Gold Song #361: „Parents Just Don’t Understand”

A pamiętasz jak Will Smith rapował?

Okładka płyty „He’s The DJ, I’m The Rapper” (foto: Wikipedia)

On jest didżejem, ja jestem raperem – głosi tytuł drugiej płyty nagranej przez The Fresh Prince’a i DJ-a Jazzy Jeffa, utrzymanej w klasycznej hip-hopowej formie, gdzie duet – w dużym uproszczeniu – tworzyli mistrz ceremonii i koleś od puszczania płyt. Wydany w 1988 roku album (na marginesie: pierwszy podwójny hip-hopowy materiał) popularnością przebił poprzedni krążek, który dzięki takim numerom jak chociażby „Girls Ain’t Nothing But Trouble” i „A Touch Of Jazz” cieszył się przecież dużą popularnością. „He’s The DJ, I’m The Rapper” na listach przebojów radziło sobie jednak znacznie lepiej, docierając do czwartego miejsca amerykańskiego zestawienia magazynu „Billboard”. O ponadczasowości zestawu osiemnastu utworów niech świadczy fakt, że w połowie lat dziewięćdziesiątych album osiągnął status platynowej płyty, do dzisiaj notując w samych tylko Stanach Zjednoczonych sprzedaż na poziomie minimum trzech milionów egzemplarzy, co równa się potrójnej platynie. Ale dość o liczbach.

Album promowany był przez trzy oficjalne nagrania – dwa z nich opublikowane zostały przed premierą (w grudniu 1987 roku i lutym 1988 roku), jedno kilka miesięcy po ukazaniu się „He’s The DJ, I’m The Rapper”. Chociaż spośród singli najbardziej do gustu przypadł mi utwór „Brand New Funk”, największy sukces zaliczył kawałek „Parents Just Don’t Understand”. Popularność zawdzięcza on zapewne przede wszystkim warstwie lirycznej. Will Smith porusza w nim uniwersalny temat konfliktu pokoleń, w którym zwaśnione strony to rodzice i dzieci. Starzy versus młodzi – historia wciąż zatacza koło, problem odżywa, schematy są powielane, a ci, którzy uważają się za uciśnionych, mają swój buntowniczy hymn. Chociaż dzisiaj utwór „Parents Just Don’t Understand” pewnie nie znalazłby tylu utożsamiających się z nim odbiorców. Ile dzieciaków w 2017 reku ma problem z tym, że rodzice nie kupują im takich ubrań, jakie chcą nosić? Sprawa tyczy się raczej nowych modeli smartfonów, konsoli do gier, a nawet samochodów… ale może to ja się mylę?

Numer „Parents Just Don’t Understand” zapisał się w historii muzyki jako pierwszy singiel nagrodzony Grammy Award w kategorii Best Rap Performance (statuetka przyznana została w 1989 roku). Ciekawostką jest również to, że duet DJ Jazzy Jeff & The Fresh Prince do nagrody tej nominowany został również rok później za utwór „I Think I Can Beat Mike Tyson”, a sama kategoria zniknęła z rozkładu Grammy na kolejne dwadzieścia dwa lata (w międzyczasie statuetki w kształcie gramofonu przyznawano z podziałem na wykonawców solowych oraz duety lub grupy). Pierwszym laureatem reaktywowanej i zarazem ujednoliconej kategorii ponownie był duet. W 2012 roku nagrodą wyróżnieni zostali Jay-Z i Kanye West za utwór „Otis”. (MAK)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.