Nowa epka Faivera już w sieci.

Faiver (foto: materiały prasowe)

Faiver to solowy projekt Michała Smogorzewskiego, który w 2015 roku zaznaczył swoją obecność na scenie płytą „Opus Magnet”. Materiał swoim brzmieniem nawiązywał do twórczości Beastie Boys i Becka Hansena. Jak ironicznie stwierdził sam artysta, jego muzyka nie gwarantowała mu miejsca nawet w podziemiu. Po okresie kilkunastu miesięcy, Faiver postanowił przypomnieć o sobie premierowymi nagraniami.

– Po roku pracy opublikowałem składającą się z czterech utworów epkę. Zanim zabrałem się za ich realizację, postawiłem sobie kilka celów: wyższą w stosunku do płyty „Opus Magnet” jakość i staranność, samodzielny miks i w pełni profesjonalny mastering – zaznacza muzyk. Nagrania z myślą o kolejnej płycie zbiegły się z dużą zmianą w życiu Faivera, który, jak wielu jego rodaków na przestrzeni ostatnich lat, wyjechał z kraju. Nowe otoczenie i miejsce zamieszkania wpłynęły na kształt jego muzyki i podejście do tworzenia. – Ponieważ wyjechałem z kraju, postanowiłem zaryzykować i nagrać część numerów po angielsku.

Nowe perspektywy i otoczenie otworzyły głowę Michała nie tylko na warstwę tekstową, ale także brzmienie. Jak sam przyznaje, praca nad „Eel Electric EP” doprowadziła go do poszukiwań wyrazów ekspresji, które do tej pory nie były przez niego eksplorowane. – Odważyłem się na wykorzystanie elementów zapożyczonych z jazzowej harmonii – przyznaje Smogorzewski, dodając również, że postawienie na ten rodzaj muzycznego eksperymentu wziął się z wrażenia, jakoby jazz najlepiej oddawał klimat życia w dużym mieście.

Na pytanie czy w trakcie tworzenia epki zmienił coś w procesie nagrywania, Faiver mówi o częstszym wykorzystywaniu syntezatora i Rhodesa niż gitary, która do tej pory była jego głównym narzędziem muzycznej pracy. Pomimo nowych technik i sprzętów, „Eel Electric EP” kolejny raz zdradza duże zainteresowanie artysty punkiem i rapem, którego fundamentem była rockowa stylistyka. – Na epce znajduje się punkowy utwór „Putain”. Nie jest to wyłącznie fascynacja estetyką Beastie Boys, ale również powrót do moich muzycznych początków. Numer powstał w 2010 roku na krotko po rozpadzie pierwszego zespołu, w którym grałem – wyjaśnia autor, dodając, że na płycie pojawiają się także momenty odwołujące się do aktualnych trendów.

Wydaje się, że równolegle z ukazaniem się epki, poznaliśmy również zupełnie odmienioną wersję Faivera, jako człowieka i twórcę – dojrzalszego, mądrzejszego o życiowe doświadczenia oraz mocniej ukierunkowanego na osiągnięcie obranego celu. – Moje podejście do muzyki zmienia się i jestem bardziej świadomy tego, co chcę robić i przekazać – przekonuje artysta, dla którego mająca niedawno swoją premierę płyta miała być początkowo wprawką do nagrania longplaya. Po dokończeniu okazało się jednak, że cztery nowe utwory są na tyle dobre, aby zaistnieć jako materiał zebrany pod wspólnym tytułem. – Jest dla mnie czymś o wiele większym niż mało znaczącym eksperymentem – kończy opowiadać o epce Faiver.

Płytę „Eel Electric EP” sprawdzić można na łamach serwisu Bandcamp (player poniżej). (MAK/materiały prasowe)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.