Fryderyki 2017: Kto może wygrać, kto wygrać powinien, kto zapewne wygra?

Jak co roku bawię się we wróżkę i typuję, kto zyska „uznanie w uszach” członków krajowej Akademii Fonograficznej.

Statuetka Fryderyka (foto: Wikimedia Commons)

Laureatów 23. edycji Nagród Akademii Fonograficznej poznamy w dniach 24-26 kwietnia 2017 roku. Najpierw, 24 kwietnia, wręczone zostaną nagrody w kategoriach muzyki poważnej. Uroczystość odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Główna gala, podczas której poznamy laureatów w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej, będzie mieć miejsce dwa dni później w Teatrze Polskim w Warszawie.

Tegoroczna forma nagrody powiela poprzednią. Przypominam, że kilka lat temu w kategoriach muzyki rozrywkowej powrócono do podziału gatunkowego (tj. na rock, pop, hip-hop, muzykę elektroniczną i tzw. muzykę korzeni), rezygnując tym samym z kiepskiego rozwiązania, jakim było utworzenie jednej dużej kategorii dla wszystkich muzycznych stylistyk. Powtarzam to co roku, ale moim zdaniem cały czas brakuje – wzorem Grammy Awards – jeszcze większego rozdrobnienia i wyróżniania artystów oraz albumów w osobnych kategoriach, takich jak chociażby blues, metal, a nawet poezja śpiewana. Jednocześnie wierzę, że Fryderyki wrócą jeszcze na właściwe tory i zyskają należyty im szacunek. Tymczasem jest, jak jest i taką rzeczywistość należy rozpatrywać.

Na sto procent wiadomo, że laureatami tzw. Złotych Fryderyków za całokształt twórczości w tym roku zostaną: grupa Dżem (Muzyka Rozrywkowa), Urszula Dudziak (Muzyka Jazzowa) i Piotr Paleczny (Muzyka Poważna). Kto zgarnie pozostałe nagrody? Spróbujmy przewidzieć przyszłość.

MUZYKA ROZRYWKOWA

DEBIUT ROKU

Kto może wygrać? BEMY, Bovska, Buslav, Kroki, Piotr Zioła.
Kto wygrać powinien? Zdecydowanie Piotr Zioła. Jego debiutancka płyta „Revolving Door” (okładka obok), spośród krążków autorstwa wymienionych wyżej wykonawców, jest materiałem muzycznie najlepszym. Pomimo słabych singli, cały album okazał się bardzo pozytywnym zaskoczeniem.
Kto zapewne wygra? Patrząc na blogowe podsumowanie roku i listę najlepszych debiutanckich płyt 2016 roku, kategorię tę zdominowali u mnie jazzmani. Najwyżej notowanymi niejazzowymi tytułami były „Trik” duetu Nash (recenzja) i „Over The Fence… And Far Away” zespołu Henry David’s Gun (recenzja). Stawiałbym na nie, ale… nie ma ich wśród nominowanych. Z grupy oficjalnych pretendentów stawiam na Ziołę.

UTWÓR ROKU

Kto może wygrać? Agnieszka Chylińska „Królowa łez”, Ania Dąbrowska „W głowie”, Brodka „Horses”, Hey „Prędko, prędzej”, Organek „Missisipi w ogniu”.
Kto wygrać powinien? Żaden z wymienionych utworów nie znalazł się w mojej piątce za ubiegły rok. Brodkę i Chylińską skreślam niemal z miejca, trzy pozostałe akceptuję i lubię, ale żeby od razu utwór roku? Przyznałbym nagrodę Ani Dąbrowskiej, ponieważ jej piosenka naprawdę potrafiła pozostać… w głowie.
Kto zapewne wygra? Dąbrowska, Hey lub Organek (na zdjęciu).

ALBUM ROKU – ROCK

Kto może wygrać? Hey „Błysk” (okładka obok; sprawdź recenzję), Krzysztof Zalewski „Złoto”, Luxtorpeda „Mywaswynas”, Organek „Czarna Madonna”, T.Love „T.Love”.
Kto wygrać powinien? Moją polską płytę 2016 roku poznaliście w styczniu. Żadnego z pięciu powyższych albumów nie uwzględniłem na swojej liście. Jeśli miałbym wybrać, wahałbym się pomiędzy albumami „Błysk” a „Czarną Madonną”.
Kto zapewne wygra? Hey, ale grupa T.Love może okazać się czarnym koniem tej kategorii.

ALBUM ROKU – POP

Kto może wygrać? Agnieszka Chylińska „Forever Child”, Ania Dąbrowska „Dla naiwnych marzycieli” (okładka obok), Buslav „Buslav”, Piotr Zioła „Revolving Door”, Raz Dwa Trzy „Raz Dwa Trzy 25”.
Kto wygrać powinien? Każdy oprócz Chylińskiej. Na marginesie – gdzie jest Iza Kowalewska i jej płyta „Pod dachami Paryża”? Gdzie albumy Miloopy i Dominiki Barabas?
Kto zapewne wygra? Raz Dwa Trzy lub Dąbrowska.

ALBUM ROKU – HIP-HOP

Kto może wygrać? Bisz/Radex „Wilczy humor” (okładka obok), Kaliber 44 „Ułamek tarcia”, O.S.T.R. „Życie po śmierci”, Taco Hemingway „Marmur”, Ten Typ Mes „AŁA”.
Kto wygrać powinien? Osoby związane z muzyką i Fryderykami mają w czterech literach muzykę i – co wnioskuję po nominacjach w tej kategorii – lecą po ksywkach. Gdyby było inaczej, wśród kandydatów do nagrody znaleźliby się chociażby autorzy płyty „Tego chciałem” (sprawdź recenzję). Pod nieobecność moich faworytów stawiam na Bisza i Radexa za „Wilczy humor” – jedną z trzech najlepszych polskich rapowych płyt ubiegłego roku.
Kto zapewne wygra? Ostry lub Hemingway – wybór spośród tej dwójki nie będzie dla mnie żadną niespodzianką, biorąc pod uwagę same nominacje, to, co dzieje się w mediach i postrzeganie krajowego rapu przez osoby z tak zwanej branży. Postawienie na tego pierwszego, jak to mawiają, ujdzie; na tego drugiego pokaże słabość i ośmieszy wybierających.

ALBUM ROKU – ALTERNATYWA

Kto może wygrać? Brodka „Clashes”, Fisz Emade Tworzywo „Drony”, Łąki Łan „Syntonia”, Maria Peszek „Karabin” (okładka obok), Sorry Boys „Roma”.
Kto wygrać powinien? Maria Peszek za przesłanie, Łąki Łan za muzyczny luz lub Sorry Boys za wprowadzenie swojej twórczości na kolejny, wyższy poziom.
Kto zapewne wygra? Brodka lub bracia Waglewscy.

ALBUM ROKU – ELEKTRONIKA

Kto może wygrać? Kroki „Stairs”, Reni Jusis „Bang!” (okładka obok), Riverside „Eye Of The Soundscape”, xxanaxx „FWRD”, Zamilska „Undone”.
Kto wygrać powinien? Każdą z wymienionych płyt dość długo trzymałem w odtwarzaczu, jednak gdyby wybór laureata zależał ode mnie, postawiłbym na album projektu xxanaxx.
Kto zapewne wygra? Każdy ma równe szanse. Rezultat jest jedną wielką niewiadomą.

ALBUM ROKU – MUZYKA KORZENI

Kto może wygrać? Dagadana „Meridian 68”, Martyna Jakubowicz „Prosta piosenka” (okładka obok; sprawdź recenzję), Mesajah „Powrót do korzeni”, Shy Albatross „Woman Blue”, Warszawskie Combo Taneczne „Dancing, salon, ulica”.
Kto wygrać powinien? Dagadana lub Martyna Jakubowicz ze wskazaniem na wokalistkę. Kto wie, może czwarta nominacja przyniesie w końcu nagrodę?
Kto zapewne wygra? Mam mocne przeczucie, że ze statuetką do domów wrócą przedstawiciele projektu Warszawskie Combo Taneczne.

TELEDYSK ROKU

Kto może wygrać? Brodka „Up In The Hell”, Dawid Podsiadło „Pastempomat”, Hey „Błysk”, Krzysztof Zalewski „Miłość miłość”, Organek „Mississippi w ogniu”.
Kto wygrać powinien? Możecie nie wierzyć, ale po poznaniu nominacji w tej kategorii, od razu odwiedziłem serwis YouTube w celu przypomnienia sobie wspomnianych teledysków. Po zapoznaniu się z materiałem dowodowym, stwierdzam, że winnym popełnienia najlepszego klipu jest ekipa pracująca przy „Błysku”, chociaż ludzie od obrazu do „Pastempomat” również dali radę.
Kto zapewne wygra? Szczerze? Nie mam zielonego pojęcia.

MUZYKA JAZZOWA

ALBUM ROKU

Kto może wygrać? Adam Pierończyk „Monte Albán” (okładka obok; sprawdź recenzję), Dorota Miśkiewicz „Piano.pl”, Kamil Piotrowicz Sextet „Popular Music”, Marek Napiórkowski Sextet „Trójka Live”, Robert Majewski „Tribute To Henryk Majewski”.
Kto wygrać powinien? Czy tylko ja mam wrażenie, że BARDZO DUŻO ciekawych płyt jazzowych zostało pominiętych? Gdzie „Numbers”, „Body Language”, koncertowa Jazzpospolita, „Niechęć” lub „Schönberg”? Z całym szacunkiem dla Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego, których niezwykle cenię, a dowody na to nie jeden raz pojawiały się na tym blogu, ale śmiem twierdzić, że ich kandydatury zgłaszane są niemal co roku nie tylko z powodu muzycznej jakości, ale także znanego nazwiska, które na stałe wryło się w pamięć głosujących. A nie o to przecież chyba chodzi, prawda? Spośród wymienionych tytułów, zdecydowanie stawiam na krążek Adma Pierończyka – jedną z najlepszych polskich płyt ubiegłego roku i to bez podziału na gatunki i muzyczne style.
Kto zapewne wygra? Dorota Miśkiewicz lub Marek Napiórkowski.

ARTYSTA ROKU

Kto może wygrać? Adam Bałdych, Adam Pierończyk, Dorota Miśkiewicz, Marek Napiórkowski, Zbigniew Namysłowski.
Kto wygrać powinien? Trzymam się swojego i stawiam na Pierończyka (na zdjęciu obok).
Kto zapewne wygra? Dorota Miśkiewicz lub Adam Bałdych ze wskazaniem na wokalistkę.

DEBIUT ROKU

Kto może wygrać? Kajetan Borowski, Mateusz Gawęda, Mateusz Pilniewicz, Sabina Meck, Tomasz Wendt.
Kto wygrać powinien? Stawiam na swojego krajana Kajetana Borowskiego, ale powodem nie jest tylko lokalny patriotyzm. Płyta „Totem” (okłada obok; sprawdź recenzję) imiennego tria młodego pianisty daje pełne prawo, aby rozpatrywać kandydaturę Borowskiego do zaszczytnego miana jazzowego debiutanta roku. Nie obrażę się również jeśli nagrodę otrzyma Sabina Meck. A tak między nami – na laur zasłużyli panowie z Cracow Jazz Collective, o czym w styczniu pisałem tutaj.
Kto zapewne wygra? Mateusz Gawęda – za liderowanie swojemu imiennemu trio, z którym nagrał dobry album „Overnight Tales”, oraz bycie członkiem projektu Cracow Jazz Collective.

Podobnie jak w latach ubiegłych, wstrzymuję się od typowania w kategoriach muzyki poważnej. Nominacje w tej grupie, jak i pozostałych dwóch (tj. rozrywkowej i jazzowej) dostępne są na oficjalnej stronie zpav.pl/fryderyk. (MAK)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Jedna uwaga do wpisu “Fryderyki 2017: Kto może wygrać, kto wygrać powinien, kto zapewne wygra?

 1. WYNIKI FRYDERYKÓW 2017:

  MUZYKA ROZRYWKOWA:
  Debiut Roku: Piotr Zioła
  Utwór Roku: Organek „Missisipi w ogniu”
  Album Roku – Rock: Organek „Czarna Madonna”
  Album Roku – Pop: Ania Dąbrowska „Dla naiwnych marzycieli”
  Album Roku – Hip-Hop: O.S.T.R. „Życie po śmierci”
  Album Roku – Alternatywa: Brodka „Clashes”
  Album Roku – Elektronika: Reni Jusis „Bang!”
  Album Roku – Muzyka Korzeni: Martyna Jakubowicz „Prosta piosenka”
  Teledysk Roku: Dawid Podsiadło „Pastempomat”

  MUZYKA JAZZOWA:
  Album Roku: Robert Majewski „Tribute To Henryk Majewski”
  Artysta Roku: Zbigniew Namysłowski
  Debiut Roku: Tomasz Wendt

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.