oraz konkursowych projekcji dla dzieci i młodzieży.

Fragment wystawy „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”. Ekspozycja dostępna w budynku Tarnowskiego Centrum Kultury (foto: MAK)

Pamiętamy o Andrzeju Wajdzie
Patrząc na program 31. TNF można odnieść wrażenie, że tegorocznej imprezie przyświeca idea wspomnienia zmarłego niedawno Andrzeja Wajdy. Podczas konferencji prasowej potwierdzili to również organizatorzy TNF. Okoliczności sprzyjają. Nie chodzi rzecz jasna wyłącznie o chęć upamiętnienia nieżyjącego reżysera, ale także nawiązanie do historii samego festiwalu. W tym roku mija bowiem dokładnie trzydzieści lat od triumfu Wajdy na pierwszej edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej (w 1987 rok reżyser odbierał główną nagrodę za film „Kronika wypadków miłosnych”). Prawie dwadzieścia lat później – w 2006 roku – twórca został uhonorowany Nagrodą Specjalną za całokształt twórczości.

Organizatorzy TNF pragną przypomnieć, że Wajda to nie tylko mistrz polskiego kina fabularnego. Stąd też pomysł na projekcję dokumentów jego autorstwa. – Chcemy przedstawić Andrzeja Wajdę mniej znanego. Mało kto wie, że był on świetnym dokumentalistą. Dwa takie dzieła pokażemy. Będą to „Zaproszenie do wnętrza” i „Umarła klasa. Seans Tadeusza Kantora” – mówi Jerzy Armata.

Oferta festiwalowa spod znaku reżysera „Człowieka z marmuru” wzbogacona zostanie również o dodatkowe pokazy filmów, których tematyką będzie twórczość Wajdy, pokaz specjalny „Powidoków” oraz wystawy tematycznie związane z osobą twórcy. Jedną z nich jest dostępna już dla zwiedzających ekspozycja „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”. – Wystawa ta powstała w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Zawiera ona czterysta plakatów do filmów Andrzeja Wajdy, powstałych w różnych krajach, w których wyświetlano filmy reżysera. Jej wyjątkowość polega na tym, że przez swoje bogactwo właściwie nigdzie nie była prezentowana w swoim pełnym wymiarze – informuje Anna Grygiel, Dyrektor 31. TNF. W Tarnowskim Centrum Kultury bezpłatnie zobaczyć można jedną czwartą kolekcji, w skład której wchodzą plakaty autorstwa m.in. Wojciecha Fangora, Jana Lenicy, Franciszka Starowieyskiego i Waldemara Świeżego. Kilka zdjęć poniżej.

Dodatkowo w trakcie festiwalu w budynku Biura Wystaw Artystycznych obejrzeć będzie można plakaty autorstwa Lecha Majewskiego – artysty odpowiedzialnego za grafikę promującą tegoroczną edycję festiwalu. Jak mówi Anna Grygiel, postawienie na tego typu wydarzenia towarzyszące nie jest wcale przypadkowe. – Przed laty szczyciliśmy się tym, że polska szkołą plakatu towarzyszyła filmowi. Plakat był swoistym rodzajem sztuki, który łączył się ze sztuką filmową. Wszystko to możemy zobaczyć na tych wystawach – informuje Dyrektor 31. TNF. A jakby komuś było mało, na placu Sobieskiego czekać będzie jeszcze wystawa plenerowa – również poświęcona Wajdzie.

Bogata oferta imprez towarzyszących
Tarnowska Nagroda Filmowa to nie tylko projekcje filmowe. Co roku organizatorzy kuszą widzów innymi wydarzeniami, które tematycznie jedynie nawiązują do kina. Nie inaczej będzie podczas trzydziestej pierwszej edycji. Swoje atrakcje będą mieli m.in. miłośnicy teatru (monodramy Janusza Gajosa „Msza za miasto Arras” i Matyldy Baczyńskiej „Ikebana”), dyskusji (debata na temat współczesnego oblicza kina studyjnego i lokalnego) oraz sztuki fotografii artystycznej. Nie zabraknie także spotkań z twórcami kina i aktorami.

Tak duża impreza nie mogłaby odbyć się bez odpowiedniego wsparcia. Pomimo utraty – niemal w przededniu festiwalu – poważnego sponsora, 31. TNF nie tyle odbędzie się, ale ma szansę zostać zapamiętana jako jedna z najlepszych edycji w historii. – Wszystkie artykułowane jeszcze kilka tygodni temu obawy mamy za sobą – zapewniał na spotkaniu z dziennikarzami prezydent Roman Ciepiela. W tym roku, oprócz wsparcia finansowego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Miasta Tarnowa, festiwal może liczyć na pomoc Województwa Małopolskiego, które wsparło imprezę zarówno jako partner, jak i sponsor.

Tegoroczna edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej potrwa od 21. do 29 kwietnia. Pełny program imprezy wraz z listą wydarzeń towarzyszących dostępny jest na oficjalnej stronie imprezy. (MAK)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.