Gold Song #359: „The Safety Dance”

Najsłynniejszy taneczny protest song lat osiemdziesiątych?

Okładka singla „The Safety Dance” (foto: discogs.com)

Lubicie tańczyć? Ja niekoniecznie. Nie żebym należał do grona osób podpierających ściany, ale częściej zdarza mi się jednak przesiedzieć imprezę niż spędzić ją na tak zwanym parkiecie. Zresztą podobnie jest na koncertach i to nawet tych najbardziej energetycznych – trochę potupię, trochę pobujam głową, ale żeby pójść na przykład w pogo lub zacząć skakać pod sceną – co to to nie. Uprzedzam, że nie idzie za tym negatywne ocenianie i postrzeganie innych ludzi – chcą to robić, proszę bardzo, nie mam z tym problemu. Ja zwyczajnie inaczej chłonę muzykę, przeżywam koncert i cieszę się obecnością na nim.

Są jednak osoby, które tańczyć lubią. Szczególnie w klubach (podczas imprez), ale także na koncertach. Nieformalnym hymnem takich ludzi, szczególnie pamiętających lata osiemdziesiąte, powinien zostać utwór „The Safety Dance” zespołu Man Without Hats. Jak wyjaśnia Ivan Doroschuk – lider kanadyjskiej grupy, która studyjnym albumem debiutowała 20 marca 1982 roku – piosenkę tę należy traktować jako swoisty protest song napisany przeciwko ochroniarzom pracującym wówczas w lokalach. Panowie trudniący się zawodem wykidajły wzięli sobie za punkt honoru powstrzymanie nowego tanecznego trendu, jaki towarzyszył zdobywającej coraz większą popularność stylistyce new wave. Wypieranie w tamtym czasie disco przez nowy odłam rocka (zarówno w znaczeniu muzyki, jak i ruchu na parkiecie) związane było między innymi ze zmianą zachowania ludzi, którzy podczas koncertów oraz pląsów w klubie nieco energiczniej i bardziej chaotycznie reagowali na dźwięki grane przez zespoły. Efekt? Taniec, który wielu ochroniarzy uznawało jako niebezpieczny, a nawet traktowało w kategoriach pobudek do wszczęcia bójki pomiędzy uczestnikami zabawy. Pragnąc zachowania porządku w strzeżonym lokalu, stanowczo prosili o zachowania spokoju, bardziej powściągliwy taniec lub od razu pokazywali drzwi.

Piosenka odniosła oczywiście spory komercyjny sukces o zasięgu globalnym, docierając do trzeciej pozycji w głównym notowaniu Billboardu, miejscami na podium ciesząc się także między innymi w Niemczech (drugie miejsce), Irlandii (trzecie), Nowej Zelandii (drugie) i Południowej Afryce (pierwsze).

Najlepsze na koniec, czyli tak zwany fun fact: utwór powstał, ponieważ Ivan Doroschuk został wyrzucony z klubu z powodu tańca pogo. (MAK)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.