Podsumowanie 2016: Najlepsze płyty z poezją

Czwarty akcent muzycznego podsumowania 2016 roku to lista pięciu najlepszych płyt z poezją.

Jak zwykle dwa słowa wstępu. Jeśli wśród osób czytających blog AxunArts – systematycznie, sporadycznie lub pierwszy raz w życiu – są tacy, którzy zastanawiają się po kiego grzyba taka kategoria?, odpowiadam: zestawienie najlepszych płyt z poezją jest ściśle związane z wydaną przeze mnie kilka lat temu książką i popularyzacją wśród nauczycieli polonistów metody dydaktycznej, której głównym elementem jest piosenka. Całość ma na celu zachęcanie młodzieży szkolnej (ale nie tylko młodzieży, także i dorosłych) do sięgnięcia po poezję poprzez muzykę. Płyty z poezją śpiewaną nie były dla mnie nigdy najlepszym przykładem, dlatego też w tytule zestawienia unikam tego określenia. Wolę od niego nazwę „płyty, dla których fundamentem jest poezja”. Takie też albumy są przeze mnie pożądane, takie staram się prezentować w niniejszym podsumowaniu.

Pierwszy raz postanowiłem zawrzeć na liście także tytuł zagraniczny. Powód jest jeden: polskie premiery w 2016 roku w większości były na tak słabym poziomie, że chcąc zachować twarz, musiałbym skrócić zestawienie do dwóch płyt. Rozwiązaniem problemu okazało się dołączenie do listy albumów koncertowych, które umieszczam na pozycjach czwartej i piątej.

5. Włodek Pawlik, Adam Zagajewski „Mów spokojniej” (2016; AAGAP/Narodowe Centrum Kultury)
Laureat nagrody Grammy Włodzimierz Pawlik kolejny raz zaangażował się w projekt poetycki. Po płytach poświęconych wierszom Iwaszkiewicza i Czechowicza, tym razem przyszedł czas na współpracę z żywym autorem. Padło na przedstawiciela Nowej Fali – Adama Zagajewskiego. Wybór dziwi przede wszystkim z jednego powodu – teksty Zagajewskiego nie mają przecież piosenkowej budowy. Ich nieregularność może wręcz zniechęcać do podjęcia próby przerobienia ich na piosenki, a co dopiero do faktycznego nagrania całej płyty. Aby nadać przynajmniej maskę regularności, w kilku miejscach należało dokonać ingerencji w wiersze – zmienić kolejność wersów, pozbawić paru linijek lub słów, połączyć dwa teksty w jeden. Wszystko pod kontrolą samego poety. Tak przerobione teksty śpiewają Natalia Wilk, Łukasz Jemioła i Marek Bałata, cztery czyta sam Zagajewski. Plus grupa Weezdob Collective ubarwiająca projekt od strony muzycznej.

4. Dorota Miśkiewicz „Piano.pl” (2016; Universal Music)
Niech o marności 2016 roku w kwestii łączenia poezji z muzyką świadczy fakt, że zmuszony jestem powtórzyć tytuł, który wymieniłem już przy okazji listy dziesięciu najlepszych płyt koncertowych ubiegłych dwunastu miesięcy. Na szczęście nie jest to uzupełnianie luki na siłę. Materiał „Piano.pl” prezentuje wysoki poziom i w stu procentach zasługuje na wyróżnienie. Dorota Miśkiewicz w towarzystwie najlepszych polskich pianistów i kwartetu smyczkowego sięgnęła po utwory, dla których fundamentem były słowa autorstwa współczesnych poetów (Ewy Lipskiej, Wojciecha Młynarskiego i Magdy Umer), a także nieżyjących już twórców: Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory i Jonasza Kofty.

3. Mietek Szcześniak „Nierówni” (2016; Polskie Radio)
Poezja polskiego księdza zaśpiewana w rytmie brazylijskiej muzyki? Jak widać można i w ten sposób. Wszak Mietek Szcześniak żadnego muzycznego wyzwania się nie boi, dlatego podjął się i tego. Wiersze Jana Twardowskiego zostały tym razem nie tylko zinterpretowane głosowo, ale i muzycznie, bowiem stały się punktem wyjścia dla słonecznej, tanecznej i rozśpiewanej płyty „Nierówni”, z którą trudno będzie się nudzić. O realizację brzmieniowych pomysłów Polaka dbają rodowici Brazylijczycy, więc o płaszczyznę muzyczną również możemy być spokojni.

2. Rufus Wainwright „Take All My Loves: 9 Shakespeare Sonnets” (2016; Deutsche Grammophon/Universal Music)
Bezapelacyjnym numerem jeden na płycie jest muzyczna interpretacja „Sonetu 20” („A Woman’s Face”), jakiej podejmuje się sam gospodarz. Współczesna, oparta na dźwiękach fortepianu melodia skręca w stronę popowej ballady. Nie dziwi, że utwór wybrany został na singiel promujący cały album. Wainwright łączy tutaj teraźniejszość z przeszłością, nagrywając jedną z najlepszych piosenek w swojej karierze. Sonet na płycie pojawia się jeszcze dwukrotnie: pierwszy raz słyszymy go dzięki recytacji Frally Hynes, by za moment obcować z operowym wykonaniem Anny Prohaskiej. Austriacka sopranistka na „Take All My Loves…” udziela się jeszcze cztery razy (zawsze przy wsparciu BBC Symphony Orchestra), a jej śpiew poprzedzany jest mówioną odsłoną konkretnego sonetu. (…) Oprócz wspomnianej popowego wersji „Sonetu 20”, fanom współczesnej muzyki do gustu z pewnością przypadnie oscylujący w pobliżu indie rocka utwór „When In Disgrace With Fortune And Men’s Eyes (Sonnet 29)” wykonywany przez Florence Welch (liderkę formacji Florence + the Machine) oraz „Unperfect Actor (Sonnet 23)”, który po recytatorskim wstępie przybiera bardziej drapieżnej, rockowej formy. (Recenzja)

1. Krzysztof Napiórkowski „10x Twardowski” (2016; Universal Music)
Wybrać najlepszą płytę w tej kategorii trudno nie było. Poezja Jana Twardowskiego w wykonaniu i interpretacji Krzysztofa Napiórkowskiego to rzecz, której nie powstydziłbym się puścić w szkole na prowadzonej przeze mnie lekcji. I zrobię to, obiecuję, o ile będzie ku temu okazja! Rzeszowski wokalista z niebywałym wyczuciem udziela głosu podmiotowi lirycznemu pojawiającemu się w wierszach polskiego duchownego, dotykając przy tym sedna wielu tekstów. Muzyczne opracowanie albumu (autorstwa samego Napiórkowskiego) współgra z klimatem wziętej na warsztat poezji. Duety z Anna Marią Jopek i Adamem Strugiem traktować należy jako przysłowiową wisienkę na torcie. (MAK)

* * * * *

Najlepsze zagraniczne płyty 2016 roku
Najlepsze polskie płyty 2016 roku
Najlepsze zagraniczne epki 2016 roku
Najlepsze polskie epki 2016 roku
Najlepsze zagraniczne debiuty 2016 roku
Najlepsze polskie debiuty 2016 roku
Najlepsze płyty z coverami 2016 roku
Najlepsze płyty z poezją 2016 roku
Najlepsze płyty koncertowe 2016 roku
Najlepsze utwory 2016 roku
Najlepsze koncerty 2016 roku

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Jedna uwaga do wpisu “Podsumowanie 2016: Najlepsze płyty z poezją

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.