Relacja: Grażyna Łobaszewska & Chadek Big Band w CSM (31.03.2017 r., Tarnów)

Grażyna Łobaszewska w Tarnowie dała już kilka koncertów, a ja za każdym razem nie mogłem wziąć w nich udziału. Aż do teraz.

Grażyna Łobaszewska i Chadek Big Band na scenie Centrum Sztuki Mościce

Wybierając się na koncert takiej scenicznej osobistości, jaką jest Grażyna Łobaszewszka, doskonale wiesz, czego się spodziewać. Tym bardziej, jeśli występ z założenia ma być przypomnieniem największych przebojów artystki, przebojów, które – warto dodać – znasz w większym lub mniejszym stopniu. Wychodząc z domu wiesz, że będzie dobrze, że trudno będzie się zawieść. Brak zaskoczeń jako synonim nudy? W takim wypadku na pewno nie, bo jak można nudzić się w sytuacji, kiedy wokalistka obdarzona świetnym głosem wykonuje utwory, które od dawna należą do kanonu polskiej piosenki, a prawie każdy je zna, lubi, nuci lub podśpiewuje?

Podczas piątkowego koncertu, jak to mawiają, Grażyna Łobaszewska hitami sypała niczym z rękawa – raz z własnego repertuaru („Brzydcy”, „Tyle tego masz”, „Czas nas uczy pogody”), raz z cudzego („Jednego serca” Czesława Niemena, „Proud Mary” Tiny Turner). Zawsze w punkt, perfekcyjnie, z charyzmą i dopieszczeniem każdego detalu. Charakterystyczny ciemny głos wokalistki hipnotyzował, wprawiając – myślę, że nie tylko mnie – w stan pół jawy pół snu, z którego niechętnie wybudzało mnie… drganie jednego z elementów systemu nagłośnieniowego. Wina samego sprzętu czy też błąd człowieka? Bez względu na powód, był to w zasadzie jedyny minus tego wieczoru.

Trudno byłoby chwalić ten koncert bez kilku słów o zespole Chadek Big Band, który towarzyszył Łobaszewskiej na scenie. Formacja stworzona została w ubiegłym roku z inicjatywy dyrektor Chełmskiego Domu Kultury Małgorzaty Paździor-Król. Kierownictwo i prowadzenie zespołu powierzono bardzo dobrze znanemu w Tarnowie Zbigniewowi Jakubkowi – jazzmanowi, pianiście, kompozytorowi i aranżerowi, na co dzień wykładowcy rzeszowskiej uczelni, w przeszłości członkowi m.in. kultowej już polskiej grupy jazzowej Walk Away. Chadek Big Band nie jest co prawda stuprocentowym big bandem (do pełni szczęścia brakuje kilku dęciaków), jednak koncertowa energia, jaka emanuje z muzyków go tworzących, przewyższa niejeden pełnoprawny „duży zespół”. Świetny feeling, swingowy vibe, zrozumienie i komunikacja zarówno pomiędzy członkami konkretnej sekcji, jak i sekcjami, a do tego lekkie prowadzenie przez dyrygenta, który – oprócz pełnionej funkcji obok pulpitu – w trakcie tarnowskiego koncertu dwukrotnie zasiadał do fortepianu, swoją grą doprowadzając nawet samą Grażynę Łobaszewską do mocnego wzruszenia.

Koncert gwiazdy wieczoru poprzedzony został występem studentów Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali własne aranżacje utworów Łobaszewskiej (były to m.in. „Prowincja jest piękna”, „Synku” i „Dzień jak blues”). Solistkom Marii Feduniewicz, Aleksandrze Tockiej, Ewie Siembidzie, Katarzynie Dudzik, Małgorzacie Saracie i Karolinie Chmiel towarzyszył zespół w składzie Piotr Madura (fortepian), Dawid Kosakowski (gitara basowa), Marek Kindrat (gitara) oraz Mateusz Gębski (perkusja). Młodzi, zdolni, odczuwający radość z tego, co robią. Świat – także ten muzyczny – stoi przed nimi otworem, a życzenie osiągnięcia przynajmniej części tego, co osiągnęła supportowana przez nich wokalistka, jest najlepszym, czego można im życzyć na tym etapie estradowej kariery. Trzymam za was kciuki. (MAK)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.