Recenzja: Cracow Jazz Collective „No More Drama”

Nie ma dramatu. Młody polski jazz ma się dobrze.

Cracow Jazz Collective. Od lewej: Dominik Mietła, Piotr Południak, Bartłomiej Prucnal, Mateusz Gawęda, Marcin Ślusarczyk, Dawid Fortuna, Sławomir Pezda i Cyprian Baszyński (foto: facebook.com/cracowjazzcollective)

Dwa lata trzeba było czekać, aż materiał zarejestrowany przez Cracow Jazz Collective zostanie zarchiwizowany w formie płyty CD i zaprezentowany odbiorcom. Cieszyć należy się jednak z faktu, że „No More Drama” finalnie ujrzało światło dzienne i może nieść radość polskim (chociaż mam nadzieję, że nie tylko polskim) miłośnikom jazzu.

Cracow Jazz Collective to ośmioosobowy projekt młodych polskich artystów jazzowych, których muzyczna historia przez pewien okres była związana lub cały czas jest związana z Krakowem. Na lidera oktetu wyrasta pianista Mateusz Gawęda, którego autorskie kompozycje wykorzystane zostały na niniejszej płycie. W skład zespołu wchodzą również instrumentaliści, którzy w przeszłości w różnych konfiguracjach mieli okazję spotykać się na scenie muzycznej lub w studio nagraniowym m.in. jako NSI Quartet, New Bone czy też PeGaPoFo. Są to: trębacze Cyprian Baszyński i Dominik Mietła, saksofoniści Marcin Ślusarczyk (alt), Sławomir Pezda (tenor) i Bartłomiej Prucnal (baryton) oraz reprezentanci sekcji rytmicznej Piotr Południak (kontrabas) i Dawid Fortuna (perkusja). Członkowie Cracow Jazz Collective, chociaż cały czas należą do tak zwanego młodego i perspektywicznego pokolenia krajowej sceny jazzowej, od dłuższego czasu systematycznie udowadniają swój talent, a ich nazwiska na pewno nie są anonimowe dla nadwiślańskich sympatyków tego gatunku. Kto wie, czy za piętnaście-dwadzieścia lat takie zestawienie personalne nie zostałoby przez słuchaczy i krytyków ochrzczone mianem jazzowej super grupy? To jednak melodia przyszłości.

Płyta „No More Drama”, jaka w kwietniu ukazała się nakładem wydawnictwa For Tune, prezentuje, jak już wspominałem, autorskie kompozycje Mateusza Gawędy. Ilościowo jest ich może mało („Jazz Drama”, „Piano Drama” i „Polish Drama”), jednak nie można zapominać, że to jazz i tutaj dziesięciominutowe utwory nie należą do rzadkości. Album to łącznie prawie pięćdziesiąt minut muzyki, której najłatwiej będzie przypiąć łatkę jazzu współczesnego. Ale, powtarzam po raz wtóry, to jazz i tutaj nigdy nie jest jednowymiarowo. Uogólnienia idą w odstawkę, bowiem na „No More Drama” zespół prezentuje też fragmenty big bandowe (dużą rolę odgrywa w tym pięcioosobowa sekcja dęta), swingowe, tradycyjne oraz free jazzowe (inspiracje Johnem Coltranem, Charlesem Mingusem i Ornette Colemanem nie są na pewno przypadkowe). Połączenie takie daje muzykom możliwość zaprezentowania umiejętności gry wspólnej oraz indywidualnej, pozostawiając dodatkowo miejsce na improwizację, dzięki czemu kompozycje te grane na koncertach z pewnością będą różnić się od tego, co zarejestrowano w studio nagraniowym.

Nie wiem czy projekt Cracow Jazz Collective to jednorazowa przygoda (oby nie!), wiem natomiast, że materiał zebrany na płycie „No More Drama” z powodzeniem będzie brany pod uwagę w zestawieniach na najlepszy fonograficzny debiut tego roku. Swoim albumem ośmioosobowy zespół potwierdza również, że młody polski jazz ma się dobrze jak żaden inny gatunek muzyczny w tym kraju. (MAK)

Cracow Jazz Collective „No More Drama”
(2016; For Tune)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.