Recenzja: PoziomZero „Drugi wybór”

Rap jako drugi wybór.

Duet PoziomZero (foto: materiały prasowe)

Klasyczna sytuacja: gonią mnie esesmani z psami. Psy są koniecznie, ponieważ tych czworonożnych stworzeń boję się tak bardzo, jak Ryszard Petru braku zainteresowania ze strony mediów, więc bez nich nie byłoby emocji i postawienia w sytuacji ostatecznej. Gonią mnie zatem esesmani z tymi swoimi przerażającymi psami, a ja doskonale zdaję sobie sprawę, że za chwilę mogę zginąć. Przede mną pojawiają się drzwi – na jednych widnieje informacja, że w środku puszczają płyty idoli współczesnej młodzieży (czytaj: Popek, „nowy” Tede, Sitek, Tomb), na drugich – tegoroczny album PoziomuZero. Wybór jest oczywisty. Drugi.

Kamil jest typem rapera, dla którego robienie muzyki było zawsze drugim wyborem. Nawija o tym zresztą na tej płycie w jednym z utworów, dając wyraźnie do zrozumienia, że gonienie za popularnością, która byłaby ewentualnym skutkiem tworzenia, nie jest jego głównym celem. Tutaj chodzi bardziej o zajawkę (ta informacja pojawia się w intrze), próbę nawiązania do amerykańskiego podziemia (słychać żywe zainteresowanie sceną z Minnesoty) oraz coś, co zwykłem nazywać „kozetką u psychologa”. Kamil pisze o tym, co leży mu na sercu (ewentualnie: wątrobie), swoje zwrotki traktując raczej jako rozliczanie się z samym sobą niż innymi ludźmi. Czasami robi to ironizując, innym razem sypie sporo soli na ledwo zasklepione rany, a wszystko po to, aby swój hip-hop przybliżyć jak najbardziej do terminu „osobisty”.

Krystek Pro, czyli osoba odpowiedzialna w duecie za muzykę, nie zaskakuje innowacjami. Czy to zarzut? Dla jednych tak, dla drugich nie. Ja konsekwentnie w tej narracji trzymam się drugich wyborów, dlatego wpisuję się w grupę, dla której brzmienie krążka nie jest żadnym problemem. W temacie muzyki „Drugi wybór” jest kontynuacją tego, co usłyszeć mogliśmy na debiucie. Bity hołdujące klasyce, wyraźny bas i werbel, gdzieniegdzie tak nielubiane przez część sceny pianinko. Wszystko razem tworzy charakterystyczny klimat, który słuchaczom rapu od dawna jest doskonale znany. Efekt końcowy okazuje się na tyle dobry, aby uniknąć wyrzucenia płyty do kosza. Argument „jeśli chcę posłuchać muzyki jak w 90., to włączę płytę z tamtego okresu” nie powinien mieć tutaj racji bytu.

W porównaniu z pierwszą płytą duetu na „Drugim wyborze” pojawia się tylko jeden gość wokalny – Kecaj w utworze „W drodze”. Członek Koligacji GieKa dość dobrze zgrał się z gospodarzem, stając się tym samym współtwórcą jednego z dwóch najlepszych numerów na płycie (ten drugi to „Glasgow”). „Po drugiej stronie” grą na gitarze, podobnie jak miało to miejsce na pierwszym krążku, urozmaicił Mike Barnes.

Wstydu nie ma. Druga płyta duetu PoziomZero nie jest ani przykładem niesamowitego progresu, ani regresu jej twórców. Panowie robią to, co lubią na poziomie na jakim potrafią. Rezultat jest taki, że albumu nie zostawimy na długo w odtwarzaczu, ale jednocześnie nie będziemy mieli oporów, aby po pewnym czasie przerwy sięgnąć po niego ponownie. (MAK)

PoziomZero „Drugi wybór”
(2016; wydanie własne)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.