Gold Song #342: „Pump It Up”

„Pump It Up” to nie tylko tytuł piosenki Denzela.

Okładka singla „Pump It Up” (foto: discog.com)

W miniony weekend z braku większej ilości wolnego czasu, zamiast sięgnąć po muzyczne nowości, zdecydowałem się umieścić w odtwarzaczu płytę dobrze znaną, która nie wymagałaby ode mnie skupienia się nad nowymi treściami i melodiami. Trochę przypadkowo padło na „This Year’s Model”.

Wydany w 1978 roku album Elvisa Costello to pierwszy owoc współpracy z zespołem The Attractions. Nagrany w londyńskim Eden Studio materiał to w mojej opinii najlepsza płyta w historii muzyki, której tematyką jest zakończony właśnie związek damsko-męski. Angielski artysta na trwającym niespełna czterdzieści minut krążku zawarł te wszystkie uczucie i emocje, które wylewają się z nas tuż po rozstaniu. Nie są to jednak żal, smutek i brak chęci do życia. Piosenki zawarte na „This Year’s Model” skupiają się raczej na innej stronie tej sytuacji, w której dominują poczucie winy, złość (na siebie i drugą osobę), brzydota, wściekłość, a nawet okrucieństwo i jawna niechęć do przeciwnej płci.

Płyta utrzymana w klimacie punk rocka, rock and rolla i stylistyki new wave przypadła do gustu odbiorcom i krytykom muzycznym zarówno w końcówce lat 70., jak i tym żyjącym w XXI wieku. Amerykański tygodnik „The Village Voice” okrzykną ją najlepszym tytułem 1978 roku. Z kolei magazyny „Q” i „Rolling Stone” uwzględniły materiał Costello w dwóch rankingach: na najlepszą płytę w historii Wielkiej Brytanii oraz najlepszą płytę w historii muzyki.

„This Year’s Model” promowane było przez trzy single. Pierwszy z nich w formie fizycznej ukazał się niecały miesiąc po premierze albumu. Wybór padł na utwór „Pump It Up”. Być może muzycy uznali, że piosenka ta jest najbardziej reprezentatywna dla całego materiału; być może zadziałał sentyment do numeru nagranego we wczesnym etapie współpracy. Zaznaczyć bowiem trzeba, że „Pump It Up” było pierwszym efektem pracy Costello z grupą The Attractions, swego rodzaju wstępem do dalszej działalności całego projektu. Piosenka opowiada o fatalnym uczuciu do niewłaściwej kobiety, która pomimo negatywnych cech uzależnia od siebie mężczyznę. Seksualne napięcie i frustracją aż biją ze śpiewającego kolejne linijki Costello. Do sprawdzenia, koniecznie. (MAK)

*** *** *** ***

Bądź na bieżąco z publikacjami na blogu AxunArts. Zapisz się już dzisiaj do newslettera.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.