Muzyczne wystawy w Tarnowie. Czy warto je obejrzeć?

Winylowe portrety i historia lokalnego rocka.

„Portrety w startych winylach” w Galerii TCK (foto: mak)

W tym samym czasie w dwóch różnych miejscach w Tarnowie obejrzeć można wystawy o tematyce muzycznej. Rozpoczynające się właśnie ferie to dobra okazja, aby zamiast bezproduktywnego siedzenia przed komputerem lub telewizorem, wybrać się do galerii i obejrzeć ekspozycje, jakie niekoniecznie zwykle w takim miejscu zastajemy.

Do 11 lutego w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury dla zwiedzających dostępna jest wystawa prac Agnieszki Krysiuk „Portrety w starych winylach”. Miałem przyjemność uczestniczyć w wernisażu, któremu towarzyszyło spotkanie z autorką prac. Część kolekcji, którą zobaczyć można w Tarnowie, w stu procentach poświęcona została muzyce. Stanowią je prace z ubiegłego roku oraz – o ile dobrze policzyłem – trzy „nówki sztuki” powstałe już w styczniu. Czy warto odwiedzić TCK? Oczywiście! Osobiście muszę pochwalić te portrety, które zawierają całe lub prawie całe płyty (chociażby włosy Niny Simone zrobione z jednego talerza wyglądają rewelacyjnie; Hendrix, Beatlesi i Lemmy Kilmister również mogą się podobać).

Dla tych, którzy planują obejrzeć wystawę, mam jedną radę – wybierzcie się, kiedy na zewnątrz będzie już ciemno (pora roku sprzyja, nie będziecie musieli czekać zbyt długo). Podświetlone prace, raz, są lepiej widoczne, a dwa, cienie rzucane na podłogę, stanowią dodatkową atrakcją. Osoby spoza Tarnowa, które zainteresowałem kolekcją prac Agnieszki Krysiuk, informuję, że „Portrety w starych płytach” od jakiegoś czasu wędrują po kraju, dlatego polecam śledzenie lokalnych informacji kulturalnych. Być może następnym razem te oryginalne winylowe „fotografie” pojawią się w Waszej okolicy.

Plakat promujący wystawę „I w Tarnowie fruwały marynary” (foto: kultura.tanow.pl, materiały prasowe)

Drugą interesującą propozycję przygotowało Muzeum Okręgowe. W głównej siedzibie instytucji do 20 lutego obejrzeć można wystawę zatytułowaną „I w Tarnowie fruwały marynary”. Podstawowym założeniem – tak przynajmniej wnioskuję po tym, co zobaczyłem – jakie przyświecało autorom, Krzysztofowi Borowcowi i Robertowi Nodze, było otworzenie szufladki ze wspomnieniami u tych mieszkańców miasta, którzy pamiętają tak zwany (środkowy?) okres PRL-u. Muzyka w tamtych czasach była często przejawem walki z władzą, a koncerty momentem wolności i zapomnienia o szarości dnia codziennego. Dało się to odczuć również w Tarnowie, co doskonale przypominają niektóre z zaprezentowanych eksponatów.

Czego może spodziewać się zwiedzający? Reprodukcji zdjęć z opisami przedstawiającymi ciekawostki mniej (wiedzieliście, że supportem pierwszego polskiego koncertu grupy The Rolling Stones był zespół z Tarnowa?) lub bardziej znane. Do tego przedruki ze starych gazet, archiwalne plakaty, gabloty z artefaktami, adaptery z dźwiękowymi pocztówkami z lat 60. i 70., przywieszone na ścianach gitary. Bigbit, rock and roll, blues, punk i pop. Całość trąci nieco muzealnym klimatem, co może nieco kłócić się z muzycznym rodowodem tematyki prezentowanych przedmiotów. Ciekawa wystawa wymagająca jednak uzupełnienia. Kto wie, być może to furtka zostawiona dla ewentualnej kontynuacji?

Najlepsze w tym wszystkim jest jednak to, że obie wystawy obejrzeć można za mniej niż dziesięć złotych. Dodatkowo budynki instytucji, w których znajdują się zbiory, w obrębie Rynku dzieli około pięćdziesięciu metrów. Przy dobrze zaplanowanym dniu, wszystko zobaczyć można niemalże za jednym razem. (MAK)

Portrety w starych winylach
Galeria TCK (Rynek 5)
Czynne: 12.01-11.02.2017 r.
poniedziałek-piątek godz. 10-18
sobota godz. 10-17.
Bilety: 1 złoty

I w Tarnowie fruwały marynary
Muzeum Okręgowe w Tarnowie (Rynek 3)
Czynne: 20.01-20.02.2017 r.
wtorek-środa, piątek godz. 9-15
czwartek godz. 9-17
niedziela godz. 10-14
Bilety: 5 złotych (ulgowy), 8 złotych (normalny)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.