Podsumowanie 2016: Najlepsze utwory

W drugiej części podsumowania 2016 roku wybieram najlepsze utwory minionych dwunastu miesięcy.

Ten Typ Mes (foto: Frankie Mcklay, alkopoligamia.com)

Zwykle w poniedziałek na łamach blogu publikuję kolejną część cyklu Gold Song, w którym przypominam piosenki ważne, dobre i interesujące, czasami robiąc to z jakiejś okazji, czasami bez. Tym razem robię jednak przerwę (Gold Song wraca za siedem dni) na rzecz podsumowania 2016 roku i prezentuję dwa zestawienia – polskie i zagraniczne – najlepszych utworów minionych dwunastu miesięcy.

Zaczynam od pięciu polskich utworów, które z różnych względów wywarły na mnie największe wrażenie. Podłoże wyboru okazywało się naprawdę różne: raz była nim sytuacja znana z autopsji („Błąd”), innym razem niechęć do dzielenia kraju przez niektóre grupy na lepszych i gorszych („Polska A B C i D”). Przeważały także względy muzyczne („Bilet”) oraz trwająca od lat miłość do artystycznych poczynań pewnej wykonawczyni („Historie”). Nad tym wszystkim w 2016 roku górę wzięła jednak ludzka hipokryzja, a konkretnie jej piętnowanie w utworze „Ale psa byś przytulił”. Ten Typ Mes mówi głośno o tym, o czym myśli pewnie sporo osób, jednocześnie bojąc się odezwać. Dlaczego? Bo nieprzychylne spojrzenia ludzi, bo to przecież empatia dla braci mniejszych, bo jak można wypominać komuś coś, za co już przeprosił. Takich usprawiedliwień można wymienić sporo, tylko właściwie po co? Czy nie lepiej zadać głośne pytania, jak w swoim numerze robi to warszawiak: Czemu ona z drzewem się utożsamia, nie z ludźmi?, Czy nie pora wreszcie, żeby to kat się wstydził?. Właśnie, czy nie pora włączyć myślenie?

Najlepsze polskie utwory 2016 roku:
1. Ten Typ Mes „Ale psa byś przytulił”
2. Maria Peszek „Polska A B C i D”
3. Hey „Historie”
4. Piotr Zioła/Flirtini „Bilet”
5. Łona i Webber „Błąd”

Rihanna (foto: kadr z teledysku)

Wychodzi na to, że miano najlepszych utworów minionego roku postanowiłem przyznać tytułom pochodzącym z płyt, które jako całość nie zrobiły na mnie dużego wrażenia. Tak było przecież i z krążkiem „Ała” Mesa (słucham cały czas i wciąż nie mogę wyjść poza stwierdzenie – średnio), i z materiałem „Anti” Rihanny. Wydana w styczniu płyta wokalistki z Barbadosu od pierwszego przesłuchania stała się dla mnie książkowym przykładem na tzw. skipowanie. Przewijałem ten album do tego stopnia, że w efekcie końcowym została tylko jedna piosenka, której nigdy nie pomijałem – „Love On The Brain”. Nie śledzę namiętnie playlist krajowych komercyjnych rozgłośni radiowych, ale mam nadzieję, że utwór cieszy się dobrą rotacją, ponieważ jest wzorcem zarówno popowego hitu, jak i elegancji, której brakuje mi w największych hitach Rihanny, takich jak „Umbrella”, „Don’t Stop The Music” czy „Rude Boy”.

Najlepsze zagraniczne utwory 2016 roku:
1. Rihanna „Love On The Brain”
2. Suff Daddy feat. Mayer Hawthorne „Paper Proclamation”
3. Rag’n’Bone Man „Human”
4. Bruno Mars „24K Magic”
5. Twenty One Pilots „Stressed Out”

A jakie utwory muzyczne Wy zapamiętacie z 2016 roku? (MAK)

* * * * *

Najlepsze zagraniczne płyty 2016 roku
Najlepsze polskie płyty 2016 roku
Najlepsze zagraniczne epki 2016 roku
Najlepsze polskie epki 2016 roku
Najlepsze zagraniczne debiuty 2016 roku
Najlepsze polskie debiuty 2016 roku
Najlepsze płyty z coverami 2016 roku
Najlepsze płyty z poezją 2016 roku
Najlepsze płyty koncertowe 2016 roku
Najlepsze utwory 2016 roku
Najlepsze koncerty 2016 roku

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.