Gold Song #327: „Video Killed The Radio Star”

Trzydzieści pięć lat temu muzyka zmieniała swoje oblicze.

Okładka winylowego wydania singla „Video Killed The Radio Star”

Trzydzieści pięć lat temu, 1 sierpnia 1981 roku, tuż po godzinie dwunastej nadawać zaczęła stacja MTV. Muzyczna telewizja emitująca teledyski dwadzieścia cztery godziny na dobę – na początku lat 80. było to wydarzenie bezprecedensowe, porównywane nawet do lądowania Armstronga na księżycu (co znalazło zresztą odzwierciedlenie w przygotowanym na tę okazję krótkim intrze). Wydarzenie, które na zawsze miało zmienić muzykę i popkulturę. Nie wchodząc w szczegóły (inni pisali już na ten temat i moim zdaniem wyczerpali go), MTV na przestrzeni lat kreowała oblicze nie tylko muzyki, ale także gusta słuchaczy. Dzisiaj z oryginalnej wersji kanału pozostało niewiele. MTV upodobniła się do innych stacji, włączając do ramówki programy rozrywkowe i seriale, a jej rolę przejął internet i serwisy typu YouTube.

Wróćmy jednak do symbolicznej daty 1 sierpnia 1981 roku i godziny 12:01. Ktoś wcisnął odpowiedni guzik, sygnał wystartował, a amerykańscy telewidzowie na szklanych ekranach swoich odbiorników zobaczyli krótkie wprowadzenie, w którym otrzymali najważniejsze informacje o tym, czym właściwie będzie MTV. Nina Blackwood, jedna z pierwszych osób odpowiedzialnych w stacji za selekcję klipów, wypowiedziała bodaj najważniejsze w tamtym momencie słowa „all day, all night” i za chwilę się zaczęło. Pierwszym teledyskiem wyemitowany w nowej stacji był obrazek do utworu „Video Killed The Radio Star” brytyjskiego zespołu The Buggles. Wybrany tytuł na pewno nie był przypadkowy – telewizja wysyłała jasny komunikat, że ma zamiar przejąć od radia pałeczkę w muzycznym biznesie.

Grupa The Buggles zawiązana została w Londynie w 1977 roku przez Trevora Horna (wokal, bas) i Geoffreya Downesa (klawisze, syntezatory, perkusjonalia). Nazwa zespołu odsyłała rzecz jasna do Wielkiej Czwórki z Liverpoolu, ale jej pierwowzorem był rzeczownik bugs, który sami muzycy rozwijali jako „studyjne robaki, insekty”. Jak wspomina jeden z założycieli: – Ktoś w żartach powiedział, że The Bugs nigdy nie będą tacy wielcy jak The Beatles, więc zmieniliśmy nazwę na The Buggles.

Pierwsza płyta zespołu zatytułowana „The Age Of Plastic” ukazała się w 1980 roku, a za jej promocję odpowiadał singiel „Video Killed The Radio Star”. Piosenka zadebiutowała już we wrześniu 1979 roku i z miejsca stała się hitem. Pierwsze lokaty na krajowych listach przebojów w Australii, Austrii, Francji, Irlandii, Włoszech, Japonii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii były tylko kwestią czasu. Sam utwór, który na długie lata stał się wizytówką i przekleństwem The Buggles, nie został jednak napisany z myślą o angielskim duecie. Owszem, Horn i Downes stworzyli go od podstaw, ale jego pierwszym wykonawcą był Bruce Woolley (także wymieniany jako współautor) i jego The Camera Club.

Co ciekawe, emisja teledysku do „Video Killed…” w MTV nie była telewizyjnym debiutem klipu. Dwa lata wcześniej wideo zaprezentowane zostało po drugiej stronie oceanu w kultowym brytyjskim programie „Top Of The Pops”. Reżyserem obrazka był Russell Mulcahy, którego fani kina łączą przede wszystkim z kultową serią „Highlander” (pl. „Nieśmiertelny”). Australijczyk w swoim CV ma także autorstwo kilkudziesięciu wideoklipów dla międzynarodowych gwiazd: Eltona Johna, Bonnie Tyler, Billy Joela, Roda Stewarta, zespołów Duran Duran, Queen, The Rolling Stones i Culture Club.

Ani sukces singla „Video Killed The Radio Star”, ani zrealizowanego z myślą o nim teledysku nie sprawiły, że The Buggles zostali synonimem słowa gwiazda. Grupa rozpadła się tuż po premierze debiutanckiego albumu, ale jej liderzy postanowili nie zrywać z muzyką. Przez chwilę byli nawet członkami grupy Yes, jednak niemal od początku wiele wskazywało, że na dłuższą przygodę nie ma raczej szans. Panowie postanowili zatem ponownie połączyć siły pod szyldem The Buggles. Aby podkreślić dynamizm sytuacji i niezdecydowanie muzyków w kwestii wyboru muzycznej drogi, warto dodać, że cały czas mamy rok 1981. Horn i Downes reaktywowali zatem grupę, nagrali drugi studyjny krążek („Adventures In Modern Recording”, 1981), który okazał się totalną klapą i zakończyli kariery. Koniec lat 90. przyniósł kolejny etap w historii The Buggles naznaczony próbą powrotu i odcinania kuponów, które trwa zresztą do dzisiaj. Ponoć na początku tego roku Geoffrey i Trevor widziani byli w studio nagraniowym, co niektóre portale branżowe odebrały jako chęć zarejestrowana nowego materiału. Bez względu na to, co miałoby się wydarzyć, panowie na zawsze pozostaną tymi, którzy otworzyli nowy, wizualny rozdział w muzyce. (MAK)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.